04.10.19, 12:40

Seksnagrania polityków. Układ całkowicie zamknięty

Kulisy afery podkarpackiej. Portal "Onet" opisuje, jak cały układ chronił i nadal chroni biznes ukraińskich braci R., którzy prowadzili burdele, gdzie miano nagrywać polityków i nie tylko.

"Onet" zaczyna artykuł od "zwykłego obrazka" z początku roku 2015. Do klubu "Olimp" na Podkarpaciu, ekskluzywnego burdelu braci R., weszła grupa policjantów z rzeszowskiego CBŚ. Przewodził im szef tamtejszego wydziału gospodarczego, Daniel Ś. Policjantów powitali bracia R., Aleksiej i Jewgienij (ps. Aleks i Żenia). Podali im alkohol, podstawili dziewczyny.

Policjanci w zamian za "usługi" burdeli mieli pomóc braciom R. w wycięciu całej konkurencji na Podkarpaciu. Zlikwidowali także burdele należące do Ryszarda K. oraz nieżyjącego już boksera, Dawida Kosteckiego, twierdzi „Onet”.

Braciom R., którzy przyjechali do Polski w latach 90., udało się dość szybko rozkręcić duży "biznes". Założyli bardzo wiele burdeli, sprowadzali kobiety z Ukrainy a nawet z Afryki. Według zeznań niektórych świadków sprawy braci R. zlecali także przemyt broni i amunicji z Ukrainy. Biznes prostytutycjny działał pod pozorami legalności; bytność Ukrainek w Polsce legalizowano w zaprzyjaźnionych firmach czy nawet fikcyjnej szkole, w której miały się "uczyć" prostytutki.

Kobiety według „Onetu” często oszukiwano: Ukrainki słyszały, że jadą do Polski do opieki nad dziećmi, okazywało się, że do prostytucji. Gangsterzy kazali im wtedy odpracowywać "dług" - za przewiezienie, za dokumenty i tak dalej. Zmuszano je więc do prostytucji. Zdarzało się też, że kobiety sprzedawano: klienci zakochiwali się w prostytutkach i kupowali je od mafii za kilkadziesiąt lub nawet ponad 100 tysięcy złotych.

CBŚ zainteresowało się burdelami braci R. pod koniec lat 90., przy okazji rozpracowywania tzw. "grupy warszawskiej", która na Podkarpaciu ściągała haracze. Od współpracy na polu ścigania przestępców rzeczy potoczyły się szybko: funkcjonariusze CBŚ zaczęli "chronić" braci R. w zamian za prostytutki. Tylko w latach 2001-200 Ryszard K., funkcjonariusz CBŚ odpowiedzialny za rozpracowanie "grupy warszawskiej", wziął od braci R. 70 tys. złotych. Wkrótce CBŚ pomogło braciom R. wyciąć główną konkurencję na Podkarpaciu, Ryszarda K., z którym wcześniej wspólnie zakładali burdele. Klub Ryszarda K. został nawet podpalony.

Na przełomie wieków braćmi R. zaczyna się interesować ukraińska SBU, wypytuje zwłaszcza o nagrania. Ci nie chcą dać się zwerbować na agentów, ale muszą SBU zapłacić za zostawienie ich w spokoju. Pieniądze trafiają między innymi do współpracownika ówczesnego szefa SBU.

W tamtym czasie SBU jest ściśle kontrolowana przez Rosjan.

Co z nagraniami?

Już w roku 2012 Damian Kostecki mówił, że w burdelach braci R. nagrywa się klientów. Potwierdził to w roku 2019 były agent CBA, Wojciech J. Ukraińcy mieliby nagrać między innymi wiceministra obrony, szefa komendy głównej policji, arcybiskupa. Nagrań nigdy nie znaleziono - ale prokuratura przeszukała burdele braci R. dopiero w 2016 roku, cztery lata po informacjach Kosteckiego. Stwierdziła, że skoro nic nie znaleziono, to problemu nie ma.

Postawa sądów i prokuratury? Zadziwiająca. W roku 2005 bracia R. byli oskarżeni o udział w grupie przestępczej handlującej ludźmi. Mogliby dostać 10 lat, ale prokurator chciała dla nich roku w zawieszeniu na dwa lata. Bracia R. poddali się karze. Prokurator, która żądała takiego wyroku, Anna H., później została skazana za korupcję i ujawnianie tajemnicy służbowej – w jej sprawie toczy się apelacja.

Bracia R. swobodnie kierowali swoimi burdelami z aresztu. Gdy wyszli, nic się dalej nie działo. Aż do 2015 roku, mimo zeznań Kosteckiego, prokuratura się nimi nie interesowała. Aresztowano ich dopiero w 2016 roku, ale... już po roku wyszli na wolność. Choć zabrano im paszporty, prokurator Piotr Stryszkowski zdecydował, że mają im zostać zwrócone. Bracia ostatecznie trafiają do więzienia - jeden na rok, drugi na półtora roku. Ten drugi - wyszedł szybciej.

