12.09.11, 07:50

Tajemnica mieszkań Michnika

Najsilniejsze ataki „Gazety Wyborczej” na Centralne Biuro Antykorupcyjne nastąpiły tuż po tym, jak funkcjonariusze odkryli tajemnicę mieszkań Adama Michnika - czytamy w poniedziałkowej "Gazecie Polskiej Codziennie".


O kontrolę oświadczeń majątkowych Michała Borowskiego przez CBA wystąpił w lipcu 2009 roku ówczesny minister sportu Mirosław Drzewiecki (PO) po publikacjach prasowych oskarżających Borowskiego, że kłamie w oświadczeniach.

Funkcjonariusze CBA odkryli m.in., że już w 2004 roku jako naczelny architekt miasta Borowski zataił posiadanie dwóch mieszkań – w Poznaniu i Warszawie. Oba zostały zakupione przez niego w ramach tzw. umów powierniczych za pieniądze Adama Michnika. W październiku 2009 roku CBA złożyło doniesienie do prokuratury. Wkrótce postawiła ona Borowskiemu wiele zarzutów. Śledztwo przeciwko niemu toczyło się do stycznia tego roku. Umorzył je prokurator Wojciech Łuniewski. Dlaczego?

Prokurator Łuniewski twierdzi, że nabyte przez podejrzanego nieruchomości „bezwzględnie powinny zostać ujęte w oświadczeniach majątkowych”. Ale dalej stwierdza, że „bardziej racjonalne wydaje się, że Michał Borowski lekkomyślnie uznał, iż zatajając własność do obu lokali, nie popełni występku”.

O umorzeniu śledztwa można było przeczytać w artykule „Wyborczej”. - CBA łamie sobie zęby na urzędnikach – obwieszczał autor tekstu, Bogdan Wróblewski.

Wróblewski to autor wcześniejszych artykułów atakujących CBA. W żadnej publikacji nie wspomniał, że jego szefa łączy z bohaterem artykułów umowa o zakupie mieszkań. Twierdzi, iż pisząc je, nie wiedział o tym. Jednak w swoim artykule obficie cytował fragmenty prokuratorskiego postanowienia. Tego samego, gdzie mowa jest o Adamie Michniku.

 

eMBe/GPC

 

Komentarze

anonim2011.09.12 7:59
<p>Przecież już po samej gębie widać, co to za kanalia ten redaktorek. Bojkotować szmatławca i nie kryć sie z tym!!!</p>
anonim2011.09.12 8:56
<p>@Ulgen</p> <p>Zapomniałbyś o 2 mieszkaniach ? To przecież taka drobnostka...</p> <p>&nbsp;</p>
anonim2011.09.12 14:25
<p>Pierwsze słyszę , żeby w Kodeksie Karnym były artykuły i ustępy zmniejszające odpowiedzialność za poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym osoby zobowiązanej do składania takiego oświadczenia. Jeśli pan Michał Borowski jest TAK lekkomyślny, że fałszuje dokument to może jest też zbyt lekkomyślny na piastowanie funkcji Narodowego Centrum Sportu, czy co to tam jest. A panu Michniku, jak rozumiem, nie pasi występowanie w roli \"kamienicznika\", skoro on taki \"lewicowiec, zatroskany o człowieka\". Nie tak jak wstrętne pisiory. Takie mieszkanie w Poznaniu, to np. 100 m kwadratowych ile jest tysiecy? Zależnie od dzielnicy. Ale nasz eliciarz z pewnością nie życzy sobie mieszkać z polskim bydłem w blokowisku.Zapewne jakaś kamieniczka u stronnej uliczce - 8 tys. z metra, co daje minimum 800 tys. zł plus opłaty. W Warszawie od 8 do 15 tys. z metra, chyba&nbsp;, że kupił u Gołdy Tencer w tym wysokościowcu na Żelaznej co to ok. 20-40 tys. \"z metra\". No to wtedy jakieś 150 m kwadratnych ( a na mniej eliciarza nie oceniam) - daje lekko od 1.200 tys PLN (8x150) do 6.000 tys. PLN ( 40x150). Adasiowi Gołda dała upust na 20 tys. \"z metra\" to daje tylko 3.000 tys. PLN. Razem jakieś 3,6 mln PLN do 6,6 mln PLN - czy źle liczę? Jak dobra gazeta to i dobra płaca albo inna premia czy dywidenda. Ach , sorry, nie ma dywidendy- Adaś nie ma akcji Agora SA.&nbsp; Możliwe też , że jak m&oacute;wią na Śląsku:dostał w prezentach na Komunii Św. Ale czego on się ten Adam M. wstydził? Że w 2004 r. m&oacute;gł posiadać luzem 5 milion&oacute;w PLN? To zaledwie&nbsp; jakieś 1,5 mln USD. Drobiazg. Tyle wywiad&oacute;w, wykład&oacute;w, konferencji. Może Tony Blair to on nie jest, ale umysł jak brzytwa.</p>