06.11.17, 15:52zdj. screen Youtube

Soloch: 11 listopada nie będzie nominacji generalskich

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" poinformował, że w trakcie tegorocznych obchodów Święta Niepodległości nie będzie awansów na generałów i pułkowników.

Jak tłumaczył Soloch, prezydent Andrzej Duda nie uzyskał od Ministerstwa Obrony Narodowej całości informacji, na których mu zależało, Szef BBN podkreślił, że od przywiązania do dat ważniejsze są dla niego  „racjonalnie wypracowane decyzje”

"Wojsko jest tym obszarem, gdzie ta dobra zmiana powinna nastąpić jak najszybciej. Mieliśmy okazję widzieć za czasów prezydentury pana Bronisława Komorowskiego, że mimo wszystko układ obecny w wojsku był bardzo silny."-ocenił w rozmowie z Radiem Maryja politolog, dr Grzegorz Piątkowski, którego zdaniem napięcia na linii Pałac Prezydencki-MON są całkowicie niepotrzebne. 

Jak podkreślił politolog, jeżeli chcemy silnej armii, należy jak najszybciej przerwać tę sytuację i dojść do porozumienia.

"To trzeba jak najszybciej przerwać, jeśli chcemy, aby nasze siły zbrojne były (…) na tyle silne, aby nikt nawet nie pomyślał o tym, żeby dokonać jakiejkolwiek agresji na Polskę. Nie mówię tu już nawet o agresji ściśle militarnej, ale mamy też widoczne elementy takiej wojny „niskopoziomowej”, wojny w cyberprzestrzeni. Zatem to porozumienie powinno jak najszybciej dojść do skutku, oczywiście z korzyścią dla Polski"- powiedział Piątkowski. 

Jako jeden z powodów napiętych relacji specjalista wskazał nieprecyzyjne zapisy Konstytucji w kwestii Sił Zbrojnych RP. 

yenn/PAP, Radio Maryja, Fronda.pl