15.02.20, 09:25Fot. via Flickr, CC 0

Querida Amazonia. Papież ,,zawiedziony'' reakcjami

To był synod o Amazonii. Niektórzy chcieli, abym wypowiedział się na temat celibatu. To oni wprowadzili ten temat, ale nie o tym był ten synod” – powiedział Franciszek podczas spotkania z kolejną grupą amerykańskich biskupów, którzy przebywają w Rzymie z wizytą ad limina. Papież przyznał, że jest zdumiony reakcjami na jego posynodalną adhortacją, tym, że dla niektórych nie był to synod o Amazonii, ale o celibacie. Franciszek przypomniał, że cały proces synodalny trwał miesiące czy nawet lata. A teraz wszystko zostało sprowadzone to jednego zdania, że „Papieżowi zabrakło odwagi, by zmienić kościelne przepisy”.

Franciszek powiedział, że kiedy mówi albo robi coś, z czym ludzie się nie zgadzają - jak w tym wypadku pominięcie w adhortacji kwestii świeceń dla żonatych diakonów – to oskarża się go, że brak mu odwagi, by słuchać Ducha Świętego. Oni po prostu zakładają, że Duch Święty się z nimi zgadza, dlatego nie mają pretensji do Niego, ale do mnie – powiedział Papież.

Zdaniem abp. Thomasa Wenskiego, który opowiedział dziennikarzom o audiencji, wynika to z niezrozumienia synodalności, z mylenia synodu z parlamentem. Tu nie chodzi o odwagę Papieża czy jej brak, lecz o działanie Ducha Świętego i Jego rozeznawanie – dodał metropolita Miami.

Temat synodu wywołali podczas audiencji sami biskupi, pytając Papieża, które elementy adhortacji powinny być ważne dla katolików w Stanach Zjednoczonych. Franciszek wskazał na ochronę środowiska. Biskupi i kapłani powinni zachęcać do tego wiernych, nawet gdyby nie chcieli o tym słyszeć, bo jak zaznaczył, należy to do Ewangelii.

Amerykańscy biskupi rozmawiali też z Papieżem o nadużyciach, imigracji i duszpasterstwie młodzieży. Ojciec Święty poświęcił im trzy godziny. Dla amerykańskich biskupów było to ważne doświadczenie, bo i oni znają Papieża na podstawie informacji filtrowanych przez media. „Dlatego ważne jest spotkać go bez tych filtrów, twarzą w twarz” – powiedział abp Wenski. Przyznał on, że media mają problem z informacjami o Papieżu i Kościele. Używają bowiem do tego kategorii światowych, a Kościół to jednak inna rzeczywistość.

