03.07.21, 18:16fot. flickr.com/pixabay.com

Śledztwo Watykanu ws. afery londyńskiej zakończone - 10 osób z zarzutami

Jak informują watykańskie media, dobiegło końca śledztwo w sprawie tzw. afery londyńskiej, czyli zakupu nieruchomości w stolicy Wielkiej Brytanii. W wyniku tej transakcji Watykan poniósł znaczne straty finansowe.

- Prokuratura przekazała akta do sądu. Na ławie oskarżonych zasiądzie 10 osób, w tym były substytut Sekretariatu Stanu kard. Angelo Becciu, byli przewodniczący i dyrektor Urzędu Nadzoru Finansowego oraz finansiści i prawnicy, którzy współpracowali z Sekretariatem Stanu – czytamy na portalu Vaticannews.va.

Śledztwo rozpoczęło się w roku 2019. W czasie jego trwania przebadano „dużą ilość dokumentów oraz urządzenia elektroniczne przejęte od podejrzanych oraz skonfrontowano zeznania świadków” – czytamy.

W dochodzeniu Stolica Apostolska współpracowała ściśle „z włoską policją finansową oraz z organami w innych krajach (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Jersey, Luksemburg Słowenia, Szwajcaria)”.

Pierwsza rozprawa została wyznaczona na 27 lipca 2021.

- Kard. Becciu zarzuca się m.in. defraudację i nadużywanie urzędu. René Brülhart były przewodniczący Urzędu Nadzoru Finansowego FIA usłyszy zarzut nadużywania urzędu. Ks. Mauro Carlino, były sekretarz substytuta Sekretariatu Stanu, oskarżony jest o wymuszenie i nadużycie urzędu; Enricowi Crasso, finansiście, który przez dziesięciolecia zarządzał inwestycjami Sekretariatu Stanu, zarzuca się defraudację, korupcję, wymuszenie, pranie brudnych pieniędzy i samouprawnienia, oszustwa, nadużycia urzędu oraz fałszerstwa. Tommaso Di Ruzza, były dyrektor FIA jest oskarżony o defraudację, nadużycie stanowiska i naruszenie tajemnicy służbowej. Cecilia Marogna, kobieta, która otrzymała znaczne kwoty od Sekretariatu Stanu na prowadzenie działalności wywiadowczej, oskarżona jest o defraudację; Raffaele Mincione, finansista, który skłonił Sekretariat Stanu do nabycia londyńskiej nieruchomości oskarżony jest o defraudację, oszustwo, nadużycie stanowiska, sprzeniewierzenie i pranie pieniędzy. Nicola Squillace, adwokat uczestniczący w negocjacjach, oskarżony jest o oszustwo, defraudację i pranie pieniędzy.  Fabrizio Tirabassi, pracownik Sekretariatu Stanu, który odegrał wiodącą rolę w aferze, oskarżony jest o korupcję, wymuszenia, defraudacje, oszustwa i nadużycie urzędu; Gianluigi Torzi, finansista powołany do pomocy Stolicy Apostolskiej, oskarżony jest o wymuszenia, defraudacje, oszustwa, sprzeniewierzenie, pranie brudnych pieniędzy – podaje portal Vaticannews.va.

 

mp/vaticannews.va

Komentarze

Anonim2021.07.4 12:24
no a co z ta łąźnia turecką w rzymie ,jak sie okazało dla ped..łów ? a włascicielem jej był watykan ,cos cicho,no wiadomo wstyd ,ale gdzie dziennikarze?
Anonim2021.07.4 9:47
Ile trudu Papieża Franciszka, aby posprzątać syf po świętym Lolku i Panzer Papie
rebeliant2021.07.4 7:26
A ja jeszcze raz to powiem: brak wykonywania konkretnej pracy i związanego z nim wysiłku kończy się pasożytnictwem, rozpustą i wywyższaniem się nad innymi. Użyźnianie gleby, pielenie, murowanie, noszenie majstrowi narzędzi na czwarte piętro... zawodnik powinien najpierw przedstawić swój udział w takich zajęciach zanim w wieku 30 lat będzie mógł być wypuszczony do seminarium. Jezus miał 30 lat, a KK tak usilnie wpycha innym naśladownictwo jego.
Anonim2021.07.3 20:24
KK = SZAMBO!
plum2021.07.3 18:36
I jak się spojrzy na życiorys kard. Angelo Becciu to ślicznie dochodzimy do Papieża Benedykta XVI i św. Jana Pawła II. No, czyż nie o to chodzi w całej tej sprawie by do końca zohydzić tych, o których pamięć przeszkadza Bergoglio w zupełnym rozwaleniu Kościoła?
Anonim2021.07.4 9:49
Bo JPII - to mimo genialnych dzieł teologicznych, encyklik - to same zaniedbania i brak reakcji na zło panujące w KK. A Benedykt XVI - to czysta dezercja.