01.05.21, 07:55Screenshot Youtube - TOPORTAL

Szymański: Nie ma mowy o uwspólnotowieniu długów

Polska może liczyć w sumie na niemal 137 mld euro (w cenach bieżących) bezzwrotnych środków alokowanych do Polski, z czego 107,9 mld euro z WRF, a 28,6 mld euro z instrumentów Funduszu Odbudowy” – wyjaśnia minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański, mówiąc w rozmowie z Polską Agencją Prasową na temat kwestii budżetu UE i Funduszu Odbudowy.

Polska, podkreślił minister, najwięcej uzyska z polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej czy Instrumentu na rzecz Odbudowy i Wzmacniania Odporności.

Wskazał, że Polska uzyskuje też prawo do niskooprocentowanych pożyczek w wysokości 34,2 mld euro. Zaznaczył, że jesteśmy jednym z głównych beneficjentów budżetu wieloletniego oraz samego funduszu odbudowy.

Dalej informował:

Fundusz Odbudowy będzie finansowany z długu emitowanego przez Komisję Europejską w imieniu Unii Europejskiej. Środki te będą wykorzystane do końca roku 2026, ale spłacane w okresie do końca 2058 z zasobów własnych, przy czym w pierwszej kolejności spłata kapitału w przyszłości będzie finansowana z nowych zasobów własnych, o ile państwa członkowskie jednomyślnie je zaakceptują”.

Wyjaśniał też, że decyzja o zasobach własnych:

[…] nie zakłada solidarnej odpowiedzialności państw za długi innych państw. Nie ma mowy o uwspólnotowieniu długów państw”.

Dodał w rozmowie z PAP, że decyzja z kolei daje gwarancje, że udział państwa jeśli chodzi o finansowanie zadań Unii Europejskiej oparty będzie o wielkość gospodarki oraz górny pułap 0,6 proc. DNB.

Jak podkreślił Szymański:

Decyzja jest tym samym bezpieczna dla polskich finansów nawet w przypadku bankructwa innego państwa UE, co jest scenariuszem skrajnie mało prawdopodobnym”.

Wskazał też, że odrzucenie projektu ustawy na temat ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych oznaczałoby zaburzenia działania całego unijnego budżetu. Informował też:

Uruchomienie środków z Funduszu Odbudowy jest warunkowane terminem zakończenia ratyfikacji decyzji przez wszystkie państwa członkowskie”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

Małgorzata2021.05.1 23:57
Pan minister Szymański jest niewiarygodny!!!
Marek2021.05.1 18:34
Łże! Jak PiS zwykle.
Michał Jan2021.05.1 10:23
Nie ma mowy o uwspólnotowieniu długu, bo o czym tu gadać. Zasady są niezmiennie jasne - wierzyciel ściąga od tego, od którego może i nie interesuje go, jak dłużnicy sobie jego pożyczkę podzielili.
Dell2021.05.8 15:31
Chyba, że w umowie "pożyczkodawca" zaakceptuje warunek, że każdy z "pożyczkobiorców" oddaje tyle ile między sobą ustalili. Tak ma to wyglądać w przypadku Funduszu Odbudowy.
Zlikwidować podatek dochodowy!2021.05.1 9:52
oto test na patriotyzm i dobre intencje "polskich Polaków"! https://www.youtube.com/watch?v=h43wtalJ3Ks
katolicka deratyzacjka Polski2021.05.1 17:51
Kabotyni rosyjscy z Konfederacji Targowickiej chca zlikwidowac Niepodleglosc Polski,bo przeszkadza Putinowi i Merkel .
Zabawne2021.05.1 9:07
Dzisiaj weekend więc przy porannej kawce i herbatce zadzwonię do znajomych którzy po wprowadzeniu przez Czajkoskiego opłat za parkowanie i po horrendalnej podwyżce za wodę i śmieci zdecydowali, że muszą jeden samochód sprzedać i że będą się myli raz w tygodniu. Zapytam przy okazji jak w następnych wyborach będą głosować... A na deser zadzwonię do znajomych ze Śródmieścia i też głosowali na PO bo mieli jeszcze dwa miesiące temu 4 samochody i lubili się kąpać codziennie w ogromnej wannie.
Koralgol2021.05.1 9:34
Idź się wyluzuj, istoto bez płci w nicku! Bo jakaś strasznie spięta jesteś!
Warsaw without grill2021.05.1 9:02
To na majówkę warszafka która głosowała na PO musi jechać na grila do swoich znajomych z innych miast gdzie nie wybrano żadnego nieudacznika z PO bo w Warszawie jest zakaz grillowania. A jak mi który zrobi grilla i się okaże że głosował za Czajkoskim to normalnie dzwonie na Policje i Straż Miejską. https://www.tvp.info/53584070/majowka-2021-warszawa-zakaz-grillowania-w-niektorych-stolecznych-dzielnicach
PiS nas o tym przy każdej2021.05.1 8:54
nowej umowie, przy każdym nowym traktacie UE przekonuje, po czym okazuje się, że NIC z umowy nie zrozumiał. I tym sposobem jeszcze jedno ogniwo unijnego łańcucha na na szyję założył . PiS to zakamuflowane LEWACTWO
Detonator2021.05.1 8:58
Dokładnie - bo człowieka nie da się zmusić wprost do zła - trzeba mu to zło przedstawić pod pozorami dobra. Wtedy łyknie. O tym wie synagoga szatana dlatego właśnie utworzyli PiS. Partie pozornie patriotyczną, pozornie chrześcijańską. W ten sposób zwiedli ludzi dobrodusznych, uczciwych. Oni są gorsi od tych, którzy wprost pokazują, że są źli.
Anonim2021.05.1 9:10
Czasem zło działa tak że miesza ludziom w głowie. Musisz odwiedzić lekarza. Tylko nie denerwuj się.
podwójny standard2021.05.1 8:46
Polska ma ratyfikować, bo Hiszpania, Włochy czy Portugalia potrzebują kasy, ale jakoś nie słychać, by te kraje upominały się o jednolity standard oceny praworządności dla Polski w ramach UE
eee...2021.05.1 8:20
"Mowa trawa", ble, ble, ble... Mamy jedno pytanie: a skąd UE bierze pieniądze na finansowanie tego długu? To jest jakoś rozdzielone to finansowanie na poszczególne kraje czy może jako wspólnota? Co robią żyranci jak zaciągający pożyczkę w banku staje się niewypłacalny? No i o ile pamiętam pojawia się możliwość nakładania podatków przez UE jako instytucję a nie przez poszczególne państwa, mylę się?
eee...2021.05.1 8:22
Ps. Taka federalizacja długu. ZSUE (Zjednoczone Stany UE).
eee...2021.05.1 8:24
Ps.' Tworzenie ZSUE "tylnymi drzwiami". I to także rękami PiS-u.
Detonator2021.05.1 8:17
Tak samo jak USA powstało poprzez dług wspólny wszystkich stanów, które później już nie mogły się od siebie uwolnić. Tak samo będzie ze stanami Europy - pamiętamy jak snuto wizje państwa Europejskiego, Stanów Zjednoczonych Europy? I o to na naszych oczach się to realizuje. Nie będzie już Ojczyzn - powstaje kolejny kołchoz. Przeszliśmy z kołchozu Sovieckiego do Jewropejskiego - ale to ten sam Marksizm.
Michał Jan2021.05.1 10:21
I już każdy -exit będzie traktowany, jak skonfederowane państwa Ameryki.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.1 17:53
Konfederacja Targowicka robi pod siebie jak mysli !