01.12.21, 20:27Fot. screenshot - YouTube (RMF24, Służba Apostolska "Ogień Przebudzenia" -T.Dorożała)

Pseudoegzorcyzmy w Gdańsku. Ks. prof. Kobyliński: W Polsce panuje religijny analfabetyzm

W rozmowie z Piotrem Olejarczykiem z portalu Onet ks. prof. Andrzej Kobyliński odniósł się do opublikowanego w mediach społecznościowych, szokującego filmu, na którym zarejestrowano pseudoegzorcyzm odprawiany w Gdańsku przez mężczyznę podającego się za pastora. Komentując tę sprawę, kierownik Katedry Etyki w Instytucie Filozofii UKSW zwrócił uwagę na problem analfabetyzmu religijnego, z jakim mamy do czynienia w Polsce.

Zdarzenie miało miejsce w jednym z biurowców w centrum Gdańska. Nazywający siebie „pastorem” Tomasz Dorożała z grupą sympatyków odprawiał „egzorcyzm”. Nagranie z tego wydarzenia trafiło do sieci. Widzimy na nim krzyczącą i wijącą się po podłodze kobietę, nad którymi „modli się” dwóch mężczyzn – „pastor” i jego asystent.

- „Takie egzorcyzmy naruszają godność człowieka i ośmieszają religię. W Polsce jest powszechna akceptacja dla takich niebezpiecznych praktyk religijnych. Niestety, milczą duchowni, nauczyciele, lekarze, psycholodzy”

- podkreśla ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Filozof wyjaśnia, że na filmie możemy obejrzeć praktyki obecne w jednym z nowych kościołów zielonoświątkowych. To jedna z kilkuset istniejących już w Polsce wspólnot. Niestety, elementy religijności zielonoświątkowej wprowadzane są również do Kościoła katolickiego. Ks. prof. Kobyliński od wielu lat zajmuje się problemem „pentekostalizacji”, inaczej „uzielonoświątkowienia”. Przyznaje, że pod wpływem tych ruchów również w Kościele katolickim, także w Polsce, zdarzają się księża odprawiający podobne egzorcyzmy.

Duchowny wskazuje, że w ostatnich latach do Polski dotarło wiele magicznych i szamańskich praktyk religijnych z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Bazują one na pobudzaniu emocji, co przyciąga do nich ludzi.

- „Drugim czynnikiem jest na pewno kwestia głębokiego kryzysu Kościoła katolickiego, zamętu doktrynalnego, skandali pedofilskich i finansowych. Im bardziej Kościół jest w kryzysie, tym więcej przyzwolenia na dziwne eksperymenty religijne i tworzenie przez byłych katolików nowych związków wyznaniowych”

- wskazuje rozmówca Piotra Olejarczyka.

Kolejnym problemem jest „głęboki analfabetyzm religijny”.

- „Wszystkie wariactwa, które przychodzą do nas z Afryki, Azji i Ameryki Południowej są w Polsce przyjmowane bezkrytycznie przez ludzi świeckich. I niestety, także przez duchownych”

- ocenia.

Zobacz również: Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Nie wolno dzieci straszyć diabłem!

