23.06.14, 11:32Golgota Picnic (fot. Facebook)

Skandal! Ludzie kultury protestują bo nie pozwolono na bluźnierstwo

Po licznych protestach organizatorzy Festiwalu Malta zrezygnowali z wystawienia w Poznaniu pseudospektaklu „Golgota Picnic”. W odpowiedzi ruchu Obywatele Kultury wystosował list otwarty do prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem" – czytamy w piśmie.    

Pełna treść listu: 

Szanowny Panie Prezydencie,

20 czerwca 2014 roku w Poznaniu został odwołany spektakl teatralny Golgota Picnic w reżyserii światowej sławy artysty, Rodriga Garcii. Malta Festival Poznań podjął tę decyzję po ostrzeżeniach policji przed bojówkami, które powołując się na rzekomą obrazę uczuć religijnych wprowadzają do Polski nową formę ideologicznej cenzury, opartej na ignorancji i nienawiści wobec wszystkiego, co trudne i niezrozumiałe. Już po raz drugi w tym sezonie artystycznym - po rezygnacji z prac nad spektaklem Nie-Boska komedia. Szczątki w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie - nie dojdzie do ważnego wydarzenia kulturalnego dlatego, że polscy obywatele obawiają się o swoje bezpieczeństwo, a organizatorzy wydarzenia nie są w stanie zapewnić ochrony twórcom.

Polska obchodzi właśnie dwudziestopięciolecie odzyskania wolności. Wolność słowa i poglądów, wolność ekspresji artystycznej i wolność kultury - fundamenty demokratycznego, wolnego państwa - są dziś bardzo poważnie zagrożone, ponieważ ludzie, którzy gotowi są użyć przemocy, by zdławić wolność słowa i ekspresji artystycznej, chcą decydować o kształcie publicznej dyskusji i o naszych sumieniach. Artyści stracili prawo do swobody wypowiedzi artystycznej, a tym samym powaga państwa została zakwestionowana i podważona.

Szanowny Panie Prezydencie,

6 sierpnia 2010 roku złożył Pan przysięgę na wierność Konstytucji. 20 czerwca 2014 roku następujące postanowienia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zostały pogwałcone:

Artykuł 5: "Rzeczpospolita Polska () zapewnia () bezpieczeństwo obywateli";

Artykuł 6, punkt 1: "Rzeczpospolita Polska stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury";

Artykuł 13: "Zakazane jest istnienie () organizacji (), których program lub działalność () dopuszcza () stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa ()";

Artykuł 54, punkt 1: "Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów ()";

Artykuł 73: "Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, () a także wolność korzystania z dóbr kultury".

Szanowny Panie Prezydencie!

My, Obywatele Kultury, ruch społeczny działający na rzecz realizacji praw i wolności gwarantowanych przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej i przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka, takich jak prawo do powszechnego i równego dostępu do dóbr kultury, wolność wyrażania poglądów i swoboda twórczości artystycznej, wraz z podpisanymi niżej obywatelami RP - sprzeciwiamy się przemocy w życiu publicznym, a nawet tylko groźbom, że zostanie ona użyta, i oczekujemy stanowczego głosu Pana Prezydenta w obronie swobód i praw, które gwarantuje Konstytucja. Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem. Bez wolnej kultury nie ma wolnego państwa.


Wśród podpisanych są m.in:

Agnieszka Holland, reżyserka

Magdalena Środa, filozofka

Joanna Mytkowska, kuratorka

Hanna Wróblewska, kuratorka

Beata Chmiel, menedżerka kultury

Jacek Żakowski, publicysta

Jerzy Kornowicz, kompozytor

Alina Gałązka, aktorka i działaczka społeczna

Iwona Kurz, kulturoznawczyni

Marcin Maćkiewicz, teatrolog i animator kultury

Paweł Łysak, reżyser, teatralny

Michał Zadara, reżyser teatralny

Joanna Kos-Krauze, scenarzystka i reżyserka

Krzysztof Krauze, reżyser

Edwin Bendyk, publicysta

Agnieszka Odorowicz, menedżerka kultury

Karol Zamojski, filozof i aktywista społeczny

Beata Stasińska, wydawca

Weronika Czyżewska, działaczka społeczna

Agata Szczęśniak, działaczka społeczna

Arek Gruszczyński, animator kultury

Krzysztof Knittel, kompozytor

Sergiusz Sterna-Wachowiak, poeta, tłumacz i krytyk literacki

Tomasz Makowski, bibliotekarz i historyk

Andrzej Mleczko, rysownik

Kazimiera Szczuka, krytyczka

Krzysztof Podemski, socjolog

Rafał Drozdowski, socjolog

Marek Krajewski, socjolog

Ab/wyborcza.pl

 

