21.12.19, 09:45zdj. screen Youtube

Trump podpisał budżet i 'inwestycje w Polsce'

Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał wczoraj ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020 r. Budżet jest rekordowy, gdyż wynosi 738 mld dol. Wpisano w nią m. in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, a także deklarację współpracy wojskowej z Polską. Zwiększono pomoc wojskową dla Ukrainy.

Największe amerykańskie stacje na żywo transmitowały ceremonię podpisania Ustawy o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act - NDAA) przeznacza na podstawowy budżet resortu obrony 635 mld dolarów. 71,5 mld wyasygnowano na kontynuowanie misji wojskowych w Afganistanie, Syrii i Jemenie oraz na zwalczanie organizacji terrorystycznych w innych krajach. Z kolei 31,5 mld dolarów zostało przeznaczonych na utrzymanie gotowości bojowej arsenału nuklearnego, a także jego modernizację. Ustawa zakłada także utworzenie sił kosmicznych- oddzielnego rodzaju sił zbrojnych USA. 

Na pomoc wojskową dla Ukrainy , w tym na systemy rakiet samosterujących obrony wybrzeża i na pociski przeciwokrętowe, ustawa przeznacza 300 mln dolarów, tzn. o 50 mln więcej niż w budżecie na rok 2019. Co więcej, w ustawie znajdziemy zapis zabraniający rządowi USA uznania rosyjskiej aneksji Krymu, jak również współpracy wojskowej z Federacją Rosyjską. 

"Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla zasady kolektywnej obrony z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego dla członków NATO, w tym Polski” i „doceniają ważną rolę, którą odgrywa Polska w NATO w wysiłkach, by utrzymać wiarygodne działania odstraszające w Europie"-to kolejny ważny zapis w NDAA. Dokument zakłada także dalszą współpracę w dziedzinie obronności z Warszawą, a także  „poszukiwanie szans na wojskową współpracę, ulepszenie infrastruktury i inwestycje obronne z Polską”. Dodaje, że obecne oraz planowane projekty finansowane przez Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative - EDI) „powinny być całkowicie wdrożone”.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

ha ha ha2019.12.21 14:31
Donek ...usiądz i napij sie lampke Bordeau...zeby lepîej tą informacje zniesc
5552019.12.21 14:30
Brawo Pis tyle osiągniec w tak krotkim czasie dla Polski...Brawo a te psioki nieudaczniki pełowskie nawet przez 20 lat rządzenia by tego nie osiągneli no coz..im w glowie było wysprzedac Polske i kase do kieszeni...
Marian2019.12.21 20:48
Ktoś poczesał cię po grzywce a ty w euforii. Jesteś wieśniakiem czy z PISu?
Sonia2020.02.6 22:55
Kimkolwiek by nie był napisał prawdę.
aspiring educationalist2019.12.21 11:36
O kompromitacji trumpowskiego "Starlinera" nie napiszecie? https://www.space.com/boeing-starliner-oft-fails-to-reach-correct-orbit.html https://www.space.com/boeing-starliner-unlucky-tdrs-communications-satellites.html https://www.space.com/boeing-starliner-oft-next-steps.html Od razu zaznaczam, że wcale się nie cieszę z tej sytuacji.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.21 10:17
Rozumiem że ten akcent polski to nasz udział finansowy w wydatkach zbrojeniowych USA czyli kupowanie przestarzałego złomu militarnego i płacenie za ochronę bo Polska pod rządami PiS jest za słaba żeby przed kimś się sama się obronić!
Elektor2019.12.21 11:45
Bankowo! Niestety.