01.03.18, 07:45

Stanisław Karczewski: Ustawa obowiązuje. Jest jednak haczyk

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział dziś, że znowelizowana ustawa o IPN, zgodnie z porządkiem prawnym, od dziś obowiązuje. Podkreślił jednak, że ,,trzeba wykazywać ostrożność''. Czy to apel do sędziów o nieskazywanie na podstawie przepisów ustawy?

,,Ustawa formalnie wchodzi w życie, dziś, 1 marca upływa 14 dni od ogłoszenia tej ustawy, takie było vacatio legis. Ona wchodzi i będzie obowiązywać. Natomiast jestem przekonany, że jesteśmy w takiej sytuacji, w której musimy wykazywać daleko idącą ostrożność, wstrzemięźliwość, umiar. Musimy dbać o to żeby obniżyć emocje, które wokół tej ustawy pojawiły się, a potem narosły, taka wielka eksplozja'' - powiedział w rozmowie z ,,Polskim Radiem'' Stanisław Karczewski.


,,Prezydent Duda określił tę sytuację zgrzytem. Ja określam jednak troszeczkę dalej, jest jakiś kryzys. Myślę że po tym kryzysie, po tych dniach, też chyba niezrozumienia'' - dodał.

,,Rozmawiałem z różnymi środowiskami żydowskimi, byłem w Szwajcarii, miałem okazję rozmawiać z wiceprzewodniczącymi kongresu Żydów i po tej rozmowie właściwie wyszliśmy i rozumieliśmy się, bo te zastrzeżenia, które były stawiane, tak naprawdę nie dotyczą tej ustawy'' - stwierdził Karczewski.

mod/polskie radio