08.10.19, 10:55Screenshot Youtube - Fakty RMF FM

Sprawa ks. Jankowskiego. Prymas: Trzeba powołać komisję

Opinia publiczna jest zbulwersowana decyzją gdańskiej kurii, która odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie księdza Henryka Jankowskiego. Odmienne zdanie w tej sprawie miał Prymas Wojciech Polak.

W kwietniu tego roku w rozmowie z monachijską gazetą „Suddeutsche Zeitung” Prymas podkreślał:

Potrzebujemy nowej mentalności. Mamy w Kościele paraliżującą kulturę wszechogarniającej dyskrecji”.

W przypadku Polski – zdaniem Prymasa – związane jest to między innymi z faktem dorastania w systemie komunistycznym, gdzie Kościół pewne sprawy próbował ukrywać. Dodał jednak, że także po 2001 roku wielu hierarchów obawia się ujawniać cokolwiek.

Pewne informacje o przypadkach molestowania pojawiły się późno, w 2010, 2012 roku. Co nie znaczy, że wcześniej go nie było. Teraz, powinniśmy nie tylko przeprosić, ale wsłuchać się w głos ofiar, żeby zmienić mentalność”

- podkreślił Wojciech Polak.

Pytany z kolei o zarzuty wobec zmarłego kapelana „Solidarności”, ks. Henryka Jankowskiego, Prymas odparł:

Uważam, że powinniśmy powołać wspólną komisję Kościoła, przedstawicieli władz państwowych i historyków”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

