18.02.21, 17:15fot. pixabay.com

Rosja przygotowuje się do konfliktu na dużą skalę z NATO – ostrzega wywiad zagraniczny Estonii

Departament Wywiadu Zagranicznego Estonii (Välisluureamet) w opublikowanym w środę roczniku oświadczył, że Rosja przygotowuje się do konfliktu na dużą skalę z NATO – podaje portal ERR.ee.

Estoński wywiad doszedł do wniosku, że nic nie wskazuje na to, by Moskwa zmieniła swoją długoterminową strategię. Rosja w dalszym ciągu zwiększa swoją gotowość do konfrontacji na pełną skalę z NATO.

W ubiegłym roku Federacja Rosyjska kontynuowała tworzenie nowych dywizji, a także modernizację i rozmieszczenie broni rakietowej na kierunku zachodnim.

Tak jak poprzednio, widzimy, że w tym obszarze dla Rosji niezwykle ważne jest zwiększenie regionalnej przewagi sił zarówno pod względem obecności wojsk, jak i modernizacji oraz rozmieszczenia broni rakietowej” czytamy w oświadczeniu.

W obwodzie kaliningradzkim w 2019 roku utworzono nowy pułk czołgów, a w zeszłym roku utworzono nową dywizję zmotoryzowaną, która stała się szóstą z utworzonych w ciągu ostatnich siedmiu lat dywizji rosyjskich rozmieszczonych na kierunku zachodnim. Równolegle na wybrzeżu Zatoki Fińskiej rozmieszczane są systemy rakietowe Bał o zasięgu 120 km.

Oprócz tego, Rosja nadal formuje oddziały powietrznodesantowe, aby mogły wykonywać misje w całym spektrum działań wojennych – od lokalnych konfliktów po wojnę na dużą skalę.

Estoński wywiad zwraca też uwagę na ćwiczenia Zapad 2021, które odbędą się m.in. na terytorium Białorusi i ewentualnie z udziaem Chin.

Ćwiczenia są ważne z punktu widzenia Estonii i NATO, bo w ich ramach Rosja skoncentruje dziesiątki tysięcy żołnierzy na granicach krajów bałtyckich. Znacząco wzrośnie aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego nad Bałtykiem, a Rosja najprawdopodobniej prześle tu dodatkowe okręty wojenne z flot Czarnomorskiej i Północnej” podaje rocznik Departamentu Wywiadu Zagranicznego Estonii.

*****

KOMENTARZ REDAKCJI

Wojny w Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Wojna już trwa… Kreml marzy o całkowitej likwidacji ukraińskiej państwowości i o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego w granicach z 1914 roku. Dopóki Rosja będzie rządzona przez autorytarny reżim rewanżystów i stalinistów, wszelkie nadzieje na pokój na Wschodzie Europy będą złudne i niewykonalne.

Moskwa boi się wzmocnienia wschodniej flanki NATO i powstania silnego regionalnego sojuszu państw Międzymorza. Kreml usiłuje za wszelką cenę uniemożliwić stworzenie sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej, zdolnego do powstrzymania rosyjskiej ekspansji na Zachód. Stworzenie regionalnego sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej oznaczałoby kres marzeń o odbudowie Imperium Rosyjskiego.

Po upadku muru berlińskiego i rozpadzie ZSRS Rosja podłożyła szereg geopolitycznych „bomb zegarowych” w regionie bałtycko-czarnomorskim. Są wśród nich: obwód kaliningradzki nad Bałtykiem, oderwane od Mołdawii Naddniestrze, anektowany ukraiński Krym na Morzu Czarnym oraz okupowana część Donbasu na południowym wschodzie Ukrainy. Oprócz tego Rosja oplotła siecią swoich agentów Białoruś i wciągnęła Mińsk do własnego bloku militarno-politycznego. W rezultacie Polska i kraje bałtyckie stały się najbardziej zagrożonymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2017 r. Rosja i Białoruś przeprowadziły manewry wojskowe na wielką skalę pod kryptonimem Zapad-2017. W grudniu tegoż roku niemiecka gazeta „Bild”, powołując się na analityków wojskowych, ujawniła, że wojska rosyjskie i podległe im siły białoruskie podczas manewrów Zapad-2017 ćwiczyły zmasowany atak na Europę. Według scenariusza inwazja „rozpoczęła się” od zajęcia tzw. Przesmyku Suwalskiego i odcięcia krajów bałtyckich od reszty NATO. Następnym krokiem była „neutralizacja” z powietrza bądź zajęcie baz wojskowych na terytorium Polski i innych częściach „wschodniej flanki” NATO. Z artykułu wynika, że scenariusz zakładał zajęcie krajów bałtyckich.

Prywatna agencja wywiadu Stratfor, nazywana „cieniem CIA”, opublikowała raport, w którym zwraca uwagę na to, że:

Kraje bałtyckie i Polska są otwarte dla Rosji. […] Kraje te nie są bezpieczne, w dużym stopniu z powodu siły wojskowej Rosji, o czym świadczy historia rosyjskiej okupacji trwającej od XVIII do XX wieku”.

