28.02.13, 10:07

Rodziny wdzięczne za pontyfikat Benedykta XVI

- Ojcze Święty, przeciwstawiałeś się degradowaniu rodziny do formy przypadkowej struktury socjologicznej czy wytworu szczególnych uwarunkowań historycznych i ekonomicznych. Dlatego jesteśmy wdzięczni Waszej Świątobliwości za mężną apologię godności rodziny w świecie, który coraz bardziej ulega dyktaturze relatywizmu. Dziękujemy za przypomnienie fundamentalnych prawd, że relacja między mężczyzną i kobietą zakorzeniona jest w najgłębszej istocie człowieka, a otwartość na życie jest miarą naszego człowieczeństwa i gwarancją przyszłości – piszą Organizatorzy Marszów dla Życia i Rodziny w liście skierowanym do Ojca Świętego Benedykta XVI.

 

Jesienią 2011 roku, środowiska zaangażowane w dzieło promocji życia i rodziny, które m.in. zbierały podpisy pod społecznym projektem ustawy antyaborcyjnej, podjęły współpracę, która zaowocowała porozumieniem Organizatorów Marszów dla Życia i Rodziny.Na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku, po raz VII odbyło się Światowe Spotkanie Rodzin z Ojcem Świętym. W odpowiedzi na wezwanie Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny, kard. Ennio Antonellego, by mediolańskie spotkanie objęło również tych, którzy nie mogą przyjechać do stolicy Lombardii, w blisko 50 miastach w Polsce odbyły się Marsze dla Życia i Rodziny w łączności ze Światowym Spotkaniem Rodzin. Inicjatywa spotkała się z przychylnością Ojca Świętego i Jego błogosławieństwem. Benedykt w liście do organizatorów i uczestników Marszów prosił, by „tradycje rodziny związanej z Kościołem i Ojczyzną mocno zakorzenione w polskich sercach, pozostały trwałym fundamentem waszego życia duchowego, moralnego i społecznego”. W liście dziękczynnym organizatorzy Marszów zapewnili, że dołożą wszelkich starań, by wypełnić to wezwanie.

 

- Mówi się, że Benedykt XVI był papieżem na trudne czasy. Fundamentalne wartości jak życie, rodzina, Kościół były, i są nadal, dyskredytowane. Mimo trudnych warunków, a nawet bezpośrednich ataków, Benedykt XVI mężnie bronił tych wartości.  Co więcej, sam dodawał otuchy Rodzinom, kiedy podczas pielgrzymki do Chorwacji powiedział: „Rodziny, bądźcie odważne! Nie popadajcie w zeświecczoną mentalność, która proponuje współżycie jako coś, co przygotowuje lub wręcz zastępuje małżeństwo!”. Zachęcał wówczas również do otwartości na nowe życie, które jest gwarancją przyszłości. Dlatego dziś dziękujemy Ojcu Świętemu za jego posługę - powiedział Jacek Sapa, Dyrektor Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.