19.11.19, 19:25Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Szymański: TSUE umywa ręce od sporu w Polsce

- Unijny Trybunał Sprawiedliwości, zgodnie z polskimi oczekiwaniami, powstrzymał się przed bezpośrednią ingerencją w sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce - tak minister do spraw europejskich Konrad Szymański skomentował dzisiejsze orzeczenie sędziów z Luksemburga dotyczące Izby Dyscyplinarnej.

Unijny Trybunał, odpowiadając na pytania Sądu Najwyższego, uchylił się od definitywnej oceny Izby, pozostawiając Sądowi tę ocenę. - To jest właściwa postawa - powiedział minister Szymański. Wyraził jednak obawy związane z chaosem prawnym po orzeczeniu Trybunału.

- On niejako umywa ręce z odpowiedzialności za spor, który toczy się w Polsce i przekazuje możliwość rozwiązania tego sporu wybranym sądom. To może skutkować olbrzymim bałaganem kompetencyjnym i dużą niestabilnością prawa - argumentował minister do spraw europejskich.

Zwrócił też uwagę na niejasne, subiektywne kryteria oceny niezawisłości Izby Dyscyplinarnej. - Takie subiektywne, socjologiczne, a nie prawnicze kryteria mogą powodować destabilizację systemu prawa i nie powinny się pojawiać w orzeczeniach. Mogą się pojawiać w debacie publicznej jako głos w dyskusji, ale na pewno nie w wyrokach, które powinny się opierać o argumentację natury prawniczej - dodał Konrad Szymański.

Podkreślił też, że wyrok nie wiąże się z koniecznością zmian w prawie.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że to Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej i zdecydować, czy może ona rozpoznawać spory, dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Orzeczenie w takim brzmieniu jest ostrożniejsze w porównaniu z czerwcową opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości. Stwierdził on, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezawisłości, bo Krajowa Rada Sądownictwa, która ją powołuje, jest upolityczniona.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

anonim2019.11.20 12:34
Co za brednie... to nie SN, tylko TK orzeka takie sprawy... chociaż dla PISu do niewygodne, bo tak swoich ludzi w postaci komunisty Piotrowicza i prostaczki Pawłowicz jeszcze nie upchnęli.
Konstytucja2019.11.20 9:36
Przypominam ,że zgodnie z Konstytucją to nie SN lecz TK rozstrzyga o prawnej zgodności obowiązujących w Polsce Ustaw i Traktatów międzynarodowych z polską Konstytucją a także to TK ostatecznie rozstrzyga prawne spory pomiędzy polskimi organami państwowymi ...
Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.19 21:08
czyli księża pedofile nadal będą bezkarni!
ardo2019.11.20 6:45
Nie księża lecz tacy bolszewicy jak ty.
.2019.11.20 8:06
Ja też uważam, że kler to bolszewicy
lady chapel2019.11.19 21:04
Pewnych rzeczy się nie tyka bo cuchną. My nie jesteśmy przystosowani do współżycia we wspólnocie - historia to pokazała. Nasz najlepszy sąsiad to Morze Bałtyckie.
MirekT2019.11.19 20:39
Tak Szymański, a u was to murzynów biją !!!