Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow wyraził przekonanie, że Ukraińcy odzyskają wszystkie odebrane im przez rosyjskich okupantów terytoria oraz że mogą to osiągnąć tylko i wyłącznie metodą siłową.

„Nie znam żadnych granic poza granicami z 1991 roku” – powiedział gen. Budanow w wywiadzie udzielonym „Wall Streete Journal” i dodał: „Odzyskamy wszystkie tymczasowo utracone terytoria. Dokonamy tego siłą, wyłącznie siłą, ponieważ nie ma innego sposobu”.

Kyryło Budanow powiedział też, że Ukraina posiada „dużą sieć agentów w Rosji”. „Znamy poczynania prezydenta Władimira Putina, a także wysokiej rangi rosyjskich dowódców. Wywiad USA podzielił się z nami szczegółowymi informacjami na temat planów inwazji Rosji przed rozpoczęciem wojny. Ukraina ma również szczegółowy dostęp do narad prowadzonych w Moskwie, dzięki własnym źródłom” – oznajmił szef ukraińskiego wywiadu.

 Zdaniem gen. Budanowa Rosja ma środki, by walczyć przynajmniej do końca roku. „Ta wojna jest jednak strategiczną porażką Rosji i jej przywódcy Putina. On jest w ślepym zaułku. Nie może zatrzymać wojny i nie może jej wygrać. Nie może wygrać z obiektywnych przyczyn. A żeby ją zatrzymać, musiałby przyznać, że Rosja wcale nie jest tak silnym i wielkim państwem, jak chciał ją przedstawiać” – podsumował Budanow.

 

ren/PAP