23.11.21, 17:53Fot. Marko Milivojevic via: Pixnio.com CC0

Szlachetna Paczka publikuje Raport o Biedzie 2021

Ponad jedna trzecia Polaków deklaruje, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie. Jak to możliwe w kraju, w którym ubóstwa doświadcza około 2 mln obywateli? We wtorek 23 listopada Szlachetna Paczka opublikowała Raport o Biedzie w Polsce, który co roku jest mocnym głosem w polskiej debacie o nierównościach, wyzwaniach rozwojowych i tym, dokąd zmierzamy jako społeczeństwo. W tegorocznym Raporcie, oprócz poruszających historii i danych znajdują się także wnioski ze specjalnego badania „Portret Biedy. Jak Polacy postrzegają problem ubóstwa” przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę.  

– Zasięg ubóstwa skrajnego wzrósł wyraźnie w 2020 r. dla prawie wszystkich grup. Przybyło więc kilkadziesiąt tysięcy dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością, które doświadczają tej bardzo trudnej sytuacji – mówi prof. Ryszard Szarfenberg, jeden z ekspertów komentujących tegoroczny Raport o Biedzie.  

Pełną treść Raportu o Biedzie znajdziesz na www.raportobiedzie.pl. Wejdź na stronę i pomóż docierać do ludzi żyjących w biedzie, zimnie i samotności.  

Głód w Polsce? W 2021 roku?  

„Wstaję, robię śniadanie, podjeżdżam wózkiem do okna w kuchni i zastanawiam się, czy stać mnie dziś na jeszcze jeden posiłek” – mówi Igor. 

Gdy myślimy o osobach, które głodują, rzadko przychodzą nam na myśl obrazy z Polski. Tymczasem Szlachetna Paczka dociera do takich osób jak pan Igor. Jedynym przyjacielem mężczyzny był jego ojciec. Póki żył, niepełnosprawność nie doskwierała tak strasznie. Dziś mieszka sam, zmaga się z depresją, patrzy wstecz na swoje życie i jest zdruzgotany. 

„Mam swój sposób na głód. Siadam, zamykam oczy i wyobrażam sobie, że mam inne życie”.  

Obawa o to, czy wystarczy pieniędzy na jedzenie – mnie, moim najbliższym, moim dzieciom – to codzienna zmora 2 mln Polaków. Aż tylu z nas żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, czyli w warunkach stałego zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Za mniej niż 20 zł dziennie. W ostatnim roku liczba ta znacząco wzrosła – osób, które przestały balansować na granicy minimum socjalnego i spadły z niej w skrajną biedę przybyło prawie 400 tys

Wśród osób żyjących w skrajnej biedzie oczywiście są również dzieci. Relatywnie jest ich nawet więcej niż dorosłych (5,9% ogółu dzieci i młodzieży). Coraz więcej. W 2020 roku liczba dzieci żyjących w skrajnej biedzie wrosła o prawie 100 tys.   

Wejdź na www.raportobiedzie.pl i pomóż docierać do osób takich jak Igor.  

Bieda – portret własny 

– W tym roku chcemy z pomocą Raportu o Biedzie przywrócić właściwą perspektywę. Właściwą, czyli zgodną z rzeczywistością, a nie naszymi wyobrażeniami na jej temat. To dlatego, by pokazać problem ubóstwa w Polsce i jego skalę, oddajemy głos osobom, które biedy doświadczają na co dzień. Nie chcemy mówić za nich, nie chcemy zgadywać, co czują, chcemy ich wysłuchać – czytamy w tegorocznym Raporcie o Biedzie Szlachetnej Paczki. 

To ważne, bo jak pokazują wyniki specjalnego badania przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę większość z nas wciąż posługuje się krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi najuboższych. Szlachetna Paczka zapytała Polaków o to, jak postrzegają problem ubóstwa: jak wyobrażają sobie tych, którzy go doświadczają, jaka jest według nich skala tego zjawiska i jak powinno się na nie reagować.  

Biedny to dla nas najczęściej ktoś głodny, chory i bezdomny. Jak taki się stał? Z powodu choroby (63% wskazań), nadużywania alkoholu (58%), życiowej niezaradności (55%) albo lenistwa (51%).  

