- Czesi stanęli „po właściwej stronie” przylączając się do ataku na Polskę i już dostali nagrodę od KE – pisze na Twitterze eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski.

Jak się bowiem okazuje Komisja Europejska wypłaciła we wtorek 450 mln euro Austrii, 915 mln euro Czechom i 818 mln euro Chorwacji jako prefinansowanie z Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF). Przelane środki to równowartość 13 proc. funduszy, jakie są należne każdemu z tych krajów.

Fundusze Odbudowy poszczególnych krajów będących członkami Unii Europejskiej mają pomóc w odbudowie gospodarek po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa.

Jak podała Komisja Europejska, dalsze wypłaty będzie ona zatwierdzała w oparciu o ocenę realizacji przedstawionych w planach zadań.

Odniósł się do tego polityk PiS, który na Twitterze napisał:

- Czesi stanęli „po właściwej stronie” przyłączając się do ataku na Polskę i już dostali nagrodę od KE w postaci 1-szej transzy ich Funduszu Odbudowy / KPO Ale dali Brukseli do ręki broń która może być użyta także przeciwko nim

Można też zauważyć, że taki ruch KE, to poza oczywistą nagrodą, może być też wbijaniem klina pomiędzy Polskę i Czechy, a także kolejną próbą rozbijania spójności grypy V4 i skłócania jej członków.

mp/twitter/fronda.pl