Krzysztof Bronk – Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze

Hanys672020.02.28 13:01
Dobrze by było, aby Paież Franciszek co jakiś czas przeczytał sobie fragment Ewangelii: "Piotrze, ty jesteś Skałą i na tej Skale zbuduję mój Kościół a bramy piekieł Go nie przemogą". +++ Masz być SKAŁĄ Franciszku, a nie miekką kupką nerwów. Miekkich kupek mamy pod dostatkiem w niemieckim episkopacie.
Leszek2020.02.17 21:57
Krętacz jakich mało, przygotuje droge dla Antychrysta. Jest idealną osobą do tego. Brakuje tylko jednej rzeczy, nie jest to celibat. Kto ma rozum zrozumie jaka to jest rzecz. Ks. Daniela.
poPO=kurw...i zodzieje2020.02.17 13:44
konsekrowany PSYCHOPATA z argentyny, obłakany, zaburzony osobowowościowo, psychol Franio!!!
Ma\305\202gorzata2020.02.15 23:51
Czy mamy Papieża , który Naucza tego co było zawsze w K.K. , powinno być i będzie zawsze czy papieża , który dialoguje ze wszystkimi o "wszystkim" a potem słyszymy , że nie jest tak jak miało być i jest źle ROZUMIANY a nawet ZAWIEDZIONY.
Michał Pasierb 2020.02.15 17:26
Nie rozumiem Papieża Franciszka....
Kwak2020.02.15 12:39
Nazwanie swego widzimisię natchnieniem Ducha Świętego to dopiero grube przegięcie
0542020.02.15 10:59
Dziwne tłumaczenie Franciszka. On niemal nigdy nie reaguje na jawne herezje, które głoszą niektórzy biskupi i kardynałowie, więc jak to można inaczej rozumieć, jak nie milczące poparcie? Zresztą sam wielokrotnie wypowiadał się w dwuznaczny sposób, więc nie dziwota, że ludzie są totalnie zdezorientowani co konkretnie miał na myśli.
twit2020.02.15 10:43
Miejmy nadzieję, że Ojciec Święty zorientuje się z jakimi ludźmi ma do czynienia i że właśnie oni chcą go wykorzystać do forsowania swojej ideologii. Po opublikowaniu adhortacji odczuwam wielką ulgę! Widać jak na dłoni, jak fałszywie przedstawiano Papieża jako rzekomo zdecydowanego na zniesienie celibatu, czy też wyświęcenie żonatych mężczyzn i ustanowienie diakonis. Nic z tego!!! Dziękuję Panu Bogu, za piękną modlitwę do Matki Najświętszej, którą Franciszek umieścił na końcu adhortacji!
ktoś tam2020.02.15 11:08
Chyba nie czytałeś pkt 2 i 3 "Querida Amazonia". Tak jak zresztą ks. Zieliński, który dzisiaj wraz z redaktorem prowadzącym "rozpływali się" nad "Ojcem Świętym Franciszkiem" w programie "Salon Dziennikarski" (TVP Info, 09:15) jaki to on prawowierny. Obaj wciskali kit, że "Ojciec Święty Franciszek" - czyli Bergoglio, uzurpator, Fałszywy Prorok - dał nauczkę lewactwu, które wyje bo nie ma nic o zniesieniu celibatu chociażby. Natomiast "katolicy" niemieccy wprowadzają konsekwentnie drogę synodalną zawartą w owych punktach, drugim i trzecim, z Adhortacji "Querida Amazonia". Kard. Marx pod koniec grudnia stwierdził, że będzie błogosławił tzw. związki partnerskie, bowiem Episkopat niemiecki - też w grudniu - uznał, iż "homoseksualizm i heteroseksualizm są dwiema równoprawnymi drogami realizacji ludzkiej płciowości".
twit2020.02.15 14:21
@ktoś tam - Jesteś rozczarowany tym, że Franciszek „zaciągnął hamulec” na oczekiwane przez progresistów zmiany? Niestety pisząc pogardliwie o Papieżu wpisujesz się w głosy tych osób, które miały już gotowy scenariusz na schizmę w KK! Co do „drogi synodalnej” w Niemczech, to proces protestantyzacji Kościoła za Odrą trwa już całe dziesięciolecia i żadna - taka czy inna adhortacja - niestety nie zatrzyma tego procesu. Dlaczego? A no dlatego, że wielu hierarchów straciło WIARĘ i to jest główna przyczyna kryzysu w Kościele niemieckim i w ogóle w całym KK. I wszyscy domorośli teolodzy będą teraz dzielić włos na cztery interpretując „Querida Amazonia” tak, jakby nie było Chrystusowego nauczania i drogowskazów w PŚ, tak jakby nie było ponad 2000 lat Tradycji KK !!! Podziały, bunty i niepokoje pochodzą wprost od diabła! A granica między miłością i nienawiścią jest bardzo cienka i to jest potężna PUŁAPKA diabła zastawiona na wszystkich katolików. Czego nas naucza Słowo Boże: „Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego” (J 3, 15). To dla nas wszystkich bardzo mocne ostrzeżenie! Kard. Burke podał 10 sposobów na zwalczenie chaosu w Kościele i kardynał bynajmniej nie nawołuje do buntu czy odrzucenia Franciszka. Pisze między innymi: „Pielęgnuj w sobie miłość do papieża Franciszka modląc się za niego stale i prosząc o wstawiennictwo świętego Piotra w intencji Ojca Świętego.” https://www.pch24.pl/kardynal-burke--10-sposobow-na-zwalczenie-chaosu-w-kosciele,53718,i.html
ktoś tam2020.02.15 10:31
Punkt 2 i 3 "Querida Amazonia" rozwiewa wszelkie wątpliwości co do tego co jest treścią owej Adhortacji i tego jakie to kolejne posunięcia będą stosowane w "kościele" Bergoglio. Wystarczy popatrzeć na tzw. drogę synodalną w Niemczech.
ktoś tam2020.02.15 10:33
Ps. W "Amoris Laetitia" też nic nie było o dopuszczeniu cudzołożników do Komunii Świętej a wszyscy, którzy ją wprowadzają, na tę Adhortację się powołują.
katolik2020.02.15 10:17
Czy jednym z tematów a może głownym oprócz środowiska nie był brak księży i to że nie docierają oni do ludu, trudno pojać.