– To dobre powody. Wygodne. Zrzucają bowiem z nas odpowiedzialność i sprowadzają kwestię biedy do konsekwencji indywidualnych błędów, zaniechań, w najlepszym razie winią niefortunne zbiegi okoliczności – czytamy w Raporcie o Biedzie.  

– Trudno znaleźć inne niż stereotypowe obrazy biednych w publicznym dyskursie. Stereotypy nieuchronnie prowadzą jednak do uprzedzeń, te zaś do dyskryminacji i społecznego wykluczenia – mówi dr Izabela Desperak w komentarzu do Raportu o Biedzie. – Tym bardziej jednak potrzebne są kolejne oparte na badaniach publikacje oferujące wiedzę zamiast mitów, i dostępne szerokiej publiczności. 

Gdyby cała Polska była blokiem o stu mieszkaniach... 

– Wyobraź sobie, że mieszkamy razem. My, wszyscy mieszkańcy Polski. Niech to będzie blok. O stu mieszkaniach – zachęcają autorzy Raportu o Biedzie. Jak w takim obrazie wygląda skala ubóstwa?  

• Ośmiu twoich sąsiadów nie ma łazienki – wanny ani prysznica. Sześciu nie może skorzystać z toalety, bo też jej nie ma. W trzech lokalach brakuje bieżącej wody. 

• W pięciu mieszkaniach żyją osoby znajdujące się w skrajnym ubóstwie. Pieniędzy nie wystarcza im nawet na zaspokojenie podstawowych biologicznych i psychicznych potrzeb. 

• Co najmniej jeden z twoich sąsiadów w 2020 roku umarł.  

Nie odwracaj się. Działaj. Pomagaj ze Szlachetną Paczką 

– Po miesiącach pandemii mamy prawo czuć się zmęczeni i wypaleni. To normalne, że wolelibyśmy się już nie zajmować cudzymi problemami, bo sami mieliśmy i mamy dość własnych. Ale odwrócenie się od innych nie przywróci nam normalności. Nie doda energii. Nie pomoże pokonać lęku. Do tego trzeba, byśmy – nie ignorując okoliczności, zagrożeń i naszych obaw – otwarli szeroko oczy i znów wzięli sprawy w swoje ręce – zachęcają autorzy Raportu o Biedzie.  

Społeczna odpowiedzialność i zaangażowanie na rzecz innych nie muszą być aktem zrywu. Nie musimy ich też podziwiać i zachwycać się tym, jak inni się poświęcają. Bo wcale nie chodzi o poświęcenie. Sprawa jest o wiele prostsza. Wystarczy przestać być obojętnym. 

Każda wpłata na Szlachetną Paczkę to niezgoda na obojętność. To odpowiedzialność. Wejdź na www.raportobiedzie.pl i pomóż docierać do ludzi żyjących w biedzie, zimnie i samotności. Obok nas. 

