09.04.21, 10:30Fot. via Wikipedia, CC 2.5

Prokuratura Krajowa: Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przedłużone do końca roku

W śledztwie Zespołu Śledczego Nr 1 Prokuratury Krajowej prowadzone są czynności dowodowe, które dostarczają nowe informacje pozwalające na wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu TU154m o numerze 101.

Eksperci z pracującego dla prokuratury Międzynarodowego Zespołu Biegłych z zakresu medycyny sądowej, złożonego z naukowców z Polski, Portugalii, Danii i Szwajcarii, wydali opinie wstępne dotyczące przyczyn zgonów oraz mechanizmów powstania obrażeń stwierdzonych podczas ponownych sekcji zwłok ofiar katastrofy. Zespół pracuje nad wydaniem opinii uzupełniających. Do tej pory przedstawiono prokuraturze 58 takich opinii. Zakończenie pracy Międzynarodowego Zespołu Biegłych i wydanie opinii końcowej, która będzie ostatnim etapem pracy zespołu biegłych medyków nastąpi nie wcześniej, niż do końca roku 2021.

Biegli z kolejnego Międzynarodowego Zespołu Biegłych złożonego z ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Węgier, powołanego do sporządzenia wspólnej pisemnej opinii dotyczącej okoliczności, przebiegu i przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M o numerze 101, systematycznie badają przekazany im materiał dowodowy.

I tak, przedmiotem ich analizy są m.in. wyniki badań fizykochemicznych przeprowadzonych przez Laboratorium Naukowo-Techniczne Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Wyniki te wymagają skonfrontowania z innymi badaniami fizykochemicznymi, jak również z dotychczasowymi ustaleniami prokuratury.

Prokuratorzy i eksperci z Międzynarodowego Zespołu Biegłych przeanalizują również wyniki włoskiego Laboratorium Kryminalistycznego Korpusu Karabinierów w zakresie badania śladów fizykochemicznych. Obecnie badania te pozostają w toku.

Międzynarodowy Zespół Biegłych został w ostatnim czasie rozszerzony o biegłą z zakresu badań kryminalistycznych i fizykochemicznych. Dokona ona interpretacji wszystkich uzyskanych wyników badań fizykochemicznych oraz śladów zabezpieczonych w toku śledztwa.

Biegli przeanalizowali opinię Biura Badań Kryminalistycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dotyczącą badań chemicznych pironabojów systemu gaśniczego zabezpieczonych z urządzeń samolotu Tu-154M nr 102.

Uzyskano i poddano analizie nową wspólną opinię Biura Badań Kryminalistycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie, z zakresu badań fonoskopijnych, dotyczącą kopii zapisu rejestratora fonicznego MARS-BM.

Na wniosek biegłych z Międzynarodowego Zespołu Biegłych zasięgnięto opinii amerykańskiego biegłego z zakresu badania i analizy zapisów rejestratorów lotu CVR i FDR. Ekspertyza ta pozwoli stwierdzić, czy na nagraniach zapisu rejestratora dźwiękowego MARS-BM oraz zapisach danych z rejestratorów parametrów lotu samolotu Tu-154M o nr bocznym 101 z dnia 10 kwietnia 2010 r., zarejestrowane zostały dane wskazujące na zjawiska mogące przyczynić się do zniszczenia bądź uszkodzenia statku powietrznego.

Na potrzeby badań sporządzono model przestrzenny wraku Tupolewa. Model ten opracowano przy zastosowaniu techniki fotogrametrycznej na podstawie dokumentacji fotograficznej i sferycznej wykonanej podczas uzupełniających oględzin wraku tego samolotu w latach 2018 -2019 w Smoleńsku.

Na polecenie prokuratora ponownie poddano badaniu telefony, kamery oraz aparaty fotograficzne zabezpieczone na miejscu zdarzenia, przy wykorzystaniu oprogramowania, pozwalających na odczytanie danych w nich zawartych. Prokuratura oczekuje na opinię w tym zakresie.

Obok analiz eksperckich prokuratura prowadziła również inne czynności procesowe, polegające m.in. na przesłuchaniach kilkudziesięciu świadków, oględzin miejsc i rzeczy.