Komentarze

anonim2014.06.23 11:37
Ale że o co chodzi? Od kiedy bluźnierstwo w Polsce jest karalne? Mamy wolność wyznania zagwarantowaną przez konstytucję, można bluźnić ile wlezie. Jak komuś się nie podoba, to niech nie idzie na przedstawienie. Albo jeszcze lepiej - niech się przeprowadzi do Iranu, tam bluźnierstwo jest karane ukamienowaniem. Polecam wszystkim "obrońcom wiary".
anonim2014.06.23 11:54
Skandal okropny. Jak śmią!
anonim2014.06.23 11:58
ok..ale ten spektakl miał byc sponsorowany m. in. z podatków katolików..jeśli chcą finansowac takie spektakle to niech katolik ma wybór czy dac pieniądze z podatku na bluźnierstwo!!!!
anonim2014.06.23 11:59
brak konsekwencji :) powinno być: Beata Stasińska, wydawczynia
anonim2014.06.23 12:02
Polska to kraj katolicki, kraj św. Jana Pawła II. Jak się komuś u nas nie podoba to droga wolna.
anonim2014.06.23 12:03
@Kmirtke Za pieniądze niekatolików opłacani są katecheci. Niech więc i tu będzie wybór - chcę placić na katechetów, czy na kulturę?
anonim2014.06.23 12:03
Art. 196. Kodeksu Karnego. Obraza uczuć religijnych Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Męka Pańska jest przedmiotem czci religijnej, więc wyszydzanie jej jest złamaniem prawa.
anonim2014.06.23 12:04
@Epifan Oczywiście, to "droga wolna" wynika ze zwykłej, chrześcijańskiej miłości bliźniego?
anonim2014.06.23 12:05
Kto się do kogo odnosi z "nienawiścią"?? Czy katolicy broniący szacunku do ich świętości, Boga i jego Ofiary na krzyżu, czy artyści, którzy nie mając pomysłu na kolejny spektakl sięgają po tegoż Boga, żeby Go wyśmiać i sprofanować to co uczynił dla ludzkości?? Skoro ja nie mam prawa opluwać świętości tychże artystów, to dlaczego im wolno opluwać moją najwyższą świętość - Jezusa?? Pani Holland, nie umniejszając jej wielkiej pracy, sprzeciwiała się, a może i gorszyła bardzo realistycznym przedstawieniem Męki Chrystusa w sławnym filmie Gibsona, nazywając ów film "rzeźnią", ale za to chętnie by obejrzała jak się obśmiewa Mękę Boga, którą wierzący chrześcijanie stawiają w centrum swojej wiary...Niespełnieni artyści, zostawcie Pana Jezusa w spokoju!! Sami z siebie róbcie pośmiewisko!
anonim2014.06.23 12:12
@Leszek "Oczywiście, to "droga wolna" wynika ze zwykłej, chrześcijańskiej miłości bliźniego?" Dokładnie tak jak napisałeś, to wynika z miłości bliźniego, poczytaj stary testament, wtedy za odstępstwo od wiary groziła śmierć, nie można ze złem pertraktować, będziesz pertraktował ze swoim zabójcą albo gwałcicielem? Chyba nie. Tak samo i my katolicy nie możemy iść na układy z niewierzącymi, którzy depczą nasze świętości. Dla mnie to oczywiste. Czy byłbyś miłym misiaczkiem do człowieka, który chce poniżyć Twoja matkę, siostrę, żonę? Nie. Chyba, że nie masz rozumu. Proponuję tym pseudoartystom, żeby zostawili naszego Pana w spokoju.
anonim2014.06.23 12:15
@Leszek46 Jeśli duszno ci w kraju katolickim, to polecam Syrię, Irak, Egipt, Somalię. jak się już zasymilujesz, to pewnie będziesz mógł decydować na co pójdą twoje podatki. I nie wycieraj sobie gęby miłością bliźniego, jeśli sam jej nie masz.
anonim2014.06.23 12:16
@wik Podstawowe pytanie brzmi: czy wyśmiewanie jest znieważaniem? Moim zdaniem nie. @Kmirtke OK, w takim razie niech katolicy finansują lekcje religii w szkołach z własnej kieszeni, a nie z moich podatków. @Epifan "Polska to kraj katolicki" - nie, Polska to kraj świecki, a nie teokracja.
