19.09.19, 11:58(fot. wikipedia/Domena publiczna_screen)

Schizma w Kościele? O. Jacek Gniadek odpowiada Terlikowskiemu

Tomasz Terlikowski w swoim wpisie w mediach społecznościowych, udostępnionym m.in. przez Do Rzeczy, stwierdził, że "kolejne konklawe będzie teologicznie zdominowane przez zwolenników głębokiej zmiany. Reforma, a może trzeba powiedzieć wprost „nowa reformacja” się w Kościele umacnia"

"Dlaczego wśród nowych kardynałów nie ma (znowu) Polaków? Dlaczego Kościół, który - w porównaniu z wieloma wspólnotami na Zachodzie, także tymi, z których pochodzą nowi kardynałowie - ma się nieźle i jest żywy nie ma nowych kardynałów, a tradycyjne stolice kardynalskie w Polsce pozostają bez kardynałów?" – zastanawiał się na Facebooku Tomasz Terlikowski. 

 

Do jego słów odniósł się o. Jacek Gniadek SVD.

"DoRzeczy publikuje przygnębiającą refleksję Terlikowskiego na temat Kościoła. Słowo „przygnębiająca” pojawia się w samym tytule. Do przemian w Kościele mam inne podejście. Wierzę, że Duch Święty sobie poradzi. Nic nie dzieje się przez przypadek. Może potrzeba, by wszyscy liberalni biskupi wyszli z zakamarków Kościoła? Do tej pory działali w kuluarach. Teraz wiemy, ilu ich jest i kim oni są. A i konserwatywnym, odstawionym teraz na boczny tor, oczyszczenie też się przyda. Nikt nie jest doskonały. - pisze duchowny

"Kryzys to tylko koniec pewnej epoki i czas na rozpoczęcie czegoś nowego. Ale Kościół to nie tylko Europa i Stany Zjednoczone. W tym samym czasie zachodzą różne procesy. Patrzę na to z perspektywy mojego międzynarodowego Zgromadzenia (SVD). W Indonezji, największym muzułmańskim kraju na świecie, jest już ponad 1000 werbistów i 800 sióstr służebnic Ducha Świetego (SSpS). Kiedyś tylu było Niemców. Teraz odchodzą, a w ich miejsce przychodzą nowi." -dodaje

"Należy analizować sytuację w Kościele. Papież ma swoją „politykę”. Możemy się z nim nie zgadzać. Możemy mieć inne zdanie. Też zastanawiam się, co Bóg chce mi przekazać przez ten pontyfikat. Ale tak też robiłem za czasów JPll i BXVI. Nie boję się jednak nowego konklawe. Nie będzie w nim nowych polskich kardynałów. Duch Święty poradzi sobie bez nich. Boże plany będę zrealizowane." - podsumowuje

 

bz/FB

Komentarze

Durczykiewicz2019.09.23 19:08
Pan Bóg sobie ze wszystkim da radę, ale my niekoniecznie. Ryba psuje się od głowy. Dla mnie obecny papież jest mącicielem. Czy mam rację? To się okaże, prędzej, czy później. To jednak nie zmienia faktu, że wszyscy musimy się nawracać i szukać Boga, prosić o łaski, pracować nad cnotami zwalczać wady. Modlić się musimy po prostu, robić swoje i iść dalej. Choć nie jest łatwiej tylko coraz trudniej, przynajmniej dla mnie.
rafal2019.09.20 6:25
JEZUS TEZ MOGL TAK BREDZIC I MOWIC Z WIERZY ZE DUCH SWIETY SOBIE PORADZI Z PILATEM I JUDASZAMI... DUCH SWIETY CZY ZLY DUCH ZREALIZOWAŁ plany STALINa, HITLERA, MASONÓW, MUZULMANÓW, nerona, PILATA, JUDASZA I INNYCH ZBRODNIARZY...? ZAKONNIK BREDZI I WZYWA DO BIERNeJ NADZIEI ZE ZŁE DUCHY NIE KIERUJA LUDZMI - OTOZ KIERUJĄ A MY MOZEMY JE ROZPOZNAWAC I WALCZYC Z NIMI JAK JEZUS
Cierpliwy.2019.09.19 22:55
Cytat: "Niepodobieństwem jest by nie przyszło zgorszenie, ale..." chyba wszystko wyjaśnia.
Michał Pasierb 2019.09.19 20:10
Coming out liberalnych biskupów,którzy do tej pory działali w ukryciu i nie tylko biskupów... ...Takie who is who.Zawsze byłem tego zdania.PAN oczyszcza Swój Kościół. Oczywiste,że DUCH ŚWIĘTY sobie poradzi.Tylko to może potrwać..czasem baardzo długo....Takie rzeczy w KK już się działy - gdzie po stronie herezji stała większość książąt Kościoła (Arianie) i co?? Prawda zwyciężyła.
matis892019.09.19 22:03
Soryy ale to co dzieje się za Bergoglio przewyższa wszystko w historii i tu nie ma porównania. Bóg pokona nawet antychrysta i znamię bestii chipowanie, ale takiego fałszu od Głowy Watykanu, nie katolika, jeszcze nie było nigdy.
Michał Pasierb 2019.09.19 22:29
Wspomniani przeze mnie Arianie negowali boskość CHRYSTUSA uważając adorowanie Go za bałwochwalstwo.Dla stronników Ariusza nie był ON drugą współistotną OJCU Osobą Boską tylko Synem zrodzonym w czasie przez Ojca....Więc waga problemu,musisz przyznać,była bez porównania większa...To co może niepokoić w tym pontyfikacie to przesunięcie z chrystocentryzmu na antropocentryzm.
fh2019.09.21 11:01
Nigdy nie było żeby papa i stolica firmowali schizmę i apostazję (chyba).
Edek2019.09.19 18:48
Kolejny który wmawia ludziom nadejście wiosny Kościoła.
Reytan2019.09.19 17:47
Pan Bog podnosi poprzeczke dla katolikow. Przedtem mozna bylo polegac na papiezach i biskupach. Te luksusy juz sie skonczyly,trzeba myslec,jesli chcesz byc zabawiony.
anonim2019.09.19 15:31
Mądre słowa, Bóg zapłać +