19.02.20, 15:00Fot. via Wikipedia, CC BY-SA 2.5

Rocznice Katynia i Smoleńska. Co zrobi Rosja?

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ma nadzieję, że Rosja udzieli stronie Polskiej wsparcia we wszystkich sprawach organizacyjnych związanych z uroczystościami upamiętniającymi ofiary ludobójstwa w Katyniu i ofiary tragedii w Smoleńsku. 

"To jest na terenie Federacji Rosyjskiej, więc siłą rzeczy musi ta odpowiedź zawierać otwartość na pomoc w tej sprawie. Zakładam, że taka otwartość będzie. Trudno mi wyobrazić sobie, żeby dwie tak ważne rocznice nie mogłyby być w sposób godny zorganizowane, skoro najwyższe polskie władze państwowe taką chęć zgłaszają" – powiedział wiceminister w Radiu Plus.

Szynkowski vel Sęk podkreślił, że „trudno mu sobie wyobrazić sytuację, w której dwie tak ważne rocznice nie mogłyby być w sposób godny zorganizowane, skoro najwyższe władze polskie taką chęć zgłaszają”. Urzędowemu optymizmowi wiceministra zdają się przeczyć słowa rosyjskiego ambasadora w Polsce.

W wywiadzie dla dziennika „RBK” ambasador Siergiej Andriejew stwierdził (cytat za rmf24.pl): - Stosunki z Polską są najgorsze od końca II wojny światowej. Do 2014 roku stosunki były mniej więcej przyzwoite i szukaliśmy historycznych kompromisów. Były różnice w pryncypialnych sprawach, ale strony starały się nie zaostrzać polemiki. Obecnie Polacy piszą historię na nowo, kierując się bieżącą polityczną koniunkturą i chęcią osłabienia pozycji Rosji.

Na takie, zdaniem dyplomaty, oburzające postępowanie zgody władz rosyjskich nie będzie nigdy.
- Historię, jak wiadomo, piszą zwycięzcy. W II wojnie światowej zwyciężył przede wszystkim Związek Radziecki, a także ci - i tylko ci - którzy wtedy byli po naszej stronie. Jeśli ktoś teraz zalicza siebie do naszych przeciwników w tej wojnie, to będzie wiecznie przegranym, zarówno w realnej historii, jak i w sporach historycznych – podkreślił Andriejew.