Stratfor, prognozuje, że manewry „Zapad-2017” są preludium większego konfliktu z NATO. Według poprzednich szacunków ekspertów, tworzone rosyjskie ugrupowanie do 2020 roku będzie całkiem przezbrojone i gotowe do zmasowanej inwazji na sąsiadujące kraje. Sądząc po składzie zjednoczeń wojskowych i tworzonej dla nich infrastrukturze, planowana głębokość inwazji w granicach 500 km.

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził:

Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie:

Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” zapowiedział.

Zapomnieć przeszłość oznacza zgodzić się z jej powrotem” powiedział kiedyś Winston Churchill. Znany amerykański historyk Timothy Snyder w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy.

Putin zachowuje się jak Hitler na kilka lat przed II wojną światową. Dlatego warto przypomnieć słowa Winstona Churchilla, który powiedział w House of Commons, gdy kraje europejskie zawarły z Hitlerem układ monachijski w 1938 roku:

Mieliście wybór między wojną i hańbą. Wybraliście hańbę, teraz dostaniecie wojnę”.

I miał rację. Niecały rok później Hitler napadł na Polskę, a Wielka Brytania musiała wypowiedzieć Niemcom wojnę. Zaczęła się II wojna światowa…

Teraz Europa i świat stoi przed tym samym wyborem…

 

