22.04.15, 13:06Piotr Semka (fot. Telewizja Republika, YouTube)

Semka: Polska prowadzi fatalną politykę historyczną

„Człowiek na Zachodzie ma określoną zdolność przyswajania sobie wiedzy historycznej. Jeszcze 40-50 lat temu hasło druga wojna światowa kojarzyło się z bitwą o Anglię, Stalingradem, ale z Holokaustem już nie. Społeczność żydowska wykonała ogromny wysiłek, żeby wiedza na temat tragedii Żydów przebiła się do świadomości przeciętnego Amerykanina” – przekonywał Piotr Semka w rozmowie z „Super Expressem”.

W ten sposób publicysta skomentował sprawę szefa FBI, który w haniebnych słowach oskarżył Polskę o współudział w Holokauście. Dodajmy, że rzeczony szef FBI zarazem odciążył Niemców, wskazując, że byli oni rzekomo – tak jak Polacy – tylko pomocnikami w zbrodni. Kto w takim razie jej dokonał? Naziści z kosmosu? Najwyraźniej właśnie tak. Piotr Semka ocenia, że rzecz jest skandaliczna, ale, zarazem, jest pokłosiem polskiej polityki historycznej, czy może lepiej: tej polityki braku.

Według publicysty w Stanach Zjednoczonych po prostu „nie ma” dzisiaj świadomości, że „Polska nie była krajem, który kolaborował, ale który był okupowany”. Dlaczego tak jest? Ano właśnie dlatego, że nikt nie próbuje powiedzieć Amerykanom, jak było naprawdę. „Polska nie prowadzi polityki historycznej, która powiedziałaby światu, jak duże straty ponieśli w czasie drugiej wojny światowej i jak na kształt zagłady wpłynęło to, że Polska była krajem okupowanym, w którym groziła śmierć za pomaganie Żydom” – powiedział Semka.

Redaktor nie ma też najmniejszych wątpliwości, że krecią robotę wykonują tu takie filmy jak „Pokłosie” oraz „Ida”. Obie produkcje są opłacane przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, a robią wiele, by Polskę na Zachodzie po prostu zohydzić.

„Ta pani [Agnieszka Odorowicz, szefowa PISF – red.] zaakceptowała film „Pokłosie”, po obejrzeniu którego widz za granicą będzie wiedział, że jakiekolwiek występowanie na rzecz upamiętnienia Holokaustu kończy się mordem w wyjątkowo bestialski sposób. Jeśli takie rzeczy dzieją się dziś w Polsce, to jaki musiał być antysemityzm w czasie wojny?” – mówił Semka.

I ma rację! Bo to, co wyrabiają dzisiejsze władze spod znaku Platformy Obywatelskiej, zasługuje na nic innego, jak tylko na miano antypolskiej działalności. Środowiska liberalne gardzą Polską i polskością, gardzą katolicką tradycją kraju, gardzą polskim bohaterstwem. Co się więc dziwić, że na Zachodzie gardzą nami tak samo?

kad

Komentarze

anonim2015.04.22 13:37
Dzisiaj na stronie "Washington Post" przeczytałem opinię jakiegoś Amerykanina(być może Żyda),że w dzień Polacy walczyli z Niemcami,a w nocy polowali na Żydów,by wydawać ich Niemcom.Jak z tego widać byliśmy bardzo zajętym narodem w czasie wojny.Opinie tego typu nie były zresztą odosobnione na tym forum,chociaż nie brakowało i takich,które broniły nas przed pomówieniami(przypuszczam,że aktywni są niektórzy Polonusi).Cieszmy się zatem rodacy,że mamy "Oscara".A może jeszcze ktoś nakręci film o tym,jak to Polacy ukrzyżowali Chrystusa ? - pierwsze przymiarki już są ("Pokłosie").
anonim2015.04.22 13:48
@existenZ.Kto dał kasę na te filmy ?
anonim2015.04.22 13:58
@existenZ.Pewnie opanowany przez "pisowców" i jeszcze nie przejęty przez PO ?No popatrz pan,co za niedopatrzenie !
anonim2015.04.22 14:27
@existenZ.Ty naprawdę serio,bo coś mi się wydaje,że Tobie płacą za te wpisy."W ciemności" nie jest raczej filmem antypolskim,chociaż również zawiera przekłamania(np.nierealistyczny obraz życia Polaków pod okupacją,podobnie przedstawiony jak w "Pianiście").Nie od razu zaś,otrzymał jedynie nominację do "Oscara" w 2012 roku.No ale od tego czasu zrobiliśmy "postępy" na drodze od "ciemności" do "jasności".
anonim2015.04.22 17:02
Z drugiej strony, po obaleniu NWO, po upadku Wielkiego Babilonu, opinia że to Polacy walczyli "od zawsze" z przodkami katów ludzkości może przynieść nadspodziewanie dobre owoce. Może nawet żydzi ukorzą się przed Panem Panów a odrzucą złotego (i rogatego) cielca