kak/Onet.pl

Komentarze

Katolik2021.12.12 22:14
Jestem zniesmaczony takim podejściem kwestii opętania.
ect2021.12.6 15:53
Coraz częściej mam wrażenie, że diabeł manifestuje swoją pyszałkowatość w wypowiedziach ks. prof. oświeconego filozoficznie.
matis892021.12.2 13:33
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
mariusz2021.12.12 19:50
Skąd wiesz że to Pan Jezus.
Stach2021.12.2 12:43
Jest irytująca, czasem nawet bardzo, exkatedralność księdza Kobylińskiego, i to w każdym obszarze. Prezbiterem jest pewnie od trzydziestu paru lat. Narzeka na analfabetyzm religijny ... Rozumiem, że jest to akt publicznej pokuty za osobiste zaniedbania. A jeśli nie ... jeśli nie ... trudna sprawa. Czyż nie tak, drogi księże Andrzeju? Byłoby miło usłyszeć z tych prawomyślnych ust w końcu jakąś pozytywną, budującą myśl! Wszyscy analfabeci mają do tego święte prawo !!!
Palindrom2021.12.2 11:35
Okultyzm jest popularny, co świadczy o coraz większym "wyrobieniu" i "nowoczesności" ludzi "oświeconych" i uprawiających kult "nauki" i gnozy
MaxFiend2021.12.2 12:38
Ale tylko wśród ciemniaków i idiotów :-D
Protestant2021.12.2 11:26
Nie znajduję powodu, dla którego ksiądz Kobyliński słowo "pastor" pisze w cudzysłowie. Rozumiem, że każdy związek wyznaniowy sam wyznacza to kto jest, a kto nie jest jego duchownym. Ale najwyraźniej ks. Kobyliński zasadę tę łamie. Po drugie, ks. prof. Kobyliński powinien ubolewać przede wszystkim nad tym, co głoszą egzorcyści katoliccy. Ileż to razy na Frondzie przytaczano (np. ks. Glas) rzekome zeznania złych duchów, o tym jak bardzo boją się one Maryi. Rozpowszechnianie słów osób opętanych i nadawanie im rzekomego autorytetu, np. ponad autorytetem Biblii - jest pogwałceniem wszelkich zasad, również katolickich.
Palindrom2021.12.2 11:43
Może opiszesz nam kilka kwiatków z życia i dziejów twojego guru, zboczeńca, hipokryty i heretyka Marcina Lutra? Jego "mądrości" bardzo podobały się Hitlerowi, jego pretorianom i niemieckim nazistom. Masz w swojej, protestanckiej biblii zdanie o owocach ze spróchniałego/zagrzybionego drzewa?
Protestant2021.12.2 12:02
Nasłuchałeś się wykładów ks. Guza. Ale wyjdź poza propagandę, by dowiedzieć się, że Hitler był katolikiem. Oczywiście katolicyzm (tak jak protestantyzm) nie stanowiły źródła jego przekonań i działań. Marcin Luter nie jest moim "guru" - tak jak zapewne Twoim nie jest papież Aleksander VI (Borgia), żyjący w czasach Lutra.
Albert2021.12.2 11:22
"W Polsce panuje religijny analfabetyzm" - 100% racji. Gdyby nie było religijnego analfabetyzmu, Polska byłaby krajem świeckim, bez tej katolickiej, bezmyślnej biomasy.
Wojtek Polak2021.12.2 11:38
„Pośród wielu ujemnych cech lewactwa najbardziej wydatną jest głupota.” Bogusław Wolniewicz- POLSKA była by pięknym mądrym krajem bez tej bezmyślnej lewackiej biomasy.
Schopenhauer2021.12.2 11:53
"Religia jest jedynym środkiem, aby surowym zmysłom i niezgrabnemu umysłowi pogrążonego w pospolitości i materialnej pracy tłumu oznajmić i dać odczuć głębokie znaczenie bytu. Albowiem człowiek taki, jaki z reguły jest, nie ma pierwotnie zmysłu do niczego innego oprócz potrzeb i żądz fizycznych, następnie dopiero domaga się trochę rozrywki i zabawy. Twórcy religii i filozofowie na to przychodzą na świat, by człowieka z odrętwienia otrząsnąć i wskazać mu na wzniosłe znaczenie bytu: filozofowie czynią to dla niewielu wybranych, twórcy religii dla wszystkich, dla ludzkości w ogóle. Gdyż ˝filozofami tłum być nie potrafi" mawiał Platon. Religia jest metafizyką ludu; należy mu ją z konieczności zostawić i dlatego na zewnątrz przynajmniej szanować, gdyż odzierać ją z powagi znaczy tyle, co ją odbierać. Jak istnieje poezja ludowa, a w przysłowiach mądrość ludowa, tak samo musi istnieć metafizyka ludowa, albowiem człowiekowi potrzeba koniecznie wytłumaczenia zagadki życia na miarę jego zdolności pojmowania."