anonim2014.06.23 12:18
@wik W tym artykule wyraźnie mówi się: "znieważając publicznie". Czy spektakl, nawet kontrowersyjny, który można obejrzeć dopiero po wykupieniu biletu można nazwać publicznym obrażaniem? A jeżeli jakiś talib uzna, że ja źle myślę o Allachu - może mnie zabić? Żaden wierzący nie został przecież zmuszony do oglądania tego spektaklu. Kojarzy mi się to jednoznacznie z "szatańskimi wersetami". Jeszcze trochę, a za koszenie trawy w ogródku w święto np. Bożego Ciała też zostanę oskarżony z tego artykułu. Aby wyjaśnić do końca sprawę - jestem zdecydowanym przeciwnikiem tzw. parad równości. Chociaż popierałem ustawę o związkach partnerskich. Co innego własne przekonania a co innego ich publiczna demonstracja. Zamknięty spektakl teatralny nikomu się nie narzuca. Nikogo nie zmusza do oglądania. w przeciwieństwie do procesji Bożego Ciała. A ja mimo to nie protestuję przeciwko procesjom. Jakby ktoś nie wiedział - to się nazywa tolerancja innych poglądów.
anonim2014.06.23 12:24
@Credo Widać, że nie ma sposobu byśmy żyli obok siebie. Co prawda ja nie mam nic przeciwko temu byś mieszkał w Polsce, skoro czujesz się polakiem. Jednak Ciebie nie stać na ten sam gest w stosunku do mnie. Dlaczego ja mam uciekać z mojej ojczyzny, która jest krajem neutralnym światopoglądowo? Przecież w Konstytucji nic nie pisze, że religią panującą i obowiązującą polaków jest katolicyzm!!! To nie ja, ale Ty masz kłopoty z zaakceptowaniem naszego państwa. Więc nie męcz się zbytnio. Dzisiaj każdy ma paszport i może z niego skorzystać.
anonim2014.06.23 12:26
@credo P.S. Gdzie zobaczyłeś w moich wypowiedziach brak miłości bliźniego? Proszę o konkretne zdanie.
anonim2014.06.23 12:30
Leszek [email protected] Takich spektakli Malta Festiwal może sobie wystawiać ile chce, pod warunkiem, że otrzyma na to prywatne pieniądze. Widocznie nie znalazła sponsorów, a chęć bezczeszczenia ma dużą, więc... chciejstwo zostało zastopowane i dobrze.
anonim2014.06.23 12:30
"Według abp.- chodzi o bpGądeskiego - "przedstawienie ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego".
anonim2014.06.23 12:32
Dlaczego państwo ma finansować tandetę?
anonim2014.06.23 12:37
@grzechol Polska to kraj katolicki, przynajmniej za katolików uważa się większość jej mieszkańców, podobnie jak kraje arabskie to w większości kraje muzułmańskie. Jeśli to Cię denerwuje bo sam jesteś wrogo nastawiony do Kościoła Katolickiego, to Twój problem, a nie katolików. Zresztą zawsze możesz się zainteresować naszą wiarą, Jezusem, Jezus nie jest własnością katolików, On przyszedł do każdego człowieka, niestety ludzie zatrzymują się, jak i Ty na jakichś uprzedzeniach, rozumowym pojęciu Boga, w rezultacie pozostają ignorantami, lekceważą mądrość wartości chrześcijańskich, nie szanują tego wielkiego dziedzictwa - wielka szkoda...
anonim2014.06.23 12:42
Laickie czy neutralne światopoglądowo, jak szczekają tutejsi giganci intelektu, jest państwo. Kraj jest katolicki. I powtarzam, jak się nie podoba to adios.
anonim2014.06.23 12:54
Boże nie dajcie się frondziści zwariować w tytule popełniacie BŁĄD logiczny cyt:"Skandal! Ludzie kultury protestują bo nie pozwolono na bluźnierstwo" winno być "Skandal! Ludzie chamstwa protestują bo nie pozwolono na bluźnierstwo" Dajecie się zepchnąć do niszy myślowej bądzcie ludzmi wolnymi a nie niewolnikami.
