Jak informują watykańskie media, dobiegło końca śledztwo w sprawie tzw. afery londyńskiej, czyli zakupu nieruchomości w stolicy Wielkiej Brytanii. W wyniku tej transakcji Watykan poniósł znaczne straty finansowe.

- Prokuratura przekazała akta do sądu. Na ławie oskarżonych zasiądzie 10 osób, w tym były substytut Sekretariatu Stanu kard. Angelo Becciu, byli przewodniczący i dyrektor Urzędu Nadzoru Finansowego oraz finansiści i prawnicy, którzy współpracowali z Sekretariatem Stanu – czytamy na portalu Vaticannews.va.

Śledztwo rozpoczęło się w roku 2019. W czasie jego trwania przebadano „dużą ilość dokumentów oraz urządzenia elektroniczne przejęte od podejrzanych oraz skonfrontowano zeznania świadków” – czytamy.

W dochodzeniu Stolica Apostolska współpracowała ściśle „z włoską policją finansową oraz z organami w innych krajach (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Jersey, Luksemburg Słowenia, Szwajcaria)”.

Pierwsza rozprawa została wyznaczona na 27 lipca 2021.

- Kard. Becciu zarzuca się m.in. defraudację i nadużywanie urzędu. René Brülhart były przewodniczący Urzędu Nadzoru Finansowego FIA usłyszy zarzut nadużywania urzędu. Ks. Mauro Carlino, były sekretarz substytuta Sekretariatu Stanu, oskarżony jest o wymuszenie i nadużycie urzędu; Enricowi Crasso, finansiście, który przez dziesięciolecia zarządzał inwestycjami Sekretariatu Stanu, zarzuca się defraudację, korupcję, wymuszenie, pranie brudnych pieniędzy i samouprawnienia, oszustwa, nadużycia urzędu oraz fałszerstwa. Tommaso Di Ruzza, były dyrektor FIA jest oskarżony o defraudację, nadużycie stanowiska i naruszenie tajemnicy służbowej. Cecilia Marogna, kobieta, która otrzymała znaczne kwoty od Sekretariatu Stanu na prowadzenie działalności wywiadowczej, oskarżona jest o defraudację; Raffaele Mincione, finansista, który skłonił Sekretariat Stanu do nabycia londyńskiej nieruchomości oskarżony jest o defraudację, oszustwo, nadużycie stanowiska, sprzeniewierzenie i pranie pieniędzy. Nicola Squillace, adwokat uczestniczący w negocjacjach, oskarżony jest o oszustwo, defraudację i pranie pieniędzy.  Fabrizio Tirabassi, pracownik Sekretariatu Stanu, który odegrał wiodącą rolę w aferze, oskarżony jest o korupcję, wymuszenia, defraudacje, oszustwa i nadużycie urzędu; Gianluigi Torzi, finansista powołany do pomocy Stolicy Apostolskiej, oskarżony jest o wymuszenia, defraudacje, oszustwa, sprzeniewierzenie, pranie brudnych pieniędzy – podaje portal Vaticannews.va.

 

mp/vaticannews.va