Albert2021.12.2 13:53
Nie ma to jak cytowanie skrajnego kretyna. Ale to pewnie doskonały autorytet dla katoćwoków.
Palindrom2021.12.2 11:16
Kult emocji i uczuć, a wraz z nim moda na patostream, prymitywną egzaltację i im podobne. Co ta parodia i małpowanie kultu Boga ma wspólnego z modlitwą i pokutą za grzech i grzesznika?
Poradek2021.12.2 11:45
Jest dokładnie tym samym.
Anonim2021.12.2 11:11
W pis złodziej złodzieja złodziejem pogania !!!!!!! Szok co się dzieje !!!!!
niewierzący ateusz2021.12.2 11:09
a propos egzorcyzmów :) jak ktoś jeszcze nie zna egzorcysty amatora Jakuba Wędrowycza to niech się zapozna :))
Anonim2021.12.2 11:00
Dziś 5 Tupolewów, ale w katotalibanie najważniejszy problem egzorcyzmów.
Anonim2021.12.2 10:57
Ciekawe który egzorcysta potrafi wypędzić księdza z ministranta.😁😁😁
bolek2021.12.2 10:31
szatanstwo,
Pepe2021.12.2 9:52
Jedyny koncesjonowany przez Kościół Katolicki sposób wypędzania diabła z czarownic to obróbka termiczna, to wiadomo od wieków,
Bożena2021.12.2 9:13
Widać, że mamy deficyt psychiatrów.
jan2021.12.2 8:52
Cytując klasyka: "To jakaś podpierdółka jest"
jan2021.12.2 8:48
Cytując klasyka: "to jakaś podpiordółka jest"
lili2021.12.2 8:45
To oni chyba jeszcze nie widzieli prawdziwej manifestacji demonów.Z klasyka "to jakaś podpierdółka jest"
Poradek2021.12.2 8:17
PYTANIE: - Czym różni się pseudoegzorcyzm od egzorcyzmu? ODPOWIEDŹ: - Niczym.
Dam2021.12.2 8:59
Jeden z nich ma koncesję KK, a drugi nie ma. Cała różnica.
Palindrom2021.12.2 11:17
Przyjdzie czas, a dowiesz się sam na swoim przykładzie.
Polak2021.12.2 6:42
Andrzejku, ciesz się z tego analfabetyzmu, bo to jedyny powód dla którego twoja sekta jeszcze funkcjonuje w Polsce.
ect2021.12.2 6:28
Niedobrze, że mamy aż tak "uczonych" księży jak autor tego artykułu.
Agnieszka2021.12.2 4:57
Ten ksiądz bardziej zamieszał niż wyjaśnił albo fronda pocięła jego wypowiedź i powyrywała te cytaty z reszty kontekstu. Dziwne faktycznie te "egzorcyzmy" a szczególnie zachowanie tych modlących - zwłaszcza tego pana, co najpierw szczeknął a potem też zachowywał się jakby sam miał problemy duchowe. A zupełnie nie rozumiem jaki drań to filmował i upublicznił i źle, że fronda dalej to powiela, bo nie wierzę, żeby ktoś to zrobił za zgodą tej pani, która zachowywała się tak jakby inscenizowała zniewolenie duchowe a go nie miała. Równie dobrze do takiej reakcji można chyba tymi praktykami doprowadzić osobę z lekkimi zaburzeniami emocjonalnymi, która krzykiem wywala nagromadzoną na tą sytuację złość. Mówię o swoich odczuciach a nie orzekam o faktycznej stronie duchowej, która miała miejsce, bo nie mi rozeznawać, choć katolickich egzorcyzmów prowadzonych rzez egzorcystę mianowanego przez biskupa byłam świadkiem. Mam nadzieję, że tych egzorcyzmów stale obecnych w posłudze duszpasterskiej Kościoła, ksiądz nie zrównuje z pseudoegzorcyzmami i nie przekreśla (choć to nie wybrzmiało) - podobnie jak to, że diabeł jest, opętania są i Jezus egzorcyzmował, przekazując władzę uwalniania swoim uczniom i wręcz nakazywał, by to robiono w Jego imię. Tego mi w wypowiedzi księdza "eksperta" zabrakło.