wch/wpolityce.pl, rmf24.pl, Fronda.pl

Komentarze

antoni.s2020.02.22 18:25
Ja bym awanturników nie wpuścił,przecież wiadomo że pisdzielce nie mają czystych intencji,czego by ruscy nie zrobili to kanalie wykorzystają to w złym celu,kwadratura koła.
Rałal2020.02.20 0:37
Eustachy! Jak ty sobie wyobrazasz badanie bez podstawowego dowodu w sprawie !? Ruskie nie oddadzą wraku, dawno pocięli go na kawałki , pisało o tym ! Teren splantowali, wybetonowali ! Co się dało uprzątnęli ! Jak myślisz? Dlaczego? Dlatego, że usuwali jak się tylko da ślady zbrodni ! Mają dużo " za kołnierzem" ! Nie tylko oni !? Nie na darmo, nad zwłokami, przybijali sobie tzw."żółwiki" Putin z Tuskiem, z wielkim uśmiechem na twarzy, ciesząc się z obrotu sprawy! Te zdjęcia obiegły Świat! Nawet pozorów nie umieli zachować ! Dlaczego Tusek oddał prowadzenie sprawy Ruskim? Bo nie chciał sprowadzać wraku i dowodów rzeczowych do Polski ! Bał się, bo wiedział, czym to pachniałoby ! Ale to na nic ! Trudno ! My nie wiemy, ale Bóg wie jak było! " Pan Bóg nie rychliwy , ale sprawiedliwy "! Napewno zapłaci mu za to !
lena2020.02.19 17:12
Szukam miłego i kulturalnego faceta na miłe spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, --------------------------------------------------- Moje kontakt do mnie telefon tu - www.xlove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Radosław2020.02.20 0:43
Spadaj stąd, póki jeszcze możesz! Aż splunąć na ciebie się nie da ! Porządne siedzą w domu z rodziną , a nie wycierają się na ulicy!
Olej2020.02.19 16:56
Nie wyobrażajcie sobie władzo, że sowiety cofną się przed prowokacją. Pchanie się do nich jest niezbyt roztropne, oni nie honorują prawa międzynarodowego i są w stanie zrobić wszystko aby zaszkodzić Polsce. Samo zwrócenie się strony polskiej o umożliwienie wizyty premiera Morawieckiego w Katyniu jest raczej li tylko posunięciem dyplomatyczno -propagandowym pokazującym otwartość i dobrą wolę strony polskiej. Sowiety umieją taką sytuację diametralnie odkręcić, zmieniając ją w farsę lub dramat. Dlatego wizyta o ile sowiecka włast udzieliła by zgody jest obciążona wysokim ryzykiem. Trudno również sobie wyobrazić taką wizytę z poziomem ,,ochrony'' jaki miał miejsce w 2010 r. w Smoleńsku. Na zwiększoną aktywność polskich służb oni się nie zgodzą.
antoni.s2020.02.22 18:28
Dobra wola pisowców,rozbawiłeś mnie.
Henryk2020.02.19 16:53
Rosja nic nie zrobi, bo Rosji nie ma już od 1917 roku. Jest Bolszewia, ale to nie jest Rosja, chociaż tak się naiwnym wmawia.
Urszula2020.02.19 23:17
Nie, to nie jest Rosja, to jest San Escobar. :D:D:D
Ra\305\202al2020.02.20 0:40
Nie , to nie Urszula, to jest Lech Keller !
JanP2020.02.19 16:26
Politycy mają przesr.ne, bo nawet nie wiedzą, czy ich wpuszczą ewentualnie na teren FR. Sankcje działają w obie strony.
fdf2020.02.19 15:22
Szydzenie z ofiar draństwo które chyba na tamtym padole zostanie rozliczone. Fiuuu bziuuu parówki, wybory, po trupach do celu, dziwna cisza panuje o co chodzi pisowska wierchuszko?
spróbuj "Gerwazy - Sarmata - Lechita" ty matole2020.02.19 15:17
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 ty Żydzie prowokatorze!!! Czy to możliwe, że "Leszek - Elektor - Eustachy" to jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - pedofil , wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Ależ oczywiście, że tak! Kim on już nie był, ale zawodzi go wyobraźnia. Poskakałeś Lesiu napier.... głupot na temat swego "katolicyzmu" mały, pękaty żydku... No dość tego ty debilu. I znowu zmarnowałeś dnie i noce na bullshit. Zaraz w 'odwecie" pojawi się: "oficer LWP - andrzejhahn - Urszula" może nawet sam "PolishPatriot". On tylko udowadnia, że ta domniemana inteligencja Żydów jest tym czym jest naprawde; MITEM!
alcapone2020.02.19 15:15
