28.01.15, 16:51Trybunał Konstytucyjno-Weterynaryjny (fot. archiwum)

Trybunał Konstytucyjno-Weterynaryjny

Trybunał Konstytucyjny, mocą swojego prawniczego autorytetu orzekł, ze ubój rytualny jest dla zwierząt rzeźnych mniej dolegliwy niż ubój z ogłuszeniem. Tak wyjaśnił dziś Monice Olejnik prezes Trybunału, profesor Andrzej Rzepliński, niedawny laureat Nagrody Kościelnej Kardynała Nycza.

Teoretycznie, według Konstytucji, Trybunał Konstytucyjny jest od badania zgodności ustaw i rozporządzeń z Konstytucją. Praktycznie Trybunał wyrąbał sobie znacznie większe imperium władzy i dał sobie władzę uzupełniania Konstytucji. Na przykład uzupełnił Konstytucję o przepis, że prawa wyborczego nie wolno zmieniać na 6 miesięcy przed wyborami. W Konstytucji takiego przepisu nie ma, ale Trybunał go sam stworzył no i Sejm, choćby nawet chciał wprowadzić teraz przezroczyste urny, to nie może, bo Trybunał się nie zgadza.  

A Teraz Trybunał przyznał sobie moc wyrokowania w sprawach nie tylko w kwestiach prawa, ale także w sprawach weterynarii i fizjologii zwierząt. Trybunał autorytatywnie orzekł, że na przykład krowy, gdyby miały głos, przed przecięciem na żywca im tchawicy, wybierały by sobie ubój rytualny, a nie ubój z ogłuszeniem. Tak w każdym razie wyjaśnił to dzisiaj profesor Rzepliński.

Co prawda większość naukowców uważa, że ubój rytualny jest okrutny, dlatego między innymi w Unii Europejskiej przyjęliśmy jako zasadę ubój z ogłuszeniem, z małymi tylko wyjątkami, dla celów religijnych i z prawem dla państw członkowskich wprowadzania pełnego zakazu - no ale prezes Rzepliński wie lepiej, co dla zabijanych krów jest lepsze. Szkoda, że profesor Rzepliński mocą swego prawniczego autorytetu nie wyjaśnił, czy dla zabijanych bez ogłuszenia zwierząt lepsze są klatki poziome, czy tez zwierzęta wolałyby obrotowe, w których dławią się własną krwią.

Mam gotowy projekt ustawy, która legalizując ubój rytualny dla celów religijnych (choć wzdragam się na myśl, że rzeźnia jest miejscem praktyk religijnych), redukowałaby go do rozmiarów niezbędnych dla niewielkich w Polsce wspólnot religijnych i która wykluczałaby ten ubój na skalę przemysłową.

Już wiem, że mogę ten projekt wyrzucić do kosza. Choćby Sejm go przyjął 120 procentami głosów, choćby naród go trzy razy zatwierdził w referendum - nic z tego, bo najwyższa władza, Trybunał Konstytucyjno-Weterynaryjny - się nie zgodzi! To mi właśnie uświadomił prezes Rzepliński, wybitny prawnik, człowiek wrażliwy, potrafiący słuchać głosu nie tylko ludzi, ale i zwierząt...

Janusz Wojciechowski 

Komentarze

anonim2015.01.28 17:43
Co to, dopiero teraz przeczytaliście rozmowę, którą sami wcześniej zalinkowaliście? :D "Co prawda większość naukowców uważa, że ubój rytualny jest okrutny, dlatego między innymi w Unii Europejskiej przyjęliśmy jako zasadę ubój z ogłuszeniem, z małymi tylko wyjątkami, dla celów religijnych i z prawem dla państw członkowskich wprowadzania pełnego zakazu - no ale prezes Rzepliński wie lepiej, co dla zabijanych krów jest lepsze". Głupoty pan gada, panie Wojciechowski. Prof. Rzepliński powiedział, że "Trybunał wypowiedział się w sposób dla siebie właściwy, że zakaz pod groźbą kary kryminalnej uboju rytualnego jest niezgodny z Konstytucją". I to są te właśnie te "małe wyjątki" o których pan pisze.
anonim2015.01.28 18:45
Ten pan manipuluje wypowiedz pana profesora. Proszę sobie posłuchać na stronie radia zet cała wypowiedz. Panie redaktorze proszę o więcej rzetelności....
anonim2015.01.28 19:27
@ludzik Rzetelność Radia Zet... Kto jeszcze słucha tej propagandowej sieczki? Jechałem autobusem przed wyborami. Kat kierowca to coś włączył. DJ między kawałki wklejał smutne teksty o podróżach Hofmana...Najważniejszy problem Polaków. Rzetelne media.
anonim2015.01.28 19:35
Bełkot
anonim2015.01.28 20:21
No cóż, nie ze wszystkim muszę się zgadzać z panem Januszem Wojciechowskim. Choć, często ma rację...
anonim2015.01.28 20:44
Wres
anonim2015.01.28 20:46
Pan Wojciechowski napisal to, co prezes TK uwaza. Posluchajcie calej audycji radiowej. Dla mnie totalna kompromitacja TK. Wielkie dzieki dla pana Wojciechowskiego. Moze uda sie cos jeszcze w sprawie tego barbarzynstwa religijnego zrobic.
anonim2015.01.28 21:36
naoglądali się na serwisach internetowych filmików z miejsc gdzie masowo dokonują ubojów rytualnych i teraz biedne zwierzęta opłakują/ To jest niedorzeczne postępowanie którym nic nie wskóracie udajcie się do Nimieckich zakładów mięsnych i tam pikietujcie bo na obecną chwilę szkodzicie tylko Polskiej Gospodarce.
anonim2015.01.28 22:01
@Majestic Poziom Twojego prymitywizmu i glupoty po prostu przeraza! I nie wysilaj sie na odpowiedz- mam ja gleboko w d...!
anonim2015.01.28 22:06
A może by tak na panu profesorze Rzeplińskim wypróbować, czy lepiej przed poderżnięciem mu gardła ogłuszyć go czy poderżnąć na żywca
anonim2015.01.29 9:15
Co za brednie. Katolicki (okazuje się, że tylko z nazwy) portal propaguje dyskryminację i ograniczanie prawa do wolności praktykowania swojej religii? Kto mieczem wojuje, od miecza ginie. Dziś lewactwo chce zakazać uboju rytualnego, a jutro zabronią wychodzić katolikom z procesjami na ulicę, bo zakłócają porządek publiczny. Trzeba być idiotą, żeby nie widzieć tych konsekwencji. O błędach rzeczowych w artykule szkoda nawet mówić, bo to na Frondzie norma, że nikt tu nie umie się posługiwać językiem polskim...
anonim2015.01.29 9:17
Pan Wojciechowski - jeden z niewielu polityków z sumieniem.