22.08.14, 11:10

Skandaliczna gra o Polakach. Litwa strzela sobie w kolano!

Wrogie nastawienie do Polaków części litewskiego społeczeństwa to strzał samobójczy dla samej Litwy. Gra strategiczna o charakterze antypolskim szerzy nienawiść na tle rasowym. Powinna być jak najszybciej wycofana przez litewskie władze.

W antypolskiej grze chodzi o to, że uczestnik jest obywatelem wybranego państwa, np. Litwy. Może sobie wybrać zawód: zostać politykiem, ekonomistą lub odważnym żołnierzem, który jest gotów oddać życie za ojczyznę. Obecnie Litwa przeżywa ciężki okres, pomóż ojczyźnie, wyzwól nas od Polaków- apelują pomysłodawcy nowej gry.

Dobry sygnał wyszedł od znanego na Litwie publicysty Vidmantasa Waliuszaitisa, który powiedział, że sprawą tą powinna się zająć prokuratura: W obecnej sytuacji geopolitycznej takie sugestie są niedopuszczalne. Mogą prowokować do nienawiści na tle narodowościowym, a nawet do aktów przemocy, bo od gry tylko krok do rzeczywistości - mówił.

Według wyników badań przeprowadzonych na wiosnę tego roku, prawie 27 procent Litwinów uważało Polskę za państwo wrogie, natomiast za państwo przyjazne Litwie- jedynie 12 procent. 

Polskie państwo musi zrobić wszystko, by zadbać o swój wizerunek, jak również zadbać o Polaków mieszkających na Litwie.

