01.02.16, 13:14

Rewolucja pod Ścianą Płaczu! Kobiety będą mogły wreszcie modlić się razem z mężczyznami!

Podczas posiedzenia rządu, zdecydowano o utworzeniu przed Ścianą Płaczu miejsca do modlitwy dla kobiet i mężczyzn. Decyzja izraelskiego rządu w tej sprawie jest krokiem w kierunku bardziej umiarkowanej części wyznawców judaizmu.

Obecnie przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie, jednym z najświętszych dla Żydów miejsc, istnieją dwa odgrodzone od siebie place modlitewne. Jeden przeznaczony jest tylko dla mężczyzn, a drugi dla kobiet. Teraz zdecydowano, że powstanie trzecie miejsca do modlitw, tym razem dla wszystkich. – Ściana Płaczu to miejsce, która ma łączyć Izraelczyków. Wiem, że to delikatna sprawa, ale nasze rozwiązanie jest właściwe i kompleksowe – mówił po posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu. 

Decyzję chwalą umiarkowane środowiska żydowskie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w samym Izraelu. – To historyczna decyzja. Odtąd Ściana Płaczu będzie już miejscem modlitwy dla każdego – deklaruje Susan Silverman, jedna z aktywistek kobiecej organizacji Women of the Wall, walczącej o równouprawnienie. Środowiska ortodoksyjnych Żydów twierdzą, że decyzja im się nie podoba, ale nie zamierzają protestować przeciwko niej. Główny rabin Ściany Płaczu mówi o uldze i o końcu notorycznych kłótni. Nowa przestrzeń modlitewna ma być także zarządzana przez umiarkowane grupy religijne. 

mkol/IAR

Komentarze

anonim2016.02.1 14:31
To kwestia kultury i wychowania tzw. socjalizacji - a że wychowanie jest koedukacyjne to taka modlitwa i medytacja jest nie tylko możliwa ale wg mnie bliższa Bogu. To szatan poróżnił kobietę i mężczyznę, Bóg ich stawia przed sobą jako równoprawne stworzenia i dzieci w Chrystusie, widać u Żydzi doszli do podobnego wniosku (choć nie uwzględniają Jezusa Chrystusa)
anonim2016.02.1 14:49
W latach dziewięćdziesiątych nie było podziału na strefy. Była jedna - wspólna...
anonim2016.02.1 16:07
żydzi nie powinni pod tą ścianą płaczu płakać za utraconą świątynią Jerozolimską a płakać nad popełnioną w niej Zbrodnią Bogobójstwa swego Dziedzica Adonai Izraela, "Słowa wcielonego " Jezusa z Nazaretu Mesjasza Pańskiego. Po co płakać za marnością mając perspektywę życia wiecznego z przodkami wiary Abrahamem, Izaakiem i Jakubem -Izraelem Mojżeszem ect zbawionymi z tego narodu w Niebie