04.03.18, 08:20Ks. Tomasz Szopa / diecezja.pl

Stuła św. Jana Pawła II w nowej katedrze w USA

Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz w sobotę, 3 marca 2018 wziął udział w poświęceniu nowej katedry w Knoxville w stanie Tennessee w USA. W wydarzeniu tym uczestniczyło pięciu kardynałów, wielu biskupów, kapłanów oraz wiernych świeckich z diecezji utworzonej trzydzieści lat temu przez św. Jana Pawła II.

Ksiądz Kardynał poświęcił figurę św. Jana Pawła II w katedrze, podarował diecezji stułę używaną przez Świętego Papieża i skierował do uczestników uroczystości następujące słowa:

"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Z wielką radością przybywam do tej krainy gór, jezior i rzek. Przybywam i pozdrawiam Was wszystkich obecnych tutaj w tej pięknej katedrze - w kościele matce Waszej diecezji.

W szczególny sposób chcę pozdrowić Waszego Pasterza a mojego brata, Księdza Biskupa Richarda Stikę i podziękować mu serdecznie za zaproszenie mnie, aby być z Wami z tej szczególej okazji.

Z wielkim szacunkiem pozdrawiam także Księdza Kardynała Justina Rigali'ego, pozostałych księży kardynałów, biskupów, kapłanów i dostojnych gości, którzy przybyli tutaj dzisiaj, aby wziąć udział w tym wspaniałym, historycznym wydarzeniu.

Przybywam do Knoxville z radością, ale i z wielkim wzruszeniem i miłością do tego lokalnego Kościoła, który został ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Jego święte życie wpłynęło na moje życie w szczególny sposób, gdyż miałem ten przywilej, aby służyć mu jako jego osobisty sekretarz przez trzydzieści dziewięć lat.

Święty Jan Paweł Wielki darzył szczególnym uczuciem ten naród i ten kraj wielkich możliwości, ale także kraj, który uznaje, że wszyscy jesteśmy równi wobec jednego Boga.

Figura św. Jana Pawła II i jego relikwia, którą przynoszę dzisiaj, będą przypominały następnym pokoleniom, że jego ramiona były zawsze otwarte, aby przyjąć wszystkich i zaprosić ich do otwarcia drzwi Chrystusowi, który jako jedyny może zaspokoić najgłębsze pragnienia ludzkiego serca.

Niech św. Jan Paweł II zachęca nas i wszystkich ludzi, aby nie bać się głosić Ewangelii Chrystusa światu, który tak bardzo potrzebuje życia w prawdzie, pokoju i miłości.

Niech Bóg błogosławi tę wspaniałą diecezję i jej wiernych. Niech Bóg błogosławi Amerykę."

dam/diecezja.pl