A może by Kaczyński z kolegami przestali ukrywać co naprawdę się stało w nocy z 9 na 10 kwietnia 2010 roku. Bo doskonale wiedzą jak było i co było. Jak to z tym zamachem było i kto w tym maczał palce? I skąd całkiem długa lista znanych osób które tuż przed zrezygnowały z lotu tym samolotem? A co do tematu tekstu. Jak ktoś od lat pluje jadem na jakoby nędznego, dzikiego, prymitywnego, zbrodniczego Iwana ( itd. itp. ) i stara się mu zaszkodzić na wszelkie sposoby, to na jego miejscu bym odpowiedział jak to dziki Iwan - a takiego wała.
JanP2020.02.19 16:24
Odpowiedziałbyś nowocześniej gestem Lichockiej.
Gość2020.02.19 15:13
Pewne jest czego nie zrobi: na pewno nie odda wraku Tupolewa. I to mimo naszej "wspaniałej" dyplomacji, oraz "silnego" rządu.
Alojzy Cedzidło2020.02.19 18:55
Pełna zgoda . Nie odda . A niby z jakiej racji ? Nie z winy tego Rządu Ruski nie kochją PIS - U . I nie od PiS -u dostali wrak . Jest tylko jedno rozwiązanie problemu wraka ; Wygrane wybory przez PO Ruski wrak oddadzą , Rząd odpisze ponownie swój raport od pani Generał . Ale coś mi się widzi niemożliwe zwycięstwo z samodzielnym rządzeniem ......
Eustachy2020.02.19 15:13
Ponieważ katastrofa smoleńska bardzo mnie dotknęła i co więcej, w latach 2005-2015 byłem zajadłym zwolennikiem PiS, chciałbym zapytać. Czy w dobie rządów PiS w latach 2015-2020 dowiedzieliśmy się o tej tragedii czegokolwiek ponad to, co wiedzieliśmy w latach rządów PO? Czy podczas rządów PiS przedstawiono jakiekolwiek dowody na to, że w Smoleńsku miał miejsce zamach? Czy podczas rządów PiS udało się pozyskać jakiekolwiek nowe dowody, których pozyskanie miał uniemożliwiać rząd PO PSL? Czy w dobie rządów PiS powołano międzynarodową komisję do zbadania przyczyn katastofy, co miał blokować rząd PO PSL? Czy w dobie rządów PiS pozyskaliśmy zdjęcia satelitarne od Amerykanów z chwili katastrofy, co miał blokować rząd PO PSL? Jako wisienkę na torcie przypomnę, że Antoni Macierewicz będąc Ministrem Obrony Narodowej ogłosił, iż pojawiły się nowe, dotąd nieznane, wyjątkowo czyste nagrania z kokpitu Tupolewa, zarejestrowane przez nasłuch wojskowy jednego z państw bałtyckich. Nagrania miały rzucać nowe światło na przebieg tragedii, a opinia publiczna miała być z nimi zapoznana w ciągu kilku tygodni. Dodawać nie muszę, że do dziś, po latach od tych słów, nie przedstawiono żadnych nowych nagrań, ani ich stenogramów. Były tylko slogany "Jesteśmy coraz bliżej prawdy" oraz tradycyjna metoda pn. "wiem coś, ale nie powiem". Proszę o odpowiedź na poruszone przeze mnie powyżej pytania i apeluję do fanatycznego elektoratu PiS, żeby w swojej bezradności i desperacji mnie nie obrażali, lecz skupili się na meritum.
Pracownik2020.02.19 15:15
Efektem prac "komisji" Smoleńskiej jest kilka rozerwanych puszek, popękanych parówek, no i najważniejsze - kilka nowych karier w polskiej polityce.
Alojzy Cedzidło2020.02.19 18:40
Gdzieżbym miał odwagę Pana panie ,,Eustachy " obrazić , Gdzieżbym śmiał Mam jednak prośbę a raczej radę . Pisać Pan w tej dobie umie, ale sprawdzić wiedzę a może pogłębić ją w sprawie największej polskiej tragedii , to już się Panu nie chce. A wystarczy tylko wziąć pod uwagę warunki w jakich badała sprawę gen Anodina wraz z Millerem a w jakich bada Podzespół Sejmowy. I tyle Panie ,,Eustachy"
antoni.s2020.02.22 18:19
No i..?
antoni.s2020.02.23 9:50
Alojz,lepiej milczeć i uchodzić za głupiego niż zabrać głos...,i tak dalej,twój argument jest nie tyle desperacki,co nieudolny,pewnie skalkowany z gpc,lepiej było milczeć.
Elektor2020.02.19 15:05
PiSowi na rękę byłoby darcie kota z ruskimi tuż przed wyborami! Wtedy Duda mimo że drobny kłamca wspierający okradanie Polaków wychodziłby z gadka jaki to on będzie obrońca Ojczyzny itd. TVP na okrągło temat będzie młócić i może rzutem na taśmę stołek obroni.
Japa.2020.02.19 18:26
No i proszę . Szukamy porozumienia z Ruskami z tu trzeba zacząć od Polski . Takich ,,Elektorów " w Polsce mamy ,,skolko ugodno U takich Katyń ,Smoleńsk ...eeeeee , co tam. A Duda ,ha ha ha ha ..Chce wygrać wybory ha ha ha ha .....A ja poczekam do maja .........