Komentarze

Anonim2021.11.23 22:07
Ubodzy seniorzy wyrzucają przez okna w reklamówkach po kilkadziesiąt tysięcy złotych na wnuczka, albo oddają przebranemu policjantowi. Lewacka Wiosna niech sprawdzi statystyki ile polscy seniorzy mają oszczędności na kontach bankowych i na którym miejscu jesteśmy w rankingu z innymi państwami.
Chwilunia? Jaki mamy rok?2021.11.23 21:52
2014?
Po 11 ... DANIEL PASSENT ... Almagus2021.11.23 20:44
Żydo pato-hejterzy to z kibucu naziści! --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Jak gówno co dobrze się trzyma ściany. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Koszerne co dupę żyda rozrywa i czyści ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Tak to Loża Polin ich Schudrich rabin osrany -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Rzygi hejtu na Polskę żydo-sadyści
Krakus2021.11.23 19:30
Cytuje: "Wśród osób żyjących w skrajnej biedzie oczywiście są również dzieci. Relatywnie jest ich nawet więcej niż dorosłych (5,9% ogółu dzieci i młodzieży). Coraz więcej. W 2020 roku liczba dzieci żyjących w skrajnej biedzie wrosła o prawie 100 tys. " - czyli plany PiS sa nieskuteczne, a ubóstwa przybywa. Dalej wierzycie tym złodziejom i oszustom?
Anonim2021.11.23 22:08
Krakus-kłam, kłam a zawsze coś z tego zostanie.
Po 11 ...2021.11.23 18:44
Mamy 31000 duchownych w 11000 parafiach. Dlaczego ta armia mająca oddziały w każdym miejscu w Polsce nie przygotowała takiego raportu? Dlaczego nie zajmuje się potrzebującymi, biednymi? Dlaczego jakaś "Szlachetna Paczka" (projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna) się tym zajmuje? Dlaczego KK dostaje miliardy wsparcia, a "Stowarzyszenie Wiosna" guzik? Jak to jest możliwe???
Hggf2021.11.23 18:27
Dziwne to trochę skoro jest tyle wakatów, brakuje rak do pracy, oferty po 3-4tys na rękę i nie ma chętnych, nie wymaga się żadnych kwalifikacji tylko chęci do przyuczenia się, coś tu nie gra, rozumiem nuepelnosprawnych, ciężko chorych i emerytów( pewnie maja niskie uposażenia) ale reszta ? W urzędzie pracy oferta w handlu około 4tys i nie przysłali ani jednej osoby do pracy!
Po 11 ...2021.11.23 18:37
"Przybyło więc kilkadziesiąt tysięcy dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością" --- to oznacza, że nie są to ludzie aktywni zawodowo. Bieda dzieci, seniorów i niepełnosprawnych to WSTYD dla bogatego społeczeństwa trwoniącego miliardy, na +500, miliardy dla TVP, na Rydzyka, tysiące fundacji itp, itd.
aaa2021.11.26 13:32
zanim przeprowadziłem się do 3city, mieszkałem daleko w małej wsi. do większego miasta w którym były 2 fabryki na skraju bankrudztwa, miałem 4 km z buta wiejską nieutwardzoną drogą do przystanku pks. pks oczywiście od lat już tamtędy nie jeździł (koszta). jeździły prywatne linie. wsiadałem do busa i jechałem prawię godzinę do miasta. w mieście byłem albo 1,5 godziny szybciej w pracy albo 15 minut po czasie. dostać się ode mnie z domu do tego miasta na np 6 było nierealne. samochód ? jaki ? za ile? złom co mi się sypnie zanim dojadę ? czym będę go karmił ? gazem ? a jak nie dojadę ? a OC ? miałem szczęście bo sąsiad postawił na agroturystykę i nawet się nie zastanawiałem - sprzedałem wszystko i kupiłem mieszkanie w mieście. auto też mam. i działkę budowlaną niedaleko Pucka. i dobrą pracę o której nawet nie mogłem pomarzyć mieszkając w po pegeerowskiej wiosze
Anonim2021.11.23 18:20
to interesujące ponieważ za rządów pis skrajne ubóstwo wzrosło o 400%
Anonim2021.11.23 18:09
Mord na polskich dzieciach .................................................................................................... https://anthony.neon24.pl/post/165287,mord-na-polskich-dzieciach
Anonim2021.11.23 18:12
"Kto stanie w obronie dzieci w Polsce, które światowi szatani chcą okaleczyć „szczepionkami”, pozbawiającymi ich płodności, co może skutkować dodatkowo ogromną ilością powikłań zdrowotnych i zgonów? NIKT NIE STANIE W ICH OBRONIE! O ile w Kenii w obronie swoich „owieczek” stanął kościół katolicki, tak w Polsce kler katolicki skurwił się w stopniu równym jak lekarze, dziennikarze i polityce! Księża prawie w całości włączyli się do stręczycielstwa „szczepionek”!"
Anonim2021.11.23 18:13
"Polskie dzieci zostaną wydane na żer żydowskiej mafii depopulacyjnej, przy czynnym udziale tych rodziców którzy z głupoty sami się zaszczepili! Oni zaciągną swoje dzieci do rzeźni szczepionkowej, dając wiarę propagandzie medialnej, jakoby zajzajer wpuszczany do organizmów dzieci, uratuje je od zachorowania na chorobę na którą dzieci praktycznie nie chorują!"
Po 11 ...2021.11.23 18:01
Hmmm dziwne. Na pewno chcieliście to publikować? To niezbyt pasuje do propagandy PiS. A tak przy okazji bieda w Polsce to wstyd. Co jak co chyba nas stać na pomoc. Chyba to nasz katolicki obowiązek? Środki? Wystarczy niech PiS przestanie dawać +500 bogatym i wywalać pieniądze na lewo i prawo.