anonim2014.06.23 13:05
Dzięki za listę. Będę wiedział które gówna omijać ....
anonim2014.06.23 13:06
Słowo klucz - kultura - tylko gdzie oni w tej pseudotwórczości kulturę widzą. znaczy ślepcy ....
anonim2014.06.23 13:06
Jak widać pod wypocinami do prezydenta podpisał się kwiat polskiego lewactwa. Tylko gdzie jest niejaki Klata ? Nie podpisał ? Niemożliwe...
anonim2014.06.23 13:12
@grzechol napisał: "Polska to kraj katolicki" - nie, Polska to kraj świecki, a nie teokracja. Otóż mylisz się zasadniczo. Polska to KRAJ katolicki, nie mylić z PAŃSTWEM, bo to jest właśnie twoją zasadniczą pomyłką. Polska to jak najbardziej kraj katolicki i nie możesz tego zmienić.
anonim2014.06.23 13:25
@hamaczek Hmm, właśnie się dowiedziałem, że jestem wrogo nastawiony do Kościoła. Widzisz, to jest właśnie bardzo znamienne dla ludzi takich jak ty. Każdemu, kto nie podziela twoich przekonań, zarzucasz wrogość. A to nie tak! Nie przeszkadzają mi procesje w Boże Ciało, po prostu w nich nie uczestniczę. I tak samo nie przeszkadzają mi "bluźniercze" spektakle - nie chodzę na nie! Uważam, że katolicy mają prawo organizować swoje spektakle, koncerty i procesje. A anty-katolicy mają prawo organizować swoje, bo każdy ma prawo być katolikiem, albo być przeciwnym chrześcijaństwu. W ramach tej wolności mieści się również satyra, parodia czy wyśmiewanie. Nie znaczy to, że mi się to podoba. Ale, w przeciwieństwie do wielu frondowych katolików, nie mam zapędów do zabraniania wszystkiego, co mi się nie podoba. @Epifan Bardzo fajnie, dopóki rzeczywiście większość Polaków to katolicy. A co, gdy tych katolików zostanie 49%? Czy wtedy reszta społeczeństwa będzie im mogła powiedzieć "adios", mój ty gigancie intelektu? Państwo neutralne światopoglądowo polega na tym, że katolicy są traktowani tak samo, niezależnie od tego, czy jest ich 95% czy 5%. I radzę ci poprzeć tę koncepcję, zanim znajdziecie się w mniejszości. Ale nie, wy pewnie będziecie wtedy domagać się specjalnych przywilejów... jako mniejszość.
anonim2014.06.23 13:28
@ Tak się szczęśliwie składa, że żyję w kraju katolickim, jednak katolickim w większości i mi ta większość nie przeszkadza. Mało tego, jestem szczęśliwym przedstawicielem tej większości i nie przeszkadza mi mniejszość, o ile nie próbuje mi narzucać swoich wątpliwych standardów. Jeśli więc mniejszości nie odpowiadają zasady większości, to nie ma innego wyjścia, jak przenieść się do kraju, w którym będzie optymalnie dla takiej niezadowolonej mniejszości. Jeżeli, jak piszesz, akceptujesz ogolne zasady panujące w kraju katolickim, to również to, że twoje podatki idą na cele ustalone przez większość czyli np. katechetów. To wszystko jest proste. O co ci więc chodzi, panie Leszek46? Jeżeli nie akceptujesz tego stanu rzeczy, będąc w mniejszości, to jakie widzisz wyjście?
anonim2014.06.23 13:31
A co ma Prezydent do tego-on kazał zamknąć spektakl?,ciekawe czy sztuką nazwali by coś co moje biedne oczy widziały w filmie ,,Jeż Jerzy"?
anonim2014.06.23 13:38
