14.05.19, 16:04

Przyczyny pożaru katedry Notre Dame nadal nieznane

Miesiąc po pożarze w katedrze Notre Dame francuska prokuratura daleka jest od ustalenia jego przyczyny. Dochodzenie będzie długie i skomplikowane – podały w ubiegłym tygodniu oficjalne źródła. Nie wyklucza się żadnej hipotezy, choć za najbardziej prawdopodobne uznaje się przypadkowe wzniecenie ognia.

Taką hipotezę wykluczył zaraz po pożarze były główny architekt katedry. Przypomniał on, że kilka lat temu w świątyni wymieniono całą instalację elektryczną. Przy tej okazji katedra została wyposażona w nowoczesny system przeciwpożarowy. A poza tym tak stare tramy wcale tak łatwo nie płoną – dodał Benjamin Mouton.

Dla policji najbardziej prawdopodobne są tymczasem trzy hipotezy związane z remontem katedry. Pierwsza bierze pod uwagę zaprószenie ognia przez robotników, którzy wbrew zakazowi palili w pracy papierosy. Druga i trzecia uwzględnia możliwość spięcia w instalacji elektrycznej windy lub dzwonów.

W katedrze tymczasem obok śledztwa prowadzone są już prace restauratorskie. Obecnie trwa jeszcze zabezpieczanie obiektu. Pracuje nad tym 60 osób, w tym czterech architektów. Bardzo ostrożnie podchodzą oni do wyznaczonego przez prezydenta Macrona 5-letniego terminu odbudowy. Jest to stymulujące – przyznaje główna architekt Charlotte Hubert. Zastrzega jednak, że ona byłaby zadowolona, gdyby za 5 lat udało się ponownie udostępnić katedrę wiernym i turystom, kontynuując przy tym prace restauratorskie.

Źródło: VaticanNews.va

Komentarze

gośka2019.05.14 20:22
ale przecież kamera nagrała osobę, która podpala...
Alojzy Cedzidłó2019.05.14 20:09
Myślę ,że gdyby Prezydent Macron zlecił, jak nasz obecny Król UE sprawę Tutki , sprawę pożaru p[ani gen Anodinie lub naszemu Millerowi ,to sprawa byłaby rozwiązana w jednym dniu . Nawet bez brzozy . Bo sprawa teoretycznie podobna . U nas PiS a tam katolicy U nas PO PSL a tam Macron.
Glaudiusman2019.05.14 18:15
To było profesjonalne podpalenie. Tego nie zrobił jakiś arab, tylko specjaliści od pirotechniki czyli służby specjalne, nie wiadomo tylko jakie. Toteż prokuratura dostała nakaz zwłoki i krętactwa, a najlepiej zwalić na przypadek. Tymczasem architekt powiedział całą prawdę, że niemożliwością było podpalenie przypadkowe. Ale na drugi dzień podobno wysłali go do Chin, bo był bardzo niewygodny.
man.of.Stagira2019.05.14 18:11
. . nieznani muzułmańscy sprawcy - mówiąc precyzyjniej . Islam uważa, że mężczyzna stoi jako człowiek WYŻEJ od kobiety Muzułmanin, według Islamu, stoi jako człowiek WYŻEJ od nie-muzułmanina . to oczywiste, że będą robili co chcą i jak chcą - zupełnie jak ich koledzy z LGBT+ . Tyle
martacz2019.05.14 22:15
stary, co za zjeb-combo, gratki!
arabom mówimy won z Europy2019.05.14 17:55
Nieznane dla tych , którzy poznać przyczyn i przedstawić ich nie chcą !
anonim2019.05.14 16:33
Ciekawe321, że żadna z hipotez nie uwzględnia możliwości podpalenia.