Jagiellonia.org

Komentarze

przemyśl-72021.02.20 13:30
Moskale będą mieć problem ,jak ten zachodni agresywny wojskowy mur trzeba będzie przerzucić nad rzekę Amur.
droma2021.02.20 10:20
następna ściema rosji-kaput ,imperium głodu, smrodu i zła ,sługusa szatana ,oni dobrze wiedzą ze dostali by tak po tyłku że już by się nie pozbierali ,a chiny skoczyłyby im na plecy ,ale bredzić zawsze można ,kłamstwo i komuchy to jedno ...
marysia2021.02.19 8:26
Najpierw musieliby dogadać się z USA lub ich zneutralizować w Europie, bo tu jest konflikt interesów, zawsze możliwa jest Yalta II dlatego Wojsko Polskie musi mieć najnowoczesniejsza broń i pamiętajcie dupk,i że Polacy dwa razy okupowali Kreml i wygrali w 1920 roku. To napsałam dla myślacych
Anonim2021.02.19 7:33
Grzecznie przypominam Frondzie że straszyć już ma czym i że wielu już wystraszyła wystarczająco...Straszenie wojną zostawcie mądrzejszym..
idiocie ad rem :2021.02.19 11:29
Np. idiocie Anonimowi !
Skrzypek na dachu2021.02.19 5:48
Brawo NATO .
kapitan NKWD2021.02.18 22:39
A gdzie twariszcz Putin wyda swaje dolary? Ma mnogo w waszych bankach. Nie po to my zabijali żeby teraz dziadzia Putin żył w schronie. Wot.
kosiar2021.02.18 22:35
Zawsze marzyłem by wypatroszyć te cholerne ruskie "nowoczesne czołgi...to taka satysfakcja ze eh...okazja jak w Czeczeni.
gość2021.02.18 22:06
żal dupę ściska że oni mają armię lepszą niż cała europa razem. europa za to wychowuje lewaków i facetów w rurkach
Fumfel2021.02.18 22:04
No nic dziwnego, demokracja światowego bandyty otoczyła ich prawie z każdej strony.
B 522021.02.18 21:52
Element zaskoczenia w wojnie ChRL z Rosją da ogromną przewagę Chińczykom zaraz na początku wojny właśnie z uwagi na zaabsorbowanie Kremla na zachodzie . I to byłby już koniec Moskwy !
wg wielu przepowiedni apokaliptycznych2021.02.18 21:15
A tymczasem na Dalekim Wschodzie armia ChRL dokonana niespodziewanego i masywnego ataku na Rosję , która zaskoczona oddawać będzie swoje dalekowschodnie obszary Syberii . Armia ChRL nie zawaha się użyć broni nuklearnej przeciw strategicznym celom na Syberii .
kgb2021.02.19 0:28
Antoni to ty?
PRAWDA2021.02.18 20:59
Rosja wie ze NATO nie uderzy na Rosje ale --wie ze Chiny i Japonia uderzeżą na Rosje o Przestrzeń życiowa dla Chin a Minerały dla Japoni -- W 1969 roku nad rzeką Usuri trwała 1 rok wojna ROSJA czyli CCCP a Chinami zgineło Tysiące zołerzy po obu stronach
chłopka2021.02.18 20:21
Zwłaszcza ten komentarz redakcji Frondy jest dla mnie zabawny . Skoro tak widzą tę sytuację geopolityczną to " kij im w ucho " . W oko też . Ja to wszystko widzę zupełnie inaczej . Ale to moje oczy i uszy . I mózgowa przeróbka wszystkich wchłoniętych informacji też moja . " Każdy sobie rzepkę skrobie " . " Przysłowia mądrością narodu " .
Picuś2021.02.18 20:15
Naprodukowali tego draństwa tyle to coś trzeba z tym zrobić. Covid nie wystarcza, trzeba dobić tych czy tamtych.
Roki2021.02.18 20:06
Rakiety skierowane na Ruskich tylko czekają , jak zaczną konflikt .
Po 11 ...2021.02.18 19:56
Eeee tam my mamy Groty, tralllallalla, i waleczne koty, i oddziały Antoniego, co pogonią każdego ruskiego. Trallallalla. I to nie prawda, że ruskie oddziały zameldują się w Warszawie po 4 dniach, to wroga propaganda. Dzięki opiece NMP zajmie im to aż 5 dni. Trallalallla.
6969692021.02.18 21:27
Ty naprawdę nie widzisz tego , jak kompromitujesz się swoim nieuctwem w każdym komentarzu?????
czekista2021.02.18 19:36
I co rząd Polski na fakt uczestniczenie Chin, w jakiejkolwiek formie, w takiej farsie; przecież już po takiej zapowiedzi powinny być wysyłane zdecydowane protesty do żółtków!!!..I To ma być "przyjacielski " gest ze strony Chin?....
Skrzypek na dachu2021.02.18 19:21
Brawo NATO .
matis892021.02.18 19:16
Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku. Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
1232021.02.18 20:07
i kozy i piasek i żydki na pustyni i lichwa i owce i itd itd
gość2021.02.18 21:56
jak wszechmogący Pan Bóg do tego dopuści to znaczy że jest to dobre i trzeba to przyjąć. kropka.
kapustin2021.02.18 18:40
NATO samo zaprasza do konfliktu poprzez fatalne decyzje polityczne i wojskowe.Glob jest w niebezpieczeństwie.
Cool2021.02.18 19:17
A co ma zrobić rozbroić się idioto?!
moskale za Ural !2021.02.18 21:17
Kapustin , ty durok balszoj !
Anonim2021.02.18 18:12
IV Rzesza jeszcze to sfinansuje.
Ale propaganda2021.02.18 18:11
BLA BLA BLA ZNÓW JAZGOT PEJSATEJ ŚWINI ...
Anonim2021.02.18 17:57
Prawiczki powitali by ich kwiatami, oni tak lubią wszelkich dyktatorków.
AdamZ2021.02.18 18:34
Historyczne doświadczenie mówi, że żołnierzy Stalina witali lewicowcy i lewicowcy mordowali na polecenie Moskwy polskich patriotów, o poematach na temat Stalina też warto pamiętać! Wiec jak to jest z miłością do wschodnich dyktatorów?
radek2021.02.18 17:54
Jestem przeszczęśliwy. Rosja powinna wydawać na zbrojenia 10x tyle i non stop ćwiczyć Szybciej padnie i będzie spokój.
bękart wojny2021.02.18 18:25
ty jesteś zwyczajny tępy pisowski cymbał, w razie wojny to ty będziesz w błocie walczył dla swoich pisowskich panów, którzy sp***lą z Polski i będą ciebie wzywać o bardziej ofiarną walkę a jak wojna się skończy to wrócą i będą tobie (jak przeżyjesz) nakazywać ofiarnie odbudowywać (jak będzie co) kraj rządząc tobą a ty będziesz "przeszczęśliwy "co udowadnia tezę, że jesteś pisowski cymbał
radek2021.02.18 21:59
Durniutki jesteś (to eufemizm). Rosja nie zaatakuje żadnego kraju NATO, tylko pręży muskuły na inne państwa. Do NATO jest po prostu za słaba. Gruzja, Ukraina - tak, słabe kraje może zaatakować i robi to. W interesie NATO jest wciągnąć Rosję w wyścig zbrojeń, co już za Gorbaczowa rozwaliło ich gospodarkę. Ale ty jesteś raczej za młody i za głupi aby to pojąć. Rosja nie jest w stanie prowadzić żadnej wielkiej wojny, bo nie ma nawet 1szt. lotniskowca (stary Kuzniecow od 2017 stoi w dokach, bo się spalił). Więc im więcej wyda na ćwiczenia, czy na próbę dorównania do samolotów typu F35 (w samej PL bedzie ich 32szt. a w całej Rosji podobnych samolotów - SU57 będzie TYLKO 76szt.), tym jej gospodarka szybciej padnie. Idioci tego nie pojmą. Przyjmij to do wiadomości i możesz dalej oglądać kreskówki.
Anonim2021.02.18 17:42
Nie wiem czy się zbroi, ale jest otoczona bazami NATO, więc teoretycznie jeśli im życie miłe to powinni się zbroić.
PRAWDA2021.02.18 17:20
Rosja uderzy na Ukraine i Polske kiedy USA będzie wojna z Chinami to jest pewne na wodach koło Tajwanu ==
Obiektywny2021.02.18 18:14
więc wyzwoli nas z pod wyzysku buta szwabskiego oraz gender tęczowej zrazy pedofilii lichwy parchatej tranzoli i reszty g....
droma2021.02.20 10:31
nie będzie żadnej wojny chin z usa ,mimo że tam rządzą komuchy -dyktatura ciemniaków wiedzą ze dostaliby takie baty od usa że nie pozbieraliby si e przez następne sto lat ,a i rosja-kaput mogła by coś im urwać -paniał