@Credo OK, załóżmy, że Polska to kraj katolicki. Czy to oznacza, że tylko katolicy maja mieć tu pełnię praw i swobód? Czy tylko ich poglądy mają być szanowane? Nie, bo władza większości to nie jest DYKTAT większości. Tak jak pisałem - poczekaj, może za parę lat katolicy znajdą się w Polsce w mniejszości. Ja, jako zwolennik państwa neutralnego światopoglądowo, będę za tym, aby byli traktowani na równi ze wszystkimi innymi obywatelami. Ale co, jeśli większość jednak będzie temu przeciwna i zdelegalizuje chrześcijaństwo? Nie chciałbym, żeby do tego doszło, no ale w końcu to będzie większość...
anonim2014.06.23 13:39
Grzechol Jak myślisz, ćwierć to dużo czy mało?
anonim2014.06.23 13:39
@Credo Ale kto tu mówi o narzucaniu standardów? Uczestnictwo w spektaklu miało być obowiązkowe, czy jak?
anonim2014.06.23 13:42
No i w ten sposób mamy listę anytpolaków czyli taczka i paszoł won z RzP.
anonim2014.06.23 13:43
Leszek46 miłośc = odpowiedzialność a nie zezwalanie na dewiacje.
anonim2014.06.23 14:07
@grzechol A o jakiej pełni praw i swobód mówisz? Czy masz na myśli prawo do znieważania, wyszydzania i wyśmiewania przeważającej grupy społecznej? Prawo do profanacji wartości nadrzędnych dla mieszkańców tego kraju? Jeśli tak, to nie możesz liczyć na wyrozumiałość z mojej strony jak i ze strony moich rodaków, dla których słowa „Bóg, honor i ojczyzna” jeszcze coś znaczą. Na twoim miejscu nie liczył bym na to, że akurat w Polsce katolicy znajdą się w mniejszości. Polska to nie Dania i nie Holandia. W Polsce już nie jedni próbowali zmienić stan naszej wiary, jak widać z odwrotnym skutkiem. Tak więc drogi @grzecholu, prubuj! Szerokiej drogi życzy Lolo!
anonim2014.06.23 14:13
Epifan. Jeżeli chodzi o grzechola, ćwierć to max.
anonim2014.06.23 14:38
@Credo Właśnie tak, wolność słowa obejmuje również prawo do wyśmiewania i wyszydzania. Powtarzam - nie mówię, że mi się to podoba. Uważam, że nie powinno się tak robić. Niemniej jednak uważam też, że jeśli ktoś chce, to powinien mieć do tego prawo, bo mieści się to w wolności słowa. Nie wszystko, co może być niemiłe lub sprawić komuś przykrość, powinno być karalne. Ja na ten spektakl bym nie poszedł, ale nie widzę powodu, żeby zabronić tego innym. Nie liczę na spadek ani wzrost liczby katolików w Polsce, takie statystyki ani mnie nie cieszą, ani nie smucą. Może w Polsce do końca świata będzie większość katolików, kto to wie? Mi chodzi tylko o zasadę: władza większości to nie dyktat większości. Większość nie ma ani monopolu na prawdę, ani immunitetu na krytykę, tudzież parodię i wyśmiewanie. Nawiasem mówiąc - od lat 90. o 10 punktów procentowych spadł odsetek osób uczestniczących w coniedzielnej mszy św. - z 50% do 40%, więc moje rozważania nie są zupełnie bezpodstawne. Jednocześnie akceptacja światopoglądu katolickiego też jest dość przeciętna, np. 22% uważa za moralnie naganne przedmałżeńskie stosunki seksualne, a tylko 17% - uważa za taką antykoncepcję (http://www.fronda.pl/a/sondaz-polska-to-ostoja-konserwatyzmu-w-europie,36786.html).
anonim2014.06.23 15:00
@Epifan Czytanie ze zrozumieniem może być dla niektórych trzudną sztuką. Ale czytanie ze zrozumieniem własnych słów powinno udać się nawet Tobie. Tymczasem chyba nie rozumiesz co sam napisałeś. Owszem, mogę się wypisać z "kraju katolickiego". Nadal jednak będę mieszkał w państwie Polskim. Nadal będą mnie i Ciebie obowiązywały prawa tego państwa. I czy chcesz, czy nie - musisz ich przestrzegać. Jeżeli konstytucja państwa mówi, że jest ono neutralne światopoglądowo - to Twoim psim obowiązkiem jest przestrzegać Konstytucji. Jeżeli nie jesteś w stanie tego robić - to wolna droga . Ale dla Ciebie.