earstdhj2019.10.9 4:40
katopedofile maja siebie oceniac i badac? trzymaj dzieci z dala od katopedofilow!
ZERRO2019.10.8 20:53
Abp. Głódź jest ze stadniny Kardynała Gulbinowicza tak jak abp. Jędraszewski jest ze stadniny abp. Paetza.
tadeusz2019.10.8 20:44
To, żee aktualnie Kościół w Polsce jest w tak trudnej sytuacji to jest zasługa m.in. ludzi pokroju ks. Wojciecha Polaka. Brak zdecydowania w podejmowaniu jednoznacznych decyzji, pospolite kunktatorstwo wielu członków episkopatu wydaje owoce. Niechaj da ksiądz spokój Kościołowi a spojrzy na własne życie i pomyśli o naprawieniu szkód w pokorze i pokucie.
hipokryt2019.10.9 10:08
Fakt - przykład idzie z góry, ale ci na dole (zwykli księża) też mają swój rozum. Wielu z tych na dole wolało wybrać swoją chwałę, a nie oddawać Chwałę Bogu. W mojej parafii są miesiące, że nie ma ani jednej homilii - tak było w lipcu, tak było we wrześniu. A ksiądz co chwilę w Internecie na zdjęciach coś poświęca , bawi się- bo ludziom (wybranym ) nie można odmówić. A zwykły człowiek czeka ( i się nie doczeka) aż mu ksiądz wytłumaczy Słowo Boże podczas Homilii - czyli zrobi coś fundamentalnego, do czego został powołany. Czy to też wina ks. Polaka ?
ksioncklajn2019.10.8 19:17
tak trzeba powołać komisję i ekshumować prałata.......chazarom zapłacić i będzie git
athos2019.10.8 17:34
Bp Polak chce się pojedynkować ze zmarłym,który nie ma szans na żadną samoobronę. To bardzo łatwe przedsięwzięcie. Zwalić całą winę na zmarłego, przecież wiadomo, że nikomu nic nie zrobi, gorzej z żyjącymi. Ci moga się bronić i to czasem dotkliwie dla atakującego. Może byłoby lepiej gdyby bp Polak zajął się aktualnym, rzeczywistym problemem czynnego hpmoseksualizmu w swoich szeregach. Ks. Charamsa nie wziął się znikąd.
Jan Radziszewski2019.10.8 16:28
.NMP 12.09.2019 + Ludzie masonerii i iluminatów czynią wszystko, by was ogłupić, szczują, napuszczają celowo i z premedytacją jednych przeciwko drugim, płacąc „demonstrującym” niemałe pieniądze. Rządzą wami ludzie bez kręgosłupa moralnego, patrzą jedynie na doraźne korzyści. Chcą doprowadzić polski Naród do masowej depopulacji. Chcą oni, by jak największa liczba was zakończyła swoje życie, tak by oni mogli swobodnie przejąć waszą Ojczyznę, oraz liczne bogactwa polskiej ziemi. Najsmutniejsze w tym jest to, że wielu polskich biskupów i kardynałów intronizowało w tajemnicy Lucyfera na króla, swojego pana i władcę i wcielają teraz w praktyce, masoński mistrzowski plan zniszczenia Kościoła Świętego od wewnątrz. Zwykli ludzie coraz mniej mogą liczyć na swoich kapłanów, a agenci masonerii i Mosadu, oraz różnych innych wywiadów wielu państw, pracują usilnie, aby skłócić wszystkich ze wszystkimi, a zwłaszcza polskie duchowieństwo. Gro środków na ten cel przeznaczają Niemcy i bogaci żydzi chazarscy. Obecnie jest wielki spadek wszelkich powołań, zwłaszcza powołań kapłańskich. Jest to skutek masowego wprowadzania do kościoła funkcji świeckich szafarzy Komunii Świętej. Ci ludzie tym co czynią, sprowadzają wielkie przekleństwo Boga samego wszędzie tam, gdzie są i funkcjonują. Dopóki profanują Najświętsze Ciało Mojego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa, nie będzie dla tych miejsc i diecezji Bożego Błogosławieństwa, poza indywidualnym dla poszczególnych ludzi, zasługujących dla Boga. Cieszy Moje Serce, że organizujecie zrywy modlitewne, lecz potrzeba stałej, nieustannej pracy duszpasterskiej, zmobilizowania wszystkich sił i środków do tego, aby odnowić duchowo cały Kościół w Polsce. Módlcie się codziennie na całym, cztery części Różańcu Świętym przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Dziś jest rocznica kiedy to pomogłam waszemu królowi Sobieskiemu wygrać ważną bitwę z muzułmanami. Teraz choć bezkrwawo, ale także z wami walczą, zwłaszcza ekonomicznie i duchowo. Obudźcie się, chwyćcie za największą możliwą broń, chwyćcie za Różaniec Święty i odmawiajcie go, bo tylko tak będę mogła wam pomóc i was po raz kolejny uratować. Przy tym pamiętajcie o poście w środy i w piątki. Modlitwa poparta ofiarą, a zwłaszcza prawdziwym postem, ma o wiele większą wartość. Zły duch, demon zwiera swoje szyki, on mobilizuje kogo tylko zdoła, do tego, aby niszczyć Polskę, Polaków, a zwłaszcza dobrych polskich kapłanów i biskupów. Módlcie się o nawrócenie agentów zła w sutannach, oni pracują na rzecz wroga, szatana. Jeżeli będzie dostateczna ilość modlitwy, postów i umartwień, to Łaska Boża spłynie na nich, a wtedy odwrócą się od swojego złego, złowrogiego postępowania. Nawróceni będą gorliwie pracować na Chwałę Bożą. Wołam i proszę, lecz kto słyszy Mój głos, Moje wołanie?
Polexit2019.10.8 17:39
Nie pisz tak dużo, bo mnie nie chce się tyle czytać.
Michał Pasierb 2019.10.8 23:16
NMP 12 09 2019+.Niech będzie- ale źródło podaj, proszę.Mamy nadzieję,że to nie produkcja p. A. Jezierskiej...
andrzejhahn32019.10.8 15:37
a w komisji pewnie inni koscielni pedofile
Beata Anna Maria2019.10.8 15:29
Jeżeli życie ludzi którzy mają zostać świętymi bada się po ich śmierci gdy oni już nie mogą nic dodać , sprostować wyjaśnić i usprawiedliwić to nie ma przeszkód aby życie ks. i kogokolwiek innego nie mogło być poddane takiej weryfikacji. To nie jest naruszanie spoczynku i wyrzucanie z grobu a raczej czynienie tego spoczynku świętym.
bgf2019.10.8 15:05
