30.08.19, 14:00

Św. Teresa od Jezusa: Widziałam anioła. Kilka razy przebijał mi włócznią serce

Dziś w Kościele obchodzimy wspomnienie dowolne pamiątki przebicia serca św. Teresy od Jezusa. Święta Teresa od Jezusa, odnowicielka Karmelu, w Księdze Życia wspomina wydarzenie, które miało miejsce w klasztorze w Avili w 1560 r. 

Widziałam anioła, stojącego tuż przy mnie z lewego boku, w postaci cielesnej (...). Nie był wysokiego wzrostu, raczej mały, a bardzo piękny. Z twarzy jego płonącej niebieskim zapałem znać było, że należy do najwyższego rzędu aniołów, całkiem jakby w ogień przemienionych. Musiał być z rzędu tych, których nazywają cherubinami (...). Ujrzałam w ręku tego anioła długą, złotą włócznię, a grot jej żelazny u samego końca był jakby z ognia. Tą włócznią kilka razy przebijał mi serce, zagłębiając ją aż do wnętrzności. Za każdym wyciągnięciem włóczni miałam to uczucie, jakby wraz z nią wnętrzności mi wyciągał. Tak mnie pozostawił całą gorejącą wielkim zapałem miłości Bożej. Tak wielki był ból tego przebicia, że wyrywał mi z piersi te jęki, o których wyżej wspomniałam. Ale taką zarazem przewyższającą wszelki wyraz słodycz sprawia mi to niewypowiedziane męczeństwo, że najmniejszego nie czuję w sobie pragnienia, by ono się skończyło i w niczym innym dusza moja nie znajduje zadowolenia, tylko w samym Bogu. Nie jest to ból cielesny, ale duchowy, chociaż i ciało niejaki, owszem, nawet znaczny ma w nim udział. Taka mu towarzyszy słodka, między Bogiem a duszą, wymiana oznak miłości, że opisać jej nie zdołam, tylko Boga proszę, aby w dobroci swojej dał zakosztować jej każdemu, kto by mnie nie wierzył (Księga Życia, rozdz. 29, 13). (cytat za http://www.brewiarz.pl/)

Serce św. Teresy, wyjęte po śmierci z jej ciała i umieszczone w specjalnym relikwiarzu, znajduje się w klasztorze mniszek w Alba de Tormes.

źródło: brewiarz.pl

Komentarze

andrzejhahn32019.08.30 17:20
kolejna katolicka imbecylka z halucynacjami i urojeniami...........dla takiej nie ma psychiatrycznego ratunku
ProstoDoNiebaCzwórkamiSzli2019.08.30 15:17
Ja też wiele razy widziałem, przebijał mi za każdym razem lewą nerkę i prawe płuco.
2019.08.30 14:43
𝐓𝐨 𝐰𝐢𝐞𝐜𝐢𝐞 𝐣𝐮𝐳, 𝐣𝐚𝐤 𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐭𝐨𝐰𝐚𝐜 𝐭𝐞𝐤𝐬𝐭.
ks. Oko2019.08.30 14:33
"Tak mnie pozostawił całą gorejącą wielkim zapałem miłości... wszelki wyraz słodycz sprawia mi to niewypowiedziane męczeństwo... słodka, między Bogiem a duszą, wymiana oznak miłości, że opisać jej nie zdołam..." Tereska miała zwykły kobiecy orgazm czyli tzw. polucje i mokre sny! Organizm tak sobie radzi z nierozładowywanym napięciem seksualnym...
JPIII2019.08.30 14:22
A czy widziała jak 1. pedał w...ojtyła pi..er..dolił się z dz..iwiszem 2. chrystek to bydle i pedał co łajdaczył się z 12 ped...ałami zw. apostołami 3. Chrystek był owocem starego pedophila zw. B.. ogiem 4. To bożyszcze molestowało i gwałciło 14-letnią dziewczynkę zw. Mar...ychą. Jeśli nie, to pewnie jakiś klecha ją prze..pie...rd..olił.
2019.08.30 14:19
O, habanera Od piwa pękła mi nera Co zrobię tera?
anonim2019.08.30 14:16
Następna święta wariatka i do tego osoba która miała skłonności sadomasochistyczne (przebijał mi serce, zagłębiając ją aż do wnętrzności...)!!! u osób chorych na schizofrenię częstymi objawami są omamy słuchowe oraz halucynacje. Chory słyszy, widzi lub czuje rzeczy, które nie istnieją w rzeczywistości!
Donek2019.08.30 14:05
Niech odstawi leki
Darek2019.08.30 14:25
Schizofrenię się leczy!