mod/Polskie Radio

Komentarze

anonim2014.08.22 11:33
jest to trudne do zrozumienia
anonim2014.08.22 12:02
Należy zastanowić się czy przypadkiem Rosjanie lub Niemcy nie specialnie nie opracowali takiej gry komputerowej szerzącej podziały w tym narodzie - tak jak było przed II wojną światową gdzie propaganda Sowiecka i Niemiecka zniewoliła umysły litwinów.
anonim2014.08.22 12:55
Śmieszny, zakompleksiony narodek, który jakoś nie może wyrosnąć z tych kompleksów. Tworzyli z nami wspólną kulturę, państwo o rozmiarach przekraczających wszelkie inne państwa ówczesnej Europy, ale wciąż nie mogą jakoś na trzeźwo patrzeć na swoją i naszą historię. Nie mam pojęcia, co mogłyby temu zaradzić...
anonim2014.08.22 13:01
2,5 mln Litwinów to tyle ile u nas jedno województwo ....nie ma czym sobie głowy zaprzątać.....a grę zapewne wymyśliła mniejszość rosyjska na Litwie i to ona stoi za antypolską nagonką. Wielokrotnie byłem w woj. litewskim i zawsze odczuwałem sympatie tamtejszej ludności.
anonim2014.08.22 13:10
@Boemund: Nie obrażaj tego narodu, nawet jeśli oni się nie umieją zachować. Ja też się dziwię, że sondaże pokazują wrogość do Polaków, kiedy za rogiem już się uśmiecha ruski bandzior. Zastanawiam się jednak, czy oni "żeligiadę" nie pamiętają nam tak, jak Ukraińcy pamiętać będą ruskim Krym. Tak czy inaczej należy zrobić wiele, by te stosunki poprawić.
anonim2014.08.22 13:37
Litwa odseparowana od Polski, będzie łatwiejszym kęskiem dla Moskwy. Niewątpliwie na Litwie działa piąta kolumna Rosyjska, jako nacjonaliści Litewscy. Zawsze jest najciemniej pod latarnią.
anonim2014.08.22 13:45
@CP - sorry za offtopic, ale która część EU?
anonim2014.08.22 13:48
Jak zwykle autorowi Frondy mieszają się rzeczy gdy pisze: "Gra strategiczna o charakterze antypolskim szerzy nienawiść na tle rasowym." Od kiedy to Litwini są jakąś inną "rasą" niż Polacy? Gra, oczywiście, szerzy nienawiść ale na tle narodowościowym. Litwini są maleńkim narodem, który czuje się zagrożony ze strony Polski. Ja im się nie dziwię. Ale szlag mnie trafia, że państwo polskie nie może się odważyć żeby stanąć w obronie Polaków na Litwie. Rządzący Polską będą się niedługo pytać Merkel czy mogą iść na przerwę śniadaniową i do wychodka.
anonim2014.08.22 14:00
Czekam na jakiegoś przytomnego dziennikarza z Frondy, który w związku z tym zada pytanie prezydentowi, premierowi lub ministrowi obrony czy nie powinniśmy wycofać naszych samolotów z misji NATO air pollicing nad terytorium republik bałtyckich. W końcu chcą wygnać Polaków z Litwy, a my udajemy, że nic się nie dzieje i jeszcze wysyłamy nad ich terytorium myśliwce.
anonim2014.08.22 14:15
A co na to Leonardas Vilkas ? Pozdrawiam Cię Przyjacielu !
anonim2014.08.22 14:17
To nienawiść na tle narodowościowym, nie rasowym. Bardzo przykra gra.Zważmy, że nasze nastroje względem Litwy też nie zawsze są pozytywne (głównie przez działania rządu Litewskiego, ale to druga sprawa). Tu potrzebna jest praca obu stron.
anonim2014.08.22 14:29
Do GenesisX "Jest oczywiste, że to robota tamtejszych nacjonalistów" Jeżeli tak mówisz to znaczy że 70% Litwinów jest nacjonalistami mieszkam w Północno Wschodniej Polsce Puńsk (okolice Suwałk dla słabych z geografii) ich "stolica" nikt tam nie mówi po polsku na co dzień tam ,mają swoje szkoły nazwy ulic,miejscowości nazwiska pisane po litewsku a ślub z Polakiem lub Polką to mezalians. Już za komuny byli traktowani lepiej wtedy kiedy u nas brakowało towaru w sklepach tam zawsze można było to kupić .Państwo polskie dało im to co chcieli moje pytanie retoryczne , dlaczego Litwa nie chce zrobić tego samego dla mniejszości Polskiej ? Odpowiedzi nie znam ale nasze rządy za wszystko zawsze przepraszają na Litwie jest duma i powszechna niechęć do Polaków ,Tam pamiętają co zrobił z nimi Piłsudski(patrz groby w Gibach i okolicach) i nie potrzebują pomocy Rosjan do niepelengowania tej niechęci . Bywałem na targu w Mariampolu(ok 60km za granicą z Polską) odezwałem się po polsku(tam 70% zrozumie j.polski a z 50% rozmawia)do gościa na straganie to odwrócił głowę i udawał że nie słyszy hehe . Wy wszyscy mądrale typu GenesisX lub redaktorzy frondy ruszcie tyłek przyjedźcie z rodzinami na Suwalszczyznę a przy okazji polecam odwiedzić Litwę i jeżeli zdążycie to Rosję(obwód Kaliningradzki ok 60 km od Suwałk) aby porównać jaki stosunek mają obywatele tych krajów do nas Polaków . Wierzę w to że "bracia" Ukraińcy odwdzięczą się takim samym podejściem do Polaków jak Litwini.
anonim2014.08.22 14:31
Zakompleksione Żmudziny. Po co szukają w nas wroga? Zyskają coś na tym? Bo na pewno nie spokój w kraju, gdzie wciąż mieszka wielu Polaków i ludzi o mieszanym pochodzeniu.
anonim2014.08.22 14:33
@laik Oczywiście że tak, przecież Rosja kreciej roboty na skłócenie z sobą Polaków i Litwinów nie zaczęła wczoraj tylko trwa ona od dziesięcioleci, i przynosi owoce. Pytanie tylko co nasz rząd, co nasze służby robią w tej sytuacji. I odpowiedź - oczywście nic.
anonim2014.08.22 15:10
Genesis Ja odwrócę twoje pytanie. W imię czego mamy zabiegać o przychylność nic nie znaczącego państewka kosztem naszych rodaków, którzy są zjednoczeni i skuteczni jak mało która grupa Polaków gdziekolwiek.
anonim2014.08.22 15:19
DO GenesisX Jesteś dnem z dwóch powodów obrażasz mnie a po drugie uprawiasz denną propagandę mówiąc o rzeczach o których nie masz pojęcia .To co napisałem to jest moje zdanie moja opinia,byłem tam widziałem,słyszałem etc. a ty nawet nie masz kontr argumentu . Żaden Polak na Litwie nie jest niczyim pachołkiem zawszę muszą samotnie walczyć o swoje bo Państwo Polskie im nie pomaga a powinno tak samo jak mniejszość polska była aktywna po stronie Litewskiej w 1991 roku kiedy kiedy Rosjanie szturmowali stację telewizyjną a teraz zbierają tego żniwo .Na Litwie to Polak jest wrogiem a nie Rosjanin . Każdy tu umie czytać i twoja wirtualizacja pseudo przyjaźni jest śmieszna i oderwana od realiów .
anonim2014.08.22 15:21
Z Litwy wyjechało na emigrację zarobkową procentowo więcej ludzi niż z Polski. Ponieważ jest to mały kraj więc już nie długo nie będzie komu tam żyć i pracować. Dlatego boją się, że znikną z powierzchni ziemi i zostanie tylko zapisek w historii, że kiedyś był taki naród. Zawsze trzeba znaleźć winnego. W Polsce wszystkiemu winien jest PIS i Kościół. Oni zaś grają na resentymentach antypolskich.
anonim2014.08.22 17:15
Do GenesisX Po ponad 20 lat czekania zanim ktoś z Polski się nimi na poważnie zajmie pewnie podali by i rękę diabłu aby tylko dojść swoich praw w rzekomo w europejskim demokratycznym kraju .
anonim2014.08.22 17:18
@CP - w której części Europa Universalis taki event?
anonim2014.08.22 18:30
No to niech dalej Fronda wspiera giedrojciową politykę (kontynuowaną przez Kaczyńskich) padania na kolana przed antypolską Litwą, a takich wyskoków będzie jeszcze więcej. Oni to robią bo wiedzą, że sobie mogą na to pozwolić.
anonim2014.08.22 19:31
Skąd masz przekonanie, że nie jest to rosyjska prowokacja przecilitewska lub przeciwpolska?
anonim2014.08.23 19:46
Dlaczego Litwini nas źle traktują? Odpowiedź jest prosta-my nie szanujemy samych siebie. Normalny kraj, gdyby tak traktowano jego rodaków już dawno odpowiedziałby w stanowczy sposób (vide polityka Węgier).Każdy kto przedkłada interes obcego kraju ponad interes własnego narodu tam żyjącego nie powinien nigdy zajmować się polityką na wyższym szczeblu niż sołtysowanie. Jeszcze raz pytam publicznie wszytskich lituanofili, ukrainofili i wyznawców giedrojcizmu: jak to jest, że Ukraina czy Litwa zagrożone przez Rosjan depczą prawa Polaków, swego niby wielkiego sojusznika. Ciekawe czy doczekam odpowiedzi.
anonim2014.08.26 16:34
To normalne w przyrodzie, każdy mały piesek głośno szczeka. Ale wystarczy tupnąć nogą...