20.04.15, 12:01

Teluk: Jak FBI współpracowało z nazistami

Zarówno FBI, jak i CIA oraz wywiad wojskowy wspierały ponad 1000 nazistów bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. Napisał o tym w końcu zeszłego roku dziennik The New York Times na podstawie książki swojego reportera Erica Lchtblaua „Naziści obok nas: jak Ameryka stała się bezpiecznym niebem dla ludzi Hitlera”. Sprawę opisuje także w prof. Donald McKale w książce pt. „Naziści. Na celowniku sprawiedliwości”.

Według dziennika po wojnie przerzucono do USA nie tylko naukowców będących na usługach Hitlera, ale także pomniejszych szpiegów. W ramach ideologicznej walki ze Związkiem Radzieckim w Stanach Zjednoczonych znaleźli schronienie specjaliści od medycyny kosmicznej, którzy eksperymentowali wcześniej na ludziach, czy specjaliści od rakiet. Dla przykrywki określano ich jako „umiarkowani naziści”, choć dobrze wiedziano, co robili w przeszłości.

Co najbardziej bulwersujące, FBI nie cofało się przed niczym, nawet przed ochroną jednego z najbliższych współpracowników Adolfa Eichmanna – ojca Holocaustu – Otto von Boschwinga. Był od amerykańskim szpiegiem w Europie, a potem schronił się w Nowym Jorku. Inny z hitlerowców, były doradca Hitlera, prowadził nawet szkolenia z zakresu sowietologii, w głównej kwaterze FBI. Według dziennikarza New York Timesa, FBI w latach 50. rekrutowało wielu nazistów różnej rangi, którzy w przeszłości byli oficerami SS odpowiedzialnymi za zbrodnie wojenne.

Wśród objętych specjalnymi względami mieli być także Aleksandras Lileikis – odpowiedzialny za eksterminację Żydów na Litwie oraz „Rzeźnik z Lyonu” – Klaus Barbie. Barbie według historyków jest współodpowiedzialny za deportację do obozów zagłady 7,5 tysiąca Żydów, zamordowanie ponad 4300 ludzi oraz aresztowanie i torturowanie ponad 14 tys. członków francuskiego Ruchu Oporu. Tymczasem co najmniej przez 10 lat był ochraniany przez amerykańskich agentów. Potem uciekł do Ameryki Południowej, gdzie został… baronem narkotykowym. Udało się doprowadzić do skazania go dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, dzięki determinacji Francji.

Naziści przez wiele lat cieszyli się specjalnymi względami Federalnego Biura Śledczego, które w myśl zasady „cel uświęca środki” przymykało oko na ich zbrodniczą przeszłość. Dlatego wygłaszanie pouczeń moralnych przez szefa tej organizacji w stosunku do Polaków jest co najmniej nie na miejscu. Nie sądzę, aby kompromitująca wypowiedź Jamesa Comeya o współodpowiedzialności Polaków za Holocaust była jednak czymś więcej niż przejawem ogromnej historycznej ignorancji.  

Tomasz Teluk

Komentarze

anonim2015.04.20 14:33
@Maksym Ale co to ma wspólnego z głównym wątkiem tematycznym tekstu?? :DDD Artykuł Pana Teluka, jak rozumiem, jest oczywistą wręcz odpowiedzią na KONKRETNE zajście, na słowa Comey'a o współodpowiedzialności Polaków za holocaust. I w tym też kontekście Teluk odniósł się do poczynań służb amerykańskich z okresu WWII. Natomiast gdzie tutaj miejsce na odniesienia wobec niektórych duchownych katolickich?? Poza tym nie traktuj społeczności Frondy jako bandy przygłupów, którzy nic o świecie, ani o historii nie wiedzą, a bazują li tylko na treściach prezentowanych przez portal, tudzież głoszonych z ambony. Przeciwnie! Zapewniam Cię, że wśród tych ludzi wiele jest osób światłych, wykształconych, obytych w świecie (nie chwaląc się, choćby i ja:DD), które mają pełną świadomość wypaczeń ludzi Kościoła na przestrzeni dziejów, w tym również w wieku XX... Podstawowe pytanie: Po co?? Po co to tutaj?? Odnieś się lepiej, z łaski swojej, merytorycznie do treści rzeczywiście w artykule zaprezentowanych... W przeciwnym razie przyjmujesz tylko postawę fanatycznego idioty, który otwierając lodówkę każdego dnia rano spotyka w niej katolika. :)))
anonim2015.04.20 16:30
@Maksym --------------------------------------------------------------------------------- "Ja tylko uzupełniłem to grono sympatyzyjących z nazi. Nie wolno mi?" --------------------------------------------------------------------------------------- Co do tego, że "wolno", nikt nie ma wątpliwości... Kwestia tyczy się tego, czy wypada i należy... :))) -------------------------------------------------------------------------------------- "Przecież redaktory frondy róźnej maści argument ad hitlerum stosują gdzie się da i tam gdzie się nie da też. Ty mnie przywołujesz do porządku? (...) Co do daleko idących porównań i nadużyć i manipulacji to ty masz pretensje do mnie??? Synek ja nie redaktur frondy ja se moge." ---------------------------------------------------------------------------------------- Wyznaję zasadę, że zawsze warto jest mierzyć wyżej... Wyznaczać pewne wzorce niż ślepo takowym, odgórnie ustalonym podlegać. Jeżeli dostrzegasz nikły poziom, jaki reprezentują sobą inni, to zrób wszystko, by swoją postawą wznieść się ponad. Naprawdę nie musimy powielać wypaczonych frondowych standardów. :DD ------------------------------------------------------------------------------------- "a tak odpowiem, że dla potomności, dla potomności synek." ------------------------------------------------------------------------------------- Dla "potomności" pozostawiamy rozliczne dokumenty, w tym te watykańskie, relacje, oraz nieliczne fotografie. Twój komentarz, jak sam widzisz, staje się zbytecznym. :) ------------------------------------------------------------------------------------ "No ja wim, że ty to wisz ale inni jeszcze ni wiom a przeca Józek od Kolasow co sie na stolorza ucy tyż chce wiedziec." ----------------------------------------------------------------------------------- Przeca jak Józek taki bystry je, ze na komputrze działać umi to i takie rzeca wia... Poucaj, Panocku, lepia tych, co do komputrów dostepa ni maja i na ksiundza słowie ino polegac moga. Paniol?
anonim2015.04.20 17:39
@Maksym Nie masz czasu, czy może raczej ochoty?? :))) No cóż... Co kto woli... Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki... :DD Szczęśliwej drogi! :)
anonim2015.04.21 14:42
"Nie sądzę, aby kompromitująca wypowiedź Jamesa Comeya o współodpowiedzialności Polaków za Holocaust była jednak czymś więcej niż przejawem ogromnej historycznej ignorancji. " NO I SĄDŹ PAN TAK DALEJ , NIE ZAPOMINAJĄC O SREBRNIKACH OCZYWIŚCIE,,,
anonim2015.04.21 18:10
Dobre.