11.09.19, 14:30(fot. screen)

Tomasz Terlikowski: Schizma. Intrygująca wypowiedź papieża Franciszka

W te słowa Franciszka warto się wsłuchać, i to nawet, gdy uważa się, że obecny kierunek Stolicy Apostolskiej jest błędny. Papież zwrócił bowiem uwagę na absolutnie fundamentalne, z punktu widzenia Kościoła, kwestie.

„Nie obawiam się schizm, modlę się, aby ich nie było, bo zagrożone jest zdrowie duchowe wielu ludzi” – stwierdził Ojciec Święty.

I już w tym zdaniu trudno nie dostrzec głębokiej prawdy. Schizma nigdy nie prowadzi ku dobremu, zawsze zagraża równowadze i zdrowiu duchowemu ludzi. Ale dalej można znaleźć interesującą analizę historyczną. Otóż Franciszek zwraca uwagę na historię starokatolicyzmu, który rozpoczął się w Ultrechcie od obrony przed niewątpliwymi nowinkami, tradycyjnego modelu wyboru biskupa. Także schizma po Soborze Watykańskim I, której twórcy uzyskali sakry biskupie od Ultrechtu motywowana była przywiązanie do starej tradycji, a choć jej twórcy przynajmniej w części byli modernistami, to część z nich walczyła rzeczywiście - w swoim mniemaniu - o zachowanie doktryny. Jak się to skończyło? Głęboką reformą i święceniem kobiet, do czego Kościół zwyczajnie nie ma prawa.

W sensie ścisłym - o czym papież już nie mówił - Reformacja też była wielkim wezwaniem do powrotu do surowej Ewangelii, do źródeł, do nieskażonej Ewangelii, a skończyła się głęboką zmianą eklezjologiczną. Warto o tym pamiętać w całym ogniu naszych sporów.

Schizma jest najgorszym rozwiązaniem, a jej uleczenie jest czasem niemal nie możliwe.

 

