14.01.19, 13:55screenshot Youtube - prawicowyinternet

Stefan W. był niepoczytalny? Minister Ziobro o szczegółach śledztwa

Dzisiaj (14 stycznia 2019 roku) Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak poinformowali o szczegółach śledztwa dotyczącego wczorajszego zdarzenia podczas XXVII Finału WOŚP w Gdańsku, gdzie doszło do ugodzenia nożem przemawiającego na scenie Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza.

Zadaniem Prokuratora Generalnego jest zapewnienie, aby w tej sprawie prowadzone było rzetelne, profesjonalne śledztwo. Nadzór nad tym postępowaniem przekazałem swojemu zastępcy prokuratorowi Krzysztofowi Sierakowi, który jest w bieżącym kontakcie z prokuratorami prowadzącymi śledztwo – poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Czynności podjęte bezpośrednio po ataku

Dzisiaj Prokuratora Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie i spowodowania obrażeń ciała realnie zagrażających jego życiu i zdrowiu – powiadomił Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak.

Wskazał, że nad czynnościami podjętymi bezpośrednio po zdarzeniu, które realizowało łącznie 5 prokuratorów, nadzór objął Prokurator Okręgowy w Gdańsku.

Kompleksowe czynności prokuratury realizowane były zarówno na miejscu zdarzenia, jak również w Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku oraz w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prokuratorzy nadzorowali oględziny miejsca zdarzenia oraz zabezpieczonego narzędzia, tj. noża wojskowego marki Kandar o długości ostrza 14,5 cm, którym posłużył się napastnik. Nadzorowali również przesłuchania ponad 20 świadków zdarzenia. Ponadto na bieżąco analizowali gromadzone dowody i informacje, w tym dotyczące stanu zdrowia pokrzywdzonego. Powołali biegłego celem przeprowadzenia badań toksykologicznych pobranej od sprawcy krwi na zawartość alkoholu i środków psychotropowych. W toku realizowanych czynności zabezpieczyli także nagrania zdarzenia od osób będących obserwatorami koncertu.

Podczas przeszukania przeprowadzonego w mieszkaniu sprawcy zabezpieczono m.in. sześć jednostek komputerów oraz cztery telefony komórkowe, które zostaną przekazane biegłemu z zakresu informatyki, w celu przeprowadzenia ich badań.

Ustalenia śledztwa

Prezydent Miasta Gdańska był reanimowany na miejscu zdarzenia, a następnie w stanie krytycznym został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z informacji uzyskanych od lekarza wynika, że z uwagi na stan pacjenta został on w trybie natychmiastowym przewieziony na blok operacyjny. Po zakończeniu operacji pokrzywdzonego przewieziono na salę pooperacyjną OIOM. Stan pacjenta wciąż jest krytyczny.

Sprawca zdarzenia ujęty bezpośrednio po ataku

Na miejscu zdarzenia ujęty został przez pracowników ochrony sprawca czynu Stefan W., który został przekazany funkcjonariuszom Policji. Jak ustalono Stefan W. był uprzednio karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu i skazany na karę łączną 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Zakład karny opuścił w dniu 12 grudnia 2018 roku, po odbyciu całości kary.

Zatrzymanemu w dniu dzisiejszym prokurator ogłosił zarzut usiłowania zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie i spowodowania obrażeń ciała realnie zagrażających jego życiu i zdrowiu.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych.

Zgromadzony w sprawie materiał dowody wskazuje, że zachodzą wątpliwości co do poczytalności Stefana W. dlatego też zostanie on przebadany przez biegłych psychiatrów celu oceny jego poczytalności w chwili zdarzenia.

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku zbadany zostanie również wątek dotyczący kwestii prawidłowości zorganizowania imprezy w postaci XXVII Finału WOŚP w Gdańsku.

dam/Prokuratura Krajowa

Komentarze

STOP agresji na Fronda2019.01.14 20:54
Czy niepoczytalność dowodzi jego propisowskich poglądów?
Moni2019.01.14 19:35
To przez Owsiaka ta tragedia bo nie zorganizowal wlasciwego zabezpieczenia imprezy. Jaki Owsiak taka ochrona.
bbb2019.01.14 20:15
To przez PiS ta tragedia bo nie dofinansowuje psychiatrii, ale czego się spodziewać po partii na której czele stoi człowiek chory psychicznie
owsik2019.01.14 20:41
To przez pazerność POlszewii na władzę i pieniądze ta tragedia. Ale czego spodziewać się po partii, na której czele stał psychopata Herr ThuSSk.
Amok Wawelski2019.01.14 17:27
Poziom dyskursu politycznego zszedł tak nisko, że już nawet bandyci mogą w nim uczestniczyć. Teraz każdy złodziej i nożownik może się pochwalić, że walczy o wolną Polskę z tą czy z inną opcją polityczną.
Ziemkiewicz2019.01.14 15:01
A czy zostanie wszczęte postępowanie w sprawie nagonki na WOśP, szantażowania policjantów zwolnieniami za spieranie akcji, szkalowanie fundacji i wypisywanie nienawistnych komentarzy pod jej adresem przez polityków, przedstawicieli tzw. prawicy i kościoła
Mateusz Jegliński2019.01.14 15:23
Ziemkiewicz Plagiator, chyba ci coś, niecoś zostało po ostatnim taplaniu się w błocie. Komentarze dla przeciwników WOŚP są oczywiście przykładem lewackiej polityki miłości.
michu2019.01.14 16:52
W sprawie nagonki na Kościół katolicki (np film 'Kler" i ponoć jeszcze jakiś ma być) jak dotąd nic wszczęte chyba jeszcze nie jest. A nagonka trwa już długo są czasopisma gdzie na KK potrafią.
KO442019.01.14 14:45
Chyba ochrona była w zmowie z napastnikiem, jak można dopuścić, że on się znalazł w pobliżu Adamowicza.
Maria Błaszczyk2019.01.14 16:09
Jakieś powody, by tak uważać? To bardzo poważne oskarżenie. Tam było mnóstwo ludzi, człowiek miał plakietkę z napisem "prasa" (co jak dla mnie stanowi wskazówkę, że chyba jednak nie był niepoczytalny), to była impreza charytatywna, a nie konferencja przydenta Putina, ochrona tam jest do pilnowania porządku, a nie bronienia przed zamachowcami.
Ramirez2019.01.14 16:30
No... POdła Zmiana, sory mafia 3miejska chciała się pozbyć skompomitowanego figuranta i jeszcze zrzucić winą na wroga politycznego.