anonim2014.06.23 15:31
Leszek46 zechce przyjąć do wiadomości, że w Polsce kategorią jest kraj i naród. Państwo pełni rolę służebną względem tej kategorii. Ponieważ zaś kraj i naród jest katolicki więc zarówno ty jak i inne frondowe trolle mogą sobie mieszkać w Polsce. Powinny jednak powściągnąć swoją ekspresję intelektualną. Nie są bowiem reprezentacją narodu ale wrzodem, który winno się wypalić gorącym żelazem. Membra putrida, pamiętasz zapewne.
anonim2014.06.23 15:52
@LadyAnn :) Nie, arbiter założył sobie jakieś inne konto na "z". Poza tym on mówił "nawiasem", nie "nawiasem mówiąc". @Epifan Jesteś chory, jeśli chcesz "wypalić gorącym żelazem" tych, którzy nie zgadzają się z twoimi poglądami. Śnisz może czasem o komorach gazowych? Egzekucjach? Stosach? To smutne, że w tym kraju najbardziej tolerancyjni są ateiści... Ponadto wytłumacz mi, jakim cudem w katolickim narodzie 40% osób chodzi na mszę świętą, a 17% uważa antykoncepcję za nieakceptowalną moralnie?
anonim2014.06.23 15:59
@Epifan Jeżeli kraj i naród jest katolicki w sposób jaki Ty prezentujesz - to bardzo źle świadczy o tej religii. Faktem jest, że katolicyzm wsiąkł w naszą kulturę i obyczaje. Wszyscy Polacy w grudniu ubierają choinkę i przygotowują wieczerzę wigilijną. Jednak już nie wszyscy chodzą do święconki. Prawie wszyscy chrzczą swoje dzieci i posyłają je do I komunii. Ale chrzest i I komunia to tradycja. Spotyka się rodzina, można sobie popić. Na I komunię trwa licytacja - który wujek dał droższy prezent. Spójrz na kościelne dane dotyczące udziału w niedzielnych mszach. Jeżeli podejdziesz do tego spokojnie i racjonalnie - a nie w oparciu o demagogię i chciejstwo - to już nie będziesz tak się wyrywał z tą katolickością Polski. Nigdy też nie przywłaszczałem sobie miana reprezentanta narodu. Mówię tylko we własnym imieniu. To właśnie tacy jak Ty "dyskutanci", gdy brak argumentów wykrzykują: "CAŁY NARÓD!!!". To jest zwykła uzurpacja. Bo większość narodu w referendum przyjęło Konstytucję, opowiadając się by kraj i naród zorganizował sie w państwo neutralne światopoglądowo. Wiem, że Ci się to nie podoba. Trudno, musisz się z tym pogodzić. Pogodzić z wolą większości.
anonim2014.06.23 16:06
Gajowy, tez się podpisz, bądź solidarny w obużeniu i bulu z postępowym narodem!
anonim2014.06.23 16:24
Lista osób wspierających bluźnierstwo i nie liczących się ze współobywatelami, którzy są chrześcijanami.
anonim2014.06.23 16:31
@grzechol „Właśnie tak, wolność słowa obejmuje również prawo do wyśmiewania i wyszydzania.” Jeżeli rzeczywiście tak uważasz, to dalsza nasza rozmowa nie ma sensu. Nie mogę prowadzić z tobą polemiki. Nie z kimś, kto nie ma szacunku dla naszej tożsamości narodowej. Katolicyzm, czy to się komu podoba czy nie, jest naszą tożsamością narodową. Pod sztandarami z Matką Boską nasi dziadowie walczyli ze wszystkimi okupantami polskiej ziemi. Z okrzykiem Chryste! na ustach umierali. Jeśli ktokolwiek uznaje, że prawo tego kraju powinno pozwalać na drwienie z naszej tożsamości, ze świętości, z tego za co umierali nasi dziadowie, to nie zasługuje na szacunek porządnych ludzi. Tak więc GOŃ SIĘ @grzechol! PS. Kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyki. Statystyki wsadż sobie w buty, żebyś był wyższy.
