04.08.17, 13:57Zdj. Jarosław Roland Kruk, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Radio Zet fake newsem uderza w Kamińskiego

Na portalu Radia Zet pojawiła się nieprawdziwa informacja o spotkaniu koordynatora służb specjalnych, Mariusza Kamińskiego z sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Opublikował ją na swoim profilu na Twitterze również dziennikarz tej stacji, Mariusz Gierszewski. 

„W marcu 2017 roku sędziowie Trybunału Konstytucyjnego spotkali się z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, którego sprawę będą rozpatrywać”.

Skąd wiadomo, że jest to fake news? "Spotkanie u byłego szefa CBA nie mogło dotyczyć „sprawy Kamińskiego”, bo żadnej takiej sprawy Trybunał Konstytucyjny nie prowadzi"- pisze portal TVP Info. Owszem, TK prowadzi postępowanie ws. sporu kompetencyjnego między SN, a prezydentem, jednak postępowanie to zaczęło się dużo później. 

Biuro Prasowe Trybunału odpowiedziało na pytanie Radia ZET o wspomniane spotkanie. Prezes TK, Julia Przyłębska oraz sędzia Mariusz Muszyński mieli złożyć Kamińskiemu "wizytę kurtuazyjną" w jego biurze w KPRM. Miało to miejsce po wizycie koordynatora służb specjalnych w Trybunale w lutym 2017 r. Mariusz Kamiński odwiedził wówczas Julię Przyłębską, aby złożyć jej gratulacje.

Radio ZET wyciągnęło fałszywy wniosek, łącząc fakt spotkania z postępowaniem dotyczącym sporu o prawo łaski zastosowane przez prezydenta wobec ministra.

Ta sama stacja na początku roku podała informację o "10 sierotach z Aleppo", których przyjęcia przez prezydenta Sopotu miał odmówić polski rząd. Jak podawało wówczas radio, MSWiA decyzję o nieprzyjęciu dzieci argumentowało zagrożeniem terrorystycznym. Później dyrektor informacji Radia ZET wysłał do premier Beaty Szydło list z przeprosinami. Na antenie podano sprostowanie, Adamski poinformował również o wyciągnięciu konsekwencji służbowych "wobec osób odpowiedzialnych za naruszanie podstawowych zasad dziennikarskiej rzetelności”.

JJ/TVP Info, Fronda.pl