07.08.15, 19:34

Przełomowa metoda diagnozowania raka trzustki?

Nowa metoda wczesnego diagnozowania raka trzustki została opracowana przez brytyjskich i hiszpańskich naukowców. Badanie, które jest całkowicie nieinwazyjne, polega na analizie próbki moczu pod kątem występowania trzech białek charakterstycznych dla chorych na ten nowotwór.

Rak trzustki najczęściej rozwija się skrycie i nie daje wczesnych objawów. Diagnoza pojawia się zwykle (w ponad 80 proc. przypadków), gdy doszło już do przerzutów. Odsetek 5-letnich przeżyć wynosi w Europie jedynie 6 proc.

Prof. Nicka Lemoine z Queen Mary University w Londynie, jeden z badaczy, który brał udział w pracach nad nowym testem diagnostycznym mówi, że odsetek ten mógłby wynosić nawet 60 proc., gdyby diagnoza była stawiana już w pierwszym stadium nowotworu.

Naukowcy zbadali stężenia trzech wcześniej wytypowanych białek – LYVE1, REG1A i TFF1 – w moczu 488 osób, z których: 192 miało raka trzustki, 92 przewlekłe zapalenie tego narządu, 117 cierpiało zaś na inne nowotwory (głównie wątroby i pęcherzyka żółciowego). Grupę kontrolną stanowiło 87 osób zdrowych.

Jak się okazało, znacznie podwyższony poziom wszystkich trzech białek występował tylko u pacjentów z rakiem trzustki (podwyższone, ale zdecydowanie słabiej, stężenia trzech białek występowały także u osób z przewlekłym zapaleniem trzustki). Dzięki temu naukowcom udało się wykryć raka trzustki w stadium 1. lub 2. z czułością przekraczającą 90 proc.

W przyszłości test będzie można stosować jako badanie screeningowe w grupach szczególnie narażonych na raka trzustki. Należą do nich m.in. osoby, u których nowotwór ten występował w rodzinie (obciążenie genetyczne), nałogowi palacze tytoniu, ludzie otyli oraz nadużywający alkoholu, a także osoby, u których po 50. roku życia zdiagnozowano cukrzycę.

KZ/BBC/Medonet

Komentarze

anonim2015.08.7 20:10
Ciekawe pole do popisu dla apologetów, bo o ile próbują przypisywać powracanie ludzi do zdrowia swoim wierzeniom, o tyle z diagnostyką będą mieli spory problem.
anonim2015.08.7 20:47
Jaja to dopiero się zaczną, jak po takiej diagnostyce z raka trzustki wyleczy chorego ks. John Baptist Bashobora
anonim2015.08.7 20:53
@CaminoCanis Mowa jest o rzeczywistej diagnostyce, nie o czary-mary.
anonim2015.08.8 3:36
Ja byś ty miał raka trzustki i jedynie pomogły by ci czary may to byś pewno skakał z radości pod sufit
anonim2015.08.8 9:09
@CaminoCanis Spoko, jak czary-mary pana Bashobory zostanie uznane jako skuteczna metoda leczenia, to czemu nie, ale póki co to wygląda tylko na show.