23.07.18, 07:45fot. Jakub Szymczuk, KPRP

,,Rzeczpospolita'': PiS odrzuci wniosek o referendum

Prawo i Sprawiedliwość odrzuci prezydencki wniosek o referendum - przekonuje ,,Rzeczpospolita''. Dziennik powołując się na ogólnodostępne informacje przekonuje, że wszystko zmierza ku odrzuceniu przez Senat wniosku Andrzeja Dudy na wtorkowym posiedzeniu.

Zdaniem ,,Rz'' partia Jarosława Kaczyńskiego nie chce jednak eskalować konfliktu z głową państwa, stąd jako przyczynę niezgody na referendum poda wyłącznie obiekcje wysuwane przez Państwową Komisję Wyborczą. Ta wskazywała, że organizacja referendum w dniach 10-11 listopada jest niewłaściwa w związku z przypadającym wówczas świętem niepodległości. W istocie jednak, twierdzi dziennik, PiS obawia się przede wszystkim frekwencji.

Gdyby była niska - a to więcej niż prawdopodobne - opozycja mogłaby grać kartą referendum, by pokazywać je jako odrzucenie całej ,,dobrej zmiany'' przez Polaków, podaje ,,Rz'' powołując się na anonimowego polityka PiS. Dziennik przypomina też, że Jarosław Kaczyński w rozmowie z ,,Gazetą Polską'' wyrażał obiekcje pod adresem terminu organizacji referendum, a w ubiegły piątek rzecznik partii Beata Mazurek mówiła o krytyce ze strony PKW. 

Czy ,,Rzeczpospolita'' ma rację, czy też raczej myli się i PiS referendum zaakceptuje, dowiemy się już wkrótce.

mod/,,rzeczpospolita''