Zespół Śledczy Nr 1 systematycznie kieruje do właściwych organów Federacji Rosyjskiej ponaglenia dotyczące wykonania niezrealizowanych dotychczas wniosków o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej. Wnioski te, które kierowane były także w ostatnich miesiącach dotyczyły m.in. dodatkowych oględzin wraku samolotu z udziałem polskich prokuratorów i specjalistów oraz biegłych z Międzynarodowego Zespołu Biegłych. Prokuratura wnioskowała również o zwrot wraku. Brak pozytywnego rozpoznania polskich wniosków przez władze rosyjskie uniemożliwia realizację istotnych dla postępowania czynności procesowych.

Na chwilę obecną śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 r.

PK.gov.pl

Komentarze

Anonim2021.04.11 0:43
TERRAIN AHEAD - PULL UP - 8 razy ostrzeżenie PULL UP zignorowane, a PiSowskie ŚWINIE udają że trzeba jeszcze czegoś szukać.
PRAWDA2021.04.10 1:03
Polacy co zwiedzali Tupolewa wykradli i wykupili od Rosjan Blach po wybuchu i dzisiaj eksperci z Kanady Szwecji USA Izraela Wielkiej Brytani robią badania na blachachh po Tupolewie z Smoleńska -- Kraje takie jak Kanada Niemcy Izrael Anglia mają przez --Satelity szpiegowske jak samoliot sie w powietrzu rozlatuje ==
czekista2021.04.9 22:07
Kaczynski urzadzil niezly KABARET ze smierci brata.
ala2021.04.12 8:00
Putin nie oddając wraku i skrzynek, który jest własnością Polski i Polaków sam przyznał się do udziału w zamachu bardzo utrudniając śledztwo polskiej stronie. Pozostaje tylko ustalenie kto i kiedy zainstalował ładunki i jaki był udział w tym zaplanowanym w detalach zamachu z polskiej strony. Poza tym praw fizyki się nie oszuka, żaden samolot nigdy nie rozbije się na tysiące kawałków rozrzuconych na bardzo dużej powierzchni schodząc do lądowania po linii stycznej do powierzchni ziemi, która w dodatku była zabagniona. Każdemu, kto nie wierzy w zamach, gratuluję kompletnej niewiedzy podstawowych praw fizyki z zakresu szkoły podstawowej i braku logicznego myślenia. Poza tym wokół tej sprawy zgromadziło się zbyt wiele dziwnych zbiegów okoliczności, kłamstw, matactw i manipulacji, aby wierzyć, że to był zwykły wypadek czy katastrofa. Była to dokładnie przygotowana akcja wielu ludzi po obu stronach, tak po stronie polskiej jak i rosyjskiej.
gumowa kaczka2021.04.9 17:28
wystarczy nie przekazywać pieniędzy Antoniemu i raport będzie jutro
Ekspert2021.04.9 16:30
Oczywiście do końca roku 2056.
Foster2021.04.9 13:24
.....tak to jest się pochopnie (a raczej złośliwie) oskarża sąsiednie państwo o zamach na samolot rządowy. Trzeba z tego jakoś wyjść, ale i pozostawić nadzieję suwerenowi. Będzie ciężko. Niesmak pozostanie.
Mamy to!!!2021.04.9 12:26
Kończy się dyskusja nad pisemną wersją raportu i w najbliższych dniach przejdziemy do głosowania nad nią. Raport pokazuje to, co podejrzewaliśmy, a co było dokładnie opisane w raporcie technicznym w 2018 roku. Przyczyną zniszczenia samolotu była eksplozja, wybuch materiałów, których używali i używają lewaccy terroryści. One zostały znalezione w laboratoriach polskich, włoskich, amerykańskich i brytyjskich, które badały szczątki samolotu. Nie ma wątpliwości, że wybuch zniszczył Tu-154M - powiedział Antoni Macierewicz na antenie TV Trwam
Foster2021.04.9 14:24
Spokojnie tego nie można czytać. Mam wielki żal do PIS, że z tragedii zrobili polityczną grę,
PILNE2021.04.9 12:09
