08.08.16, 07:15

Szef BBN: Oto jak Polska zyskuje na prezydenturze Dudy

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w programie „Polski punkt widzenia” w telewizji „Tv Trwam” podsumował pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy. Minister Soloch zaznaczył, że dzięki prezydentowi Dudzie Polska jest jednym z najbardziej stabilnych społecznie krajów w Europie.


"Była to bardzo obecna prezydentura w wymiarze kontaktu bezpośredniego z obywatelami. Ponad sto wizyt krajowych, bezpośrednie spotkania z ludźmi – jest to bardzo ważne. Prezydent był również bardzo obecny w wymiarze, który jest ważny dla statusu Polski na arenie międzynarodowej, czyli m.in. Szczyt NATO i decyzje, które tam zapadły, zostały podpisane głównie dzięki aktywności pana prezydenta" - powiedział szef BBN.
 
Polityk wskazał, że dzięki aktywności Andrzeja Dudy Polska wymiernie zyskuje. "Andrzej Duda zanim objął stanowisko głowy państwa, jeszcze jako prezydent-elekt rozpoczął działania ws. Szczytu NATO w Warszawie: kontakty z sekretarzem NATO, wizyty w państwach sojuszniczych i wreszcie decyzje, które zostały podpisane w Warszawie. To był oczywiście wysiłek wszystkich władz w Polsce, ale prezydent był tym, który nadawał temu wysiłkowi określony impet" - wskazał.
 
Soloch mówił następnie o polityce bezpieczeństwa Prezydenta Dudy. "To jest przede wszystkim zadbanie o to, aby postanowienia Szczytu NATO weszły w życie. W przyszłym roku to powinno mieć już miejsce. To są zabiegi, jeśli chodzi o wzmacnianie pozycji Polski i jeśli chodzi o dialog bezpieczeństwa międzynarodowego również na forum ONZ – Polska jest zainteresowana członkostwem w radzie bezpieczeństwa. Są to też inicjatywy regionalne i polityka ekonomiczna, stąd mocno ożywiona relacja z Chinami" - tłumaczył.
 
Zdaniem szefa BBN Andrzej Duda jest też ważnym czynnikiem stabilizującym naszą scenę polityczną. "Ze znacznym udziałem prezydenta miały miejsce w Polsce trzy wielkie wydarzenia w przeciągu 1,5 miesiąca: ćwiczenia wojskowe Anakonda, szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. W każdym z tych wydarzeń brał udział prezydent Andrzej Duda, i jego udział był w nich znaczący. One pokazały nie tylko siłę państwa, ale również siłę ładu społecznego. W porównaniu z innymi krajami stabilizacja społeczna w Polsce jest bardzo duża. Polska, również dzięki działaniu pana prezydenta, jest oazą spokoju społecznego, co wpływa również na poziom bezpieczeństwa w kraju" - mówił Soloch.
 

ol