xyz2021.12.2 6:29
To ten ksiądz chętnie miesza będąc przekonany o swojej mądrości.
Palindrom2021.12.2 11:24
Chcesz komuś z tu komentujących coś wyjaśnić? Moje dla Ciebie "ku pamięci": «Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie pereł przed świnie, bo je podepczą, a potem rzucą się, aby was rozszarpać.»
Heine2021.12.2 11:51
"Słychać też, że ci głuptasie, gdy nad brzeg nadbiegli morza, w modrej wody zaś zwierciadle obaczyli nieba kopię – w przekonaniu, że głąb morska niebem – arcybogobojnie w toń co rychlej dawszy nurka, wytopili się do nogi."
Maria2021.12.2 2:09
Bylam obecna przy prawdziwym egzorcymie. Wiem jak wygladaja manifestacje, co mowi i robi ksiadz egzorcysta. Tutaj widze cyrk. Ani ta "opetana" nie zachowuje sie jak opetana (latajace oczy, machanie rekami, no po prostu smieszne), ani "egzorcysta" nie uzywa jedynej broni - Imienia Jezusa oraz Maryi. Nie ma nawet krzyza. Ta niby glosolalia jest zwyklym na dus robionym belkotem. To, co na tym filmiku widac, to zaaranzowana bardzo nieprofesjonalnie szopka. Mogli chociaz sobie filmy ajpierw na ten temat poogladac. Przeczytac "Zycie sw Antoniego Pustelnika", ktore obfituje w rady dotyczace sytuacji atakow przez demony. Zalosne.
Albert2021.12.2 11:23
"Bylam obecna przy prawdziwym egzorcymie." - nie istnieje coś takiego, jak prawdziwy egzorcyzm. Każdy tego typu rytuał to zwykłe oszustwo dla upośledzonych intelektualnie.
Topek2021.12.1 23:11
Muszę przyznać że jeszcze nigdy się tak nie uśmiałem na frondzie jak na oglądaniu tej bardzo silnej manifestacji demonów, szkoda komentować
Analfabeta religijny2021.12.1 22:40
Proponuję, aby ks. Andrzej zamiast diagnozować wreszcie spróbował naprawiać Kościół. Bo takie diagnozy jak powyższa, albo te wypowiadane diagnozy o Kościele na Frondzie od kilku lat, może postawić nawet analfabeta religijny, ale już zmieniać Kościół to mógłby, a nawet powinien ksiądz i to jeszcze profesor. Na rekolekcjach, które Ksiądz Profesor głosi w parafiach pada 2-krotnie imię Jezus - na początku nauki i na koniec, w zdaniu: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus..." - a w nauce głoszonej - Ewangelii nie ma wcale. Reformator... Diagnosta...
katolik2021.12.1 21:40
ks Kobylinski pseudodoktory są zajęte robieniem kasy na pseudopandemii a nie egzorcyzmami. A może akurat temu fałszywemu pastorowi uda się przegnać pseudopandemię, bo Kościoł Katolicki, biskup Gądecki nie odprawił publicznie egzorcyzmów nad złem dokonywanym przez masono - nazistów !!
Krzysztof2021.12.1 21:11
Ksiądz ma rację z tym analfabetyzmem religijnym. Np. wielu analfabetów traktuje różaniec jak amulet i wiesza go na lusterku w samochodzie, albo analfabeci robią znak krzyża widząc kościół lub kapliczkę z daleka czy zamiast klękania analfabeci religijni stosują przycupniecie czy przysiad na mszy świętej.
Anonim2021.12.2 6:43
Z tym przycupnięciem zamiast klękania się zgadzam, to jest profanacja. Ale robienie znaku krzyża przed kościołem np. przejeżdżając obok samochodem lub tramwajem to jest oddanie czci Chrystusowi w tabernakulum, nie widzę tu nic niestosownego.
man.of.Stagira2021.12.1 21:00
A CO powiedzieć o ostatnim konklawe które wybrało TAKIEGO Ojca Świętego?// To wiele wyjaśnia.