Wy to na prawdę nie macie co robić / W głowach wam się poprzewracało
Jan Radziszewski2019.10.8 14:45
Komisja zajmuje się żywymi i to właśnie nie kto inny a Prymas Wociec Polak powinien stanąć przed komisją Anty masońską - bo trzeba wyczyścić episkopat Polski z tych prozelitów i pachołków żydów A co do X Jankowskiego to X Jankowskie jest zbawiony tzn jest w NIEBIE i do tego męczennikiem bo został zamordowany przez żydów z GRU i SB którym jak widać służy Prymas Wojciech Polak podobnie jak żyd Ukrainiec mason członek ZMP i PZPR red GW. Adaś Michnik który do Piekła się wybiera tak jak Prymas Wojciech Polak
Matwiej2019.10.8 14:34
Gdy do Jankowskiego o pomoc biegali L.W,B,itp KANALIE.To było CACY?A Prymas to Kurek na Kościelnej wierzy.
kibic2019.10.8 14:33
Abp "Polak" szkodzi całemu kościołowi katolickiemu w Polsce. Przynosi hańbę wierze !!!
Beno2019.10.8 14:27
Komisję teraz, kiedy zmarły nie może się bronić, nic powiedzieć? Toż to hućpa. To teraz każdy może być ofiarą zmarłego i żądać ogromnych odszkodowań. To nawet Niemcy zmarłych SS-manów nie oskarżają i dają im święty spokój, choć ich winy są ewidentne, a tutaj tylko podejrzenia, pomówienia, żadnych dowodów. No tak, bohaterów i odważnych trzeba zniszczyć, jak się nie udało za ich życia, to po śmierci, a zdrajców, kapusi, donosicieli, ku--wy i innych złodziei i bandytów wynieść na piedestały, zbudować pomniki i oddawać im hołd.
ZERRO2019.10.9 2:32
Gdyby żył to i tak by się nie przyznał.
GabaGaba2019.10.8 14:22
Od kiedy nieboszczykow stawia sie przed sadem? Glupi cz co?
Rydz 2019.10.8 21:00
Ponad tysiąc lat temu zrobiono tak z jednym papieżem (zrobił to kolejny papież).
Jarek2019.10.8 13:48
Zapewne Jędraszewski i Głódź są innego zdania. Dlaczego Prymas ich nie pogoni na emerytury do klasztoru klauzulowego?
ZERRO2019.10.9 2:30
Bo Prymas jest pod ich butem.
Tak się pytam2019.10.8 13:33
Tak, tak. Trzeba powołać komisję niech policzy ilu homoseksualistów, pedofilów, żydów z pochodzenia i współpracowników bezpieki jest w polskim Kościele. Ciekawe czy Prymas Polak by się do tego spisu załapał?
Stanislaw2019.10.8 12:37
Nad trumnami nie organizuje się komisji Taki jest dobry obyczaj!
JONASIK2019.10.8 15:41
Nie udawaj kretna, chodzi o tych co go kryli, a oni żyją i piją do teraz.
Zyg2019.10.8 12:04
Judasz Głódz , wynocha z Kościoła !
athos2019.10.8 11:19
@ Albert nie galopuj się. Wyrzucanie ludzi z grobów to skrajne barbarzyństwo. Owszem, praktykowane w XVI- i XVIII-wiecznej Francji czyli podczas Reformacji i Rewolucji Francuskiej. Polacy nigdy się tak paskudnie nie zachowywali jak Francuzi. A poza tym pomyśl o sobie. Może w przyszłości komuś wpaść do głowy, żeby i ciebie wyrzucić z grobu i ponieść na śmietnik. Jaka wiesz, różnym ludziom, różne rzeczy przychodzą do głowy. Więc lepiej uważać z pochopnymi pomysłami.
Albert2019.10.8 14:16
Jak będę martwy, to będzie mi zwisać, czy mnie ktoś wykopie, czy też nie. To już będzie problem wykopującego.
ksioncklajn2019.10.8 19:18
boś gnida i tyle
Rydz 2019.10.8 21:04
W styczniu 897 roku papież Stefan VI nie tylko kazał wydobyć z grobu i ubrać w papieskie szaty ciało nieżyjącego od dziewięciu miesięcy Formozusa, ale też przyciągnąć je na salę rozprawę i posadzić na tronie papieskim. Wszystko po to by w kierowanym przez siebie procesie - Stefan VI był jednocześnie oskarżycielem i sędzią - jeszcze bardziej poniżyć i sponiewierać swego niegdysiejszego przeciwnika Formozusa. Oskarżał go o krzywoprzysięstwo, pożądanie papiestwa oraz naruszenie praw kanonicznych. Aż przez trzy dni trup papieża Formozusa był sądzony i "przesłuchiwany".
Michał Pasierb 2019.10.8 11:15
"Mamy w Kościele paraliżującą kulturę wszechogarniającej dyskrecji”.-zdanie majstersztyk.. stylistyczne cudeńko...no i "Potrzebujemy nowej mentalności"..etc.Tylko co to wnosi, skoro Kuria podpiera się głosem Watykanu??
JS2019.10.8 11:11
Tylko żeby ta komisja nie zamulała, nie zaciemniała ale stanęła w PRAWDZIE jaka działa i dzieje się w Kościele i psuje go, przy przymkniętych oczach hierarchów. Do tej komisji powinny wejść zaufane ale niezależne, uczciwe osoby świeckie, które nie ugną się przed presją z żadnej strony. Króluj nam Chryste Pozdr.
PiotrS2019.10.8 13:43
przyłączam się do tej wypowiedzi w 100%. Dygresja: w sumie to nie wiem, jak działają komisje powoływane w Kościele. Komisje parlamentarne działają tak, że ogólnie - jestem nieco wyprany z szacunku dla takiej pracy, bo wydaje mi się ze sa lepsze sposoby na wydawanie publicznych pieniędzy i skuteczniejsze sposoby na rozwiązywanie problemów. Acz - dopuszczam myśl, że się mylę. Wracając do tematu komisji w KK...obrady są jawne? Tajne? Zastanawiam się gdzie o tym można poczytać.
JS2019.10.8 16:17
Mogą być tajne obrady ale wyniki muszą być ogłoszone, ujawnione personalia jeżeli to konieczne, wnioski do prokuratury ws. podejrzanych i z żelazną konsekwencją zaimplementowany program naprawczy. Pozdr.
wcaleniegenderowiec2019.10.9 14:47
Właśnie - W Prawdzie - i naprawdę jest tak, że ci, którzy domagają się oczyszczenia Kościoła, życzą mu dobrze! Atak na Kościół to co innego, niż domaganie się oczyszczenia (z pedofilii, bizantyjskiego bogactwa, etc.).
Albert2019.10.8 11:07
Tu komisja nie jest potrzebna. Tę kanalię trzeba po prostu wykopać i wyrzucić na wysypisko śmieci. Tam jest jego miejsce.