17.08.20, 10:10Białoruski OMON. Fot. ilustracyjne - Спадар Бурак via Wikipedia, CC 3.0

Tak reżim Łukaszenki katuje zatrzymanych. Szokująca relacja Polaka

„”[…] Zobaczyli mój paszport i zorientowali się, że jestem Polakiem. Naprawdę cały czas myślałem, że zaraz mnie wypuszczą. Trafiłem jednak do karceru, tam spędziłem kolejne cztery godziny, klęcząc, stojąc z rękami za plecami” – opowiada o swoim zatrzymaniu przez białoruski OMON polski fotograf Patryk Jaracz.

Jak dalej dodaje, funkcjonariusz OMON „wziął mnie za fraki i pociągnął do ciężarówki”. Polak relacjonuje, że tam wszystkich bito pałami, a z czasem funkcjonariusze mieli być coraz bardziej agresywni.

Jaracz zatrzymany został 10 sierpnia w centrum miasta po godzinie 20, kiedy było jeszcze jasno. Mówi, że nie uciekał, bo był przekonany że dziennikarze nie będą zatrzymywani. Dodaje, że milicja łapała wszystkich, nawet przypadkowe osoby które wychodziły ze sklepów czy siedziały na ławkach. Opisuje też, że w więźniarce przebywał z mężczyzną, który ledwo stał, z jego głowy leciała krew.

Kazali mi się rozebrać do naga. Bili mnie w miejscu, gdzie była jeszcze krew innej osoby. Gdy się rozbierałem, dostałem kopa w genitalia, bo za długo rozwiązywałem sznurówki”

- opowiada Polak w szokującej relacji.

Potem trafił do celi gdzie było od 19 do 23 osób, choć formalnie była ona kilkuosobowa. Byli tam Ukraińcy, Rosjanie, a nawet Włoch czy Turek. Dodaje:

W celi cały czas paliło się światło, nie dało się spać. Nie było powietrza, bo było nas tak dużo. Jak o coś pytaliśmy, to zamykali taki lufcik w drzwiach”.

Stwierdził, że niektórzy w tych samych ubraniach spędzili ponad 100 godzin, słychać było także krzyki torturowanych zza ściany.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

Święty Jan Paweł II2020.08.17 15:33
«Głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!» (Mk 16, 15). Tymi słowami Zmartwychwstały, przed wniebowstąpieniem, powierzył apostołom powszechne zadanie misyjne. Jednocześnie zapewnił ich, że w tej ważnej misji mogą liczyć na Jego nieustanną pomoc (por. Mk 16, 20). - - - Te właśnie słowa w sposób wymowny zabrzmiały w dzisiejszej uroczystej liturgii. Stanowią one przesłanie, które przekazują nam na nowo trzej nowi święci: Daniel Comboni, biskup, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego i Sióstr Kombonianek Misjonarek Czarnego Lądu; Arnold Janssen, kapłan, założyciel Zgromadzenia Słowa Bożego, Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Służebnic Ducha Świętego i Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji; Józef Freinademetz, kapłan ze Zgromadzenia Słowa Bożego. - - - Ich życie ukazuje wyraźnie, że głoszenie Ewangelii stanowi «pierwszą posługę, jaką Kościół może spełnić względem każdego człowieka i całej ludzkości» (Redemptoris missio, 2). Nowi święci uczą nas, że ewangelizacja, oprócz działań w obronie godności człowieka — niekiedy narażających na niebezpieczeństwo, jak pokazuje doświadczenie tak wielu misjonarzy — zawsze obejmuje jawne głoszenie Chrystusa. To właśnie jest cenne dziedzictwo i wzór, jakie ci trzej nowi święci, wyniesieni dziś do chwały ołtarzy, pozostawili zwłaszcza swym rodzinom zakonnym. Podstawowym zadaniem instytutów misyjnych jest misja ad gentes. Żaden inny obowiązek o charakterze społecznym czy humanitarnym, choć potrzebny, nie może być od niej ważniejszy. - - - «Wszystkie narody ujrzą chwałę Pana». Psalm responsoryjny, który przed chwilą odśpiewaliśmy, podkreśla pilną potrzebę misji ad gentes również w naszych czasach. Potrzebni są ewangelizatorzy odznaczający się takim samym entuzjazmem i zapałem apostolskim, jak bp Daniel Comboni, apostoł Chrystusa pośród Afrykanów. Poświęcił on wszystkie zasoby swej bogatej osobowości i głębokiego życia duchowego, aby Afryka — kontynent, który tak bardzo umiłował — mogła poznać i przyjąć Chrystusa. - - - Jakże nie wspomnieć dziś z miłością i troską tych drogich nam ludów? Afryka, ziemia bogata w zasoby ludzkie i duchowe, nadal doświadcza licznych trudności i boryka się z problemami. Oby wspólnota międzynarodowa zechciała czynnie pomóc jej budować przyszłość pełną nadziei. Ten mój apel zawierzam wstawiennictwu św. Daniela Comboniego, wielkiego ewangelizatora i obrońcy Czarnego Kontynentu.
Elwira2020.08.17 15:14
Cześć! Na imię mam Elwira, mam 25 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka
Krzysztof2020.08.17 14:21
Jawny terroryzm komunizmu w XXI w . Tacy ludzie czyny to zbrodnie wobec własnych obywateli. Nie mogą sprawować władzy
aj2020.08.17 12:45
A reżim Kaczyńskiego? W końcu tu i tu mocodawcą jest Putin.
pi2020.08.17 19:03
głupi czy pijany?
Wiedziałeś na co się piszesz?2020.08.17 10:54
Myślicie, że wszędzie jest tak jak w Polsce?
Anonim2020.08.17 10:40
Dzieje się to ze wsparciem dla Rosji od UE, Niemców, lewactwa i Francji. Niemcy i UE od lat wspierają pochód Rosji na zachód bo celem UE i Niemców jest inwazja Rosji i Chin na Europę.
a tak stary ćpun cham Terlecki traktuje posłów2020.08.17 10:32
https://www.youtube.com/watch?v=a4s8-8LsE8w
czekista2020.08.17 11:01
Rozumiem młody ćpunie że 'brałeś" razem z Terleckim, stąd twoja wiedza...