anonim2014.06.23 16:36
Wracam do świata normalnego, więc nie będę komentował więcej fanatycznych bzdetów.
anonim2014.06.23 16:42
Najwyższy czas. Jak poskutkowało postraszenie żelazem.
anonim2014.06.23 16:52
aż jaki to spektakl? zwykłe chamidło
anonim2014.06.23 17:06
Nie Prostaku. Mam gdzieś Twoje żelazo. Po prostu rzucanie pereł przed wieprze jest zajęciem bezsensownym. Choćbym nawet nie wiem jakie piękne perły wybierał, wieprz i tak zostanie wieprzem.
anonim2014.06.23 17:15
A jakie to perły żeś zaprezentował? Durny bełkot. Może cię Tusk na rzecznika weźmie.
anonim2014.06.23 17:17
Mówiłem - próżny trud. Wieprz zawsze wieprzem będzie.
anonim2014.06.23 17:37
No proszę! To jest miłość bliźniego! To jest świadectwo. Od wieprzy ludzi wyzywa. Hipokryzja.
anonim2014.06.23 18:16
Przepraszam fantomas, czy dobrze cię kojarzę? Ty jesteś tym kryptopedałkiem, któremu coś się nie podoba?
anonim2014.06.23 18:17
@Credo Ale ja mam szacunek dla naszej tożsamości narodowej i dla naszych dziadów walczących o wolność. Uważam jednak, że do tego szacunku nie powinno się nikogo przymuszać pałką. Jeśli ktoś nie chce katolicyzmu szanować, to nie ma takiego obowiązku. Powtarzam - nie musi się to nikomu podobać, nie musimy pochwalać takiej działalności artystycznej, ale uważam, że nie powinniśmy tego karać. Tyle, że raczej nie dojdziemy tu do porozumienia, więc dyskusja faktycznie jest bezpłodna. Ja jednak szanuję osoby o poglądach odmiennych niż moje, i nie skorzystam z prawa do powiedzenia ci "goń się". PS. Statystyki, które przytoczyłem opublikowała Fronda, więc tekst o wsadzaniu ich w buty skieruj proszę do pana Terlikowskiego. http://www.fronda.pl/a/sondaz-polska-to-ostoja-konserwatyzmu-w-europie,36786.html
anonim2014.06.23 19:09
najlepsze jest to "Kazimiera Szczuka, krytyczka" chyba tyczka bo sucha jest , więc pasuje a tak swoją drogą, czy te matoły nie rozumieją zapisu"Rzeczpospolita Polska stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury"-dóbr kultury a nie zboczonego przedstawienia, haniebnej prowokacji itd. Ale do tych tRzeczpospolita Polska stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury"-dóbr kultury a nie zboczonego , haniebnego spektaklu.Nie wszystko gów.o jest kooltorą!!
anonim2014.06.23 19:10
Epifan całkowita racja!
anonim2014.06.24 8:01
@grzechol Po co tyle pierdolenia głupot? Wolność to nie anarchia! Jeżeli będziesz obrażać moją matkę porównując ją do np. pań lekkiego prowadzenia, to zwyczajnie dostaniesz po mordzie, aż ci wszystkie zęby czworkami z dupy ze śpiewem wymaszerują. Czy teraz to rozumiesz? Rozmiękczanie podstawowych wartości i rozmienianie ich na drobne to bardzo pokrętna, nieuczciwa i wredna postawa wobec bliźniego. A zasady są proste: nie szargaj moich świętości, to i ciebie szargać nie będę. Poniał?
anonim2014.06.28 20:19
"Pan, twój Bóg, jest Bogiem, Bogiem wiernym, zachowującym przymierze i miłość do tysięcznego pokolenia względem tych, którzy Go kochają i strzegą Jego praw, lecz który odpłaca każdemu z nienawidzących Go, niszcząc go. Nie pozostawia bezkarnie tego, kto Go nienawidzi, odpłacając jemu samemu. Strzeż przeto poleceń, praw i nakazów, które ja tobie polecam dzisiaj pełnić".
anonim2014.06.29 21:13
Ci sami co zwykle. Niech im Bóg wybaczy, bo nie wiedzą co czynią.