Tomasz Terlikowski/Facebook

Komentarze

Kasia2019.09.14 17:54
Wlasnie w tej chwili, kiedy mamy Kosciol i Antykosciol (lewackich fałszywych prorokow) w jednym, oddzielenie się od Antykosciola byłoby krokiem bardzo rozsądnym. Terlikowski to zakmuflowany lewak i hipokryta, gorszy od rysiów, langust i sów, bo ci przynajmniej nie ukrywają ze promują komunistyczny CNN, promotora LGBT Adamowicza, ze glosza ewangelie sukcesu, a Terlikowski perfidnie udawal konserwatyste.
KT2019.09.12 8:24
Niestety F1 właściwie to robi wszystko, żeby schizmę wywołać, dokładnie wszystko, więc taka deklaracja jest więcej niż niebezpieczna. W księży nie wierzę od zawsze, w papieży też, jako faktycznie skutecznych przewodników duchowych. Wyjątki są, ale nieliczne. Kimś takim był JP2 i bardzo go brakuje. Przyszedł ten czas, że trzeba patrzeć nie na księży, tylko wprost na Chrystusa, oddawać Mu chwałę, przestrzegać Przykazań, uczestniczyć w liturgii. Ale jak uczył Chrystus na temat uczonych w Piśmie, zachowywać dystans do ich postaw, bo to ślepi przewodnicy ślepych.
!!!2019.09.12 0:31
Poczekajmy do Synodu Amazoni.Myślę że po tym synodzie bardzo dużo katolików "przewidzi" czym jest ten pontyfikat.Niestety.
anonim2019.09.11 16:02
Na uwagę zasługuje tez pewna modyfikacja metod z jaką mieliśmy do czynienia na ostatnim spotkaniu biskupów. Atakowanie sfery zmysłowo emocjonalnej a pominięcie umysłowej. Świadectwa to własnie ta nowa forma perswazji poza intelektualnej. Pamiętam taki filmik broniący handlu częściami człowieka. Pokazuje się małą, śliczną dziewczynkę, której zdejmują z oczu bandaż i dziewczynka po raz pierwszy widzi swoja mamę, wielka radość wzruszenie. Dziecka, które uśmiercono w celu użycia jego części i rozpaczy jego rodziców nikt nie pokazuje. I tak to działa.
Michał Pasierb 2019.09.11 17:17
Czy KK ;(biskupi etc) jest po stronie zwolenników handlu organami ??Czy mógłbyś wkleić link do tego filmiku?
Pisowiec2019.09.11 15:54
Terlikowski to ruski troll. Niedawno krytykował naszą Partię, zdemaskował się! To łajza podobna do komuchówi od Korwina, Brauna, Michalkiewicza, Godek, Cejrowskiego itd. Capi ruskimi onucami od nich z daleka. Poszli wy won za Don do swoich!!!!! Tylko PiS!!!!!!!
violencja2019.09.11 16:18
Pis nie jest za życiem , a Kaja Godek i Cejrowski tak.
Darek2019.09.11 20:12
Oni akurat chcą przerobić kobiety na inkubatory, a jak to konieczne w imię swoich wyimaginowanych wartości to i mordować i okaleczać.
los2019.09.11 22:03
Tak na oko to Ty jesteś ruskim trollem... Terlikowski wypowiada się merytorycznie, z troską o jedność Kościoła. Ty tylko bluzgasz.
Lech Keller-Krawczyk eine kleine jüdische läuse 2019.09.11 15:34
Kim jest ten: 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈? Nazwisko jego jest Lech Keller-Krawczyk i jak sam przyznaje, cyt.: "Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą." - i dalej, cyt.: "Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐃𝐳., 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp." - Wszystko jest jak byk jest w archiwach Frondy. Sumując; dzielnicowy, JPIII, Agnieszka Dz. - to Lech Keller-Krawczyk, sowiecki Żyd, homoseksualista a jako taki pedofil. Prawdziwy stachanowiec blogowy, zaczyna rano i kończy rano.
JPIII2019.09.11 15:26
Dzieciorób Terlikowski zrobił schizmę ze swoją żoną albo się kastrował. Tyle lat i nie ma bękarta.
anonim2019.09.11 15:08
Przeciez ten papiez uzywa lewacka narracje i ideologie
katolik2019.09.11 15:13
No w sumie tak, podobnie jak Jezus, ale co w tym dziwnego jeśli to ma być namiestnik Jezusa to dziwne by było jakby się go wyparł?
matis892019.09.11 15:23
hehe lewakoateiści brejzowi trole już nawet za katolików się podają.
matis892019.09.11 14:45
Pan Terlikowski już kompletnie stracił rozum ?? Przecież to sam Bergoglio apokaliptyczny Fałszywy Prorok i jego ludzie w KK dążą celowo i z premedytacją do schizmy. To najbliższe środowisko Bergoglio formuje lewackoateistyczne herezje, przy czym nawet powołują się na Bergoglio. To w KK, a poza nim nawet w naszym sejmie lewakoateiści bronili aborcji powołując się na Bergoglio. Sodomici też powołują się na Bergoglio w swojej sodomii. Dążenie do schizmy, kreowanie jej jest wręcz fundamentem Bergoglio. Panie Terlikowski tutaj zaczynasz bredzić jak Hołownia. NIE RÓB TEGO, tylko i Ty nie idż tą kłamliwą drogą.
Onufry2019.09.11 20:18
Papież wypowiada się jednak słusznie w tym jednym przypadku starokatolików. Należy przyznać rację komuś kto choćby tylko jeden raz tylko miał rację.
anonim2019.09.11 14:40
Tak, ale traktowanie Arcybiskupa Lefebvre'a jako schizmatyka to wielki wstyd i tu pojawia się nie tylko problem Mszy Trydenckiej, ale również wymogu wysokich kwalifikacji intelektualnych i moralnych. Doczekamy się czasów, kiedy afrykańscy wychowankowie Arcybiskupa będą przyjeżdżać, aby nas nawracać!
Darek2019.09.11 15:12
Ależ już przyjechali Afrika Korps wróciło na nasz kontynent i nawracali całkiem skutecznie, w Auschwitz, Jasenovac, Treblince...