Macierewicz opublikuje raport nie końcowy oficjalny tylko cząstkowy nieoficjalny, kabaret trwa
BARBARZYŃSTWO KREMLA!2021.04.9 12:09
Kreml, bez względu kto rządzi, car, I sekretarz, car ponownie, zachowuje się identycznie. Zestrzelili Korean Air Lines Flight 007 mając pełną świadomość, że to jest pasażerski, zestrzelili Malaysia Airlines Flight 17 mając pełną świadomość, że to jest pasażerski. 𝐑𝐄𝐂𝐘𝐃𝐘𝐖𝐈𝐙𝐌 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀 ! ..... A gdzie tu się mieści tragedia smoleńska? Polska nie ma dostępu do "czarnych skrzynek", polscy prokuratorzy nie mają dostępu do nagrań wieży z Moskwą, videa "gdzieś przepadły albo VCR nie działał", radar był "źle skalibrowany", polscy prokuratorzy nie mają dostępu do świadków, do ich zeznań, a wielu z nich dość szybko "zeszło z tego świata", światła na pasach nie działały itp., itd. .... Holendrzy pozbierali każdy kawałek MH17 i u siebie odtworzyli nieszczęsny samolot i wiedzą dokładnie kto to zrobił. Podobnie zrobili Brits z Pan Am Flight 103, Amerykanie z TWA 800, tylko najważniejszy samolot Rz.P. leży jak kupa złomu na tej nieludzkiej ziemi. Nie tak daleko od grobów pomordowanych. Zbrodni, której Kreml się wypierał przez ponad półwiecze, a i dzisiaj trwa przy "oryginalnej"wersji wydarzeń historycznych.
Albert2021.04.9 13:04
Zmień płytę katoćwoku, bo te twoje urojenia są już nudne. Kiedyś były przynajmniej śmieszne. Ale już dawno ich rola kabaretowa wygasła.
Popracuj nad polskim językiem!2021.04.9 13:22
Przyczytaj książkę.
Albert2021.04.9 16:25
Poucza mnie ktoś kto nie potrafi napisać dwuzdaniowego zdania bez błędu. Typowy przykład katoćwoka.
Jahu🐟2021.04.9 14:35
co albercik, prawda cię drażni? ty pewnie do dzisiaj myślisz, że w Katyniu mordowali szkopy.
Albert2021.04.9 15:09
Prawdę trzeba jeszcze rozumieć. Od katoćwoków nie sposób oczekiwać zrozumienia czegokolwiek bardziej skomplikowanego, niż ogłoszenia parafialne, czego ten ruski żydek wklejający ten swoje kocopoły jest najlepszym przykładem.
Alojzy Cedzidło2021.05.1 15:47
Skoro zarzucasz "Barb. Kremla " pisanie nieprawdy, napisz swoją .Smoleńsk możesz zostawić Anodinie i Millerowi , Na reszcie padniesz jak analfabeta przy czytaniu encyklopedii. Ze Smoleńskiem poczekamy . Może nasi sojusznicy nie powtórzą sytuacji jak z Katyniem.
oficer LWP2021.04.9 12:07
zdążyli w ostatniej chwili, gdyby nie przedłużyli śledztwo to musieliby go zakończyć a wtedy śledztwo zakańcza prokuratura w Rosji i wtedy PIS mógłby odebrać wrak i tu zrobiłby się problem bo tak naprawdę PIS tego wraku nie chce, PIS ciągle chce go odzyskiwać a najlepiej w nieskończoność, dopóki na trupach smoleńskich PIS coś może ugrać to ten trup nigdy nie zazna pokoju
Skrzypek na dachu2021.04.9 12:01
Dosc juz tego klamstwa , bo juz nudne sie robi .
janon2021.04.9 11:57
będą doić ile się da i jak długo się da
Grizzly2021.04.9 12:00
Jakoś trzeba sobie w życiu radzić. Niektórzy uczciwie pracują, a inni żerują na narodowej tragedii. Na szczęście Pan Bóg jest nierychliwy, ale sprawiedliwy.
Grizzly2021.04.9 14:19
Odp.. się od mojego nicka złodzieju!
jle_ffm2021.04.9 11:14
Wiadomo, przecież tu nie chodzi o to aby dorwać tego smoleńskiego króliczka ale aby go gonić. I tak się to będzie mielić, kręcić, chachmęcić aż do kolejnych wyborów.
Anonim2021.04.9 11:28