Jak to możliwe? Według sędziego Tomasza Kozła z Tarnowa, sąd odniósł się jedynie do postawionych zarzutów, a wśród nich nie było ani zmuszania kobiet do prostytucji, ani prania brudnych pieniędzy. Sędzia przyznaje jednak, że w sprawie jest dużo materiału niejawnego. I w rozmowie z "Onetem" sugeruje, że można sobie wyobrazić "sytuacje, w których postawa danych osób jest tego rodzaju, że uzasadnia ich łagodniejsze potraktowanie".

Jak pisze "Onet", żadnej kary nie otrzymał też Daniel Ś. z CBŚ, ten, który miał roztaczać parasol ochronny nad burdelami braci R. Jest na wolności, współpracuje z agencją detektywistyczną.

bsw/Onet.pl

Komentarze

Mita2019.10.5 1:26
Mafie itp. to było zawsze. Ale nie mieści mi się w głowie że jak tylko władza i pieniądze zaszumią w głowach polityków i innych ważnych ludzi to tracą głowę i dają się robić jak dzieci z piaskownicy. Ja nie mam zaufania i nie otwieram nieznanych załączników, a oni mają zaufanie do burdelowych alfonsów. Myślą ch...m a nie głową. Strach takiego na ciecia wziąć.
StudioNagrańWBurdeluSuteneraBanasia2019.10.4 17:37
W zgodnej opinii sąsiadów, z kamienicy sutenera Banasia z Najwyższej Izby Kontroli PiSocjalistycznej dochodziły jęki, sapania i inne odgłosy towarzyszące współżyciu seksualnemu . Ciekawe, czy współpracownicy Banasia je nagrywali? Jeżeli te nagrania przedstawiono Jarosławowi Kaczyńskiemu, to mógł je uznać za reportaż z nocnej zmiany w państwowej lokomotywowni albo za relację z egzorcyzmowania traktorzystki za pomocą rozżarzonych obcęgów i tępej kosy metodą klero-dewianta Oko.
Konfederata2019.10.4 14:15
Tak. PiS, PO, SLD i PSL to jedna banda owszem walcząca między sobą o koryto, ale w razie wpadki nawzajem się kryją. Zauważ że na krzyku się kończy. Niczego poważnego nigdy nie wyjaśniają, nikt nie trafia za kratki. Dlaczego konfederacja jest tak zwalczana, przemilczana a jeśli się nie da przemilczeć to ośmieszana? Bo chce zmienić ten mafijny ustrój.
uzi 2019.10.4 14:44
to o was naiwniaki https://www.youtube.com/watch?v=dJ33aA5QVTU
Mita2019.10.5 1:29
Tak. Chce zmienić na mafię rosyjską. ....(wbrew pozorom w ostatnich wyborach do UE głosowałem na Konfederację). Ale już nie.
stan2019.10.4 13:52
Gangsterska praworządność. Sądy zblatowane mafiami. A w tle hejt całej unii z inspiracji mafinej PO. To dlatego PO tak nienawidzi PiS, a szczególnie Ziobry? I co oni świętowali 4 czerwca i wychwalali okrągły stół? Tyle lat niesprawiedliwość, korupcji, niszczenia Polski?
Artus2019.10.4 13:33
to jakiś niepojęty syf; czy nasza zaangażowanie polityczne sprowadza się jedynie do wyboru, którą mafię wybrać?
anonim2019.10.4 13:05
Dom publiczny lege artis.Dane wszystkich policjantów,prokuratorów,sędziów są na wyciągnięcie legitymacji dziennikarskiej,co tak cicho nad tą trumną?
E2019.10.4 13:02
„Pozostało nam tylko kilka miesięcy. […] Szwedzki profesor mówi, że możemy jeść zmarłych ludzi, ale to nie jest dostatecznie szybko. Sądzę więc, że kolejny wasz slogan kampanijny powinien brzmieć: ‘Musimy zacząć jeść dzieci. Nie mamy czasu. Jest za dużo CO2’” - wrzeszczała podczas spotkania z Aleksandrią Ocasio-Cortez klimatyczna aktywistka. https://wpolityce.pl/swiat/466693-to-nie-jest-zart-ekoaktywistka-musimy-zaczac-jesc-dzieci
klara2019.10.4 12:55
PIS to nie partia, PIS to mafia.
Przeciw kretynom2019.10.4 14:38
Naprawdę? A nie PO? Mafia to właśnie PO! Ich policjanci, ich prokuratorzy i ich sędziowie. Większej mafii nie ma i już nie będzie. I to właśnie dzięki PiS-owi, głupia pipo.
Nejmann2019.10.4 14:47
POkraka POkraczna się odezwała.
Gniewko syn rybaka2019.10.4 12:51
bsw, nie ogarniasz tematu - otóż to TA SAMA afera podkarpacka, ten sam burdel i ci sami bracia R. https://www.fronda.pl/a/przebrala-sie-miarka-kuchcinski-sklada-zawiadomienie-do-prokuratury,126446.html Spójność frondoprzekazu! Spójność frondoprzekazu! Spójność frondoprzekazu!