Żeby to jeszcze za darmo... Ale nie, kolejne miliony idą na tych nierobów i parówkowych "naukowców".
Felek2021.04.9 11:13
Stawiam konia z wozem, że przedłużą jeszcze do 2023, czyli wyborów parlamentarnych. Ciemny lud musi regularnie dostawać pożywkę, no i PiS chce przedłużyć swoją kadencję.
Jahu🐟2021.04.9 11:13
Poniżej, stado ruskich agentów się odezwało jak widać cały czas czujni, żeby ośmieszać, dezawuować i bredzić o parówkach i kosztach.
Patriota2021.04.9 11:02
31-go grudnia roku obecnego Prokuratura Krajowa wyda kolejny komunikat o kolejnym "przesunięciu".Jego redagowanie powierzono Sakiewiczowi i Ziemkiewiczowi.Jak wytrzeźwieje.
ala2021.04.9 10:59
Wszyscy się wstydzimy za Tuska!!! Tusk tylko za to, jak zachował się i działał w sprawie katastrofy smoleńskiej winien stanąć przed Trybunałem Stanu. To co czynił, w żaden sposób, nigdy nie powinno zaistnieć, by oddać całość sprawy w ręce Rosji. Kłamał i kłamali jego posłańcy. To co czynili było szyderstwem wobec tych, którzy zginęli i wobec ich rodzin. Zaplombowane trumny nigdy nie miały być dostępne i miały skrywać tajemnicę zbezczeszczenia. Wszyscy odpowiedzialni za ten stan, winni ponieść dotkliwe konsekwencje prawne, karne i zniknąć z przestrzeni życia publicznego.
Albert2021.04.9 13:02
"Wszyscy odpowiedzialni za ten stan, winni ponieść dotkliwe konsekwencje prawne, karne i zniknąć z przestrzeni życia publicznego." - to dlaczego Antek ze swoimi lachociągami ciągle działa i wyłudza nieustannie kasę z budżetu?
Grizzly™️2021.04.9 10:52
Pewnie, ze się nie skończy, kto by zrezygnował z takiej tłustej pensyjki za nic. A tak to można bez końca bredzić o "zbliżaniu się do prawdy". Ojczyznę dojną dałeś im panie.
Grizzly2021.04.9 14:19
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
Anonim2021.04.9 10:51
Antoni jednak nie urwie kurze złotych jaj.
wkrw2021.04.9 10:49
Antek cwaniak, a tłuszcza się podnieca NICZYM. To była zwykła katastrofa, no może na życzenie oczadziałych fanatyków (czekam na ujawnienie ostatniej rozmowy braciszków, będzie beka). Czy ktoś rozsądny jeszcze w to wierzy?
Jahu🐟2021.04.9 14:24
zwykła katastrofa, bo tyś tak powiedział?
Anonim2021.04.9 10:49
Przy tej kasie branej co miesiąc to ono się w ogóle nie zakończy! A podobno już tylko brakowało jednego podpisu by opublikować raport.
Macierewicz Minister Tysiąca Baśni2021.04.9 10:47
Cieszą się producenci napojów w puszkach i parówek!
AAAtomek2021.04.9 10:46
Styczeń 25k, luty 25k, marzec 25k, kwiecień 25k, maj 25k, czerwiec 25k, lipiec 25k, sierpień 25k, wrzesień 25k, październik 25k, listopad 25k, grudzień 25k.... W sumie 300k, a to tylko 1 rok.... :D
Albert2021.04.9 10:43
Mydlenia oczu katoćwokom i bezczelnego wyłudzania pieniędzy z budżetu ciąg dalszy. Ale oczywiście niepełnosprawne intelektualnie debile żrące hurtowo wafle z trupa uwierzą we wszystko, co im się powie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.9 10:43
buhaha... jeszcze kogoś to dziwi? co roku to samo! nekrojazda po kasę! zmyślanie hipotez, kłamanie, wyszukiwanie tematów zastępczych, żeby tylko przykryć swoje przekręty, pieniądze publiczne są marnotrawione ku uciesze pryncypałów, którzy sami nie wierzą w zamach lecz ciągną temat dopóki się da. uczucia żałobne po stracie krewnych i przyjaciół w tym temacie zostały zupełnie zniweczone , tylko kasa się liczy!!! banda yebanych PiSdowatych hien!!!