22.06.21, 15:58

TYLKO U NAS! Barbara Dziuk: Informacja ma ogromną cenę. Państwo musi ją zabezpieczyć

 

„Dochodowe są dane z wielkich przedsiębiorstw, ale wielka ilość pojedynczych ofiar hakerów też może przynieść wielkie zyski. Z powodu pandemii w złej sytuacji są niewielkie przedsiębiorstwa, a to dlatego, że pracownicy przeszli na tryb pracy zdalnej, a oczywistym jest, że w domach nie mieli profesjonalnych zabezpieczeń. Wyciek wrażliwych danych jest tylko kwestią czasu. Pamiętajmy, że każdy szyfr może zostać rozpracowany” – mówi portalowi Fronda.pl poseł Barbara Dziuk.

 

Fronda.pl: Porozmawiamy dziś o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. Sprowokowała nas do rozmowy sprawa Michała Dworczyka…

Barbara Dziuk, poseł PiS: Tak, Michał Dworczyk padł ofiarą ataku hakerskiego. Szef Kancelarii Premiera poinformował o tym fakcie i oświadczył, że znajdujące w jego skrzynce listy nie zawierały informacji o charakterze tajnym czy zastrzeżonym. Co intrygujące, opublikowane materiały w serwisie Telegram opatrzone zostały komentarzami w języku rosyjskim. Służby specjalne zwracają uwagę, że wysoki poziom profesjonalizmu i dobra znajomość naszego kraju, wskazują na to, że za atakiem stoi grupa zainteresowana zdestabilizowaniem polskiej sceny politycznej.

Ale powróćmy. Może zdefiniujmy pojęcie cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo oznacza techniczne sposoby zabezpieczenia naszych danych, które przekazujemy poprzez sieć, telefony czy komputery. Ma na celu ochronę przed wizytą nieproszonych gości na naszych kontach, np. przy korzystaniu z usług bankowych.

Specjaliści mówią wprost: bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie istnieje. Możemy udoskonalać sposoby ochrony, pracować nad tym, ale złodziej zwany hakerem równolegle ze specjalistami wymyślającymi nowe zabezpieczenia pracuje nad nowymi sposobami przejęcia wrażliwych informacji.

To nie jest optymistyczna wizja. Co zatem należy zrobić? 

Musi zostać zmienione prawo: powinien zostać wprowadzony ustawowy obowiązek z zakresu szkoleń w obszarze cyberbezpieczeństwa; powinien obejmować wszystkich obywateli mających do czynienia z wrażliwymi dla kraju danymi, ustawa powinna nakładać przewidziane prawem bardzo surowe kary za brak przestrzegania ustalonych zasad w tym zakresie. Cyberbezpieczeństwo oznacza bezpieczeństwo danych wrażliwych dla funkcjonowania różnych obszarów gospodarki. To nie tylko ochrona naszych kont bankowych czy treści listów, to szeroko rozumiana ochrona różnych obszarów funkcjonowania państwa.

Ponadto powinno się wpłynąć na dostawców internetu, aby ci stosowali lepsze zabezpieczenia przed atakami hakerskimi i szybko reagowali na ataki już zaistniałe lub zdarzenia potencjalnie niebezpieczne.

Doszło do ataku. Czym to skutkuje? 

Chaosem. W tym wypadku specjaliści zwracają uwagę na odpowiedzialność mediów. Uderzono w polityka o znanym nazwisku, po to by media nakręcały informację. Media działające pod presją czasu i te niechętne obecnemu rządowi z radością rozpowszechniają treści, których zazwyczaj, a w tym przypadku szczególnie, nie są w stanie zweryfikować. Nie są nawet zainteresowane weryfikacją, bo tej nie potrzebuje czytelnik czy widz. Zasady działania mediów są jasne i przejrzyste – liczy się ilość pozyskanych czytelników czy odsłon stron internetowych, a jeśli informacje są zmanipulowane lub nieprawdziwe, to ewentualne sprostowanie, w najgorszym wypadku, zamieści się czcionką nr 8 na ostatniej stronie pisma, albo jako ostatnią informację na stronie internetowej… A tymczasem taka publikacja jest niczym współdziałanie z przestępcami. Innymi słowy, poprzez nagłaśnianie, atak odnosi skutek – hakerzy osiągają sukces poprzez wprowadzenie chaosu informacyjnego na scenę polityczną.

I po raz kolejny wracamy do wątku odpowiedzialności ludzi mediów w kolportowaniu wszelakich informacji. Za każdym razem skutkuje to nieszczęściem lub katastrofą. Brak odpowiedzialności za słowa może doprowadzić w konsekwencji do nieszczęścia lub śmierci. Proszę zwrócić uwagę, że nagłaśnianie jakiegoś wyjątkowo odrażającego pomysłu od razu budzi kilku naśladowców pragnących zaistnieć we wszelakich mediach i zyskać sławę nawet kosztem własnego zdrowia czy wolności.

Problemy cyberbezpieczeństwa są nam znane. Już w 2019 roku sytuowano nasz kraj wśród 20 krajów najbardziej narażonych na cyberataki. 

Tak, i spektakularne cyberataki na gospodarki wielkich krajów są znane. Przestępcy szukają wrażliwych danych. Wszystko zależy od usytuowania geopolitycznego i możliwości zarobienia wielkich pieniędzy. Media donoszą: w maju hakerzy zaatakowali operatora rurociągów rafinerii w USA. Operator Colonial Pipeline został zmuszony do zamknięcia sieci dostarczającej ok. 50 procent paliw do wschodniej i południowej części USA. W czerwcu tego roku trzynaście wielkich zakładów mięsnych w USA padło ofiarą hakerów – zakłady mięsne JBS zapłaciły olbrzymi okup w bitcoinach po to, by nie doprowadzić do zepsucia się olbrzymich ilości przetwarzanego mięsa, hakerzy włamali się też na konto Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego, by wyłudzić poufne informacje. To tylko pierwsze z brzegu wyłowione przeze mnie informacje z mediów o tegorocznych atakach. Jeśli padło na USA, to dlaczego my mielibyśmy być przez hakerów oszczędzeni? Wywiady obcych państw przeniosły się do cyberprzestrzeni – uzyskanie informacji i pozyskanie olbrzymich środków finansowych niewielkim kosztem stało się, jak widać, łatwe. 

My zwykli zjadacze chleba, też jesteśmy bezbronni…

Dochodowe są dane z wielkich przedsiębiorstw, ale wielka ilość pojedynczych ofiar hakerów też może przynieść wielkie zyski. Z powodu pandemii w złej sytuacji są niewielkie przedsiębiorstwa, a to dlatego, że pracownicy przeszli na tryb pracy zdalnej, a oczywistym jest, że w domach nie mieli profesjonalnych zabezpieczeń. Wyciek wrażliwych danych jest tylko kwestią czasu. Pamiętajmy, że każdy szyfr może zostać rozpracowany. 

Oczywiście zabezpieczenia dla przeciętnego Kowalskiego działają, ale nie są wystarczające, jak wynika zresztą z doniesień prasowych. Złodzieje zwani hakerami są niezwykle kreatywni, a w grupie stanowią zagrożenie najpierw dla pojedynczego obywatela, a potem dla wszystkich w całym państwie. 

I dochodzimy do meritum – informacja ma swoją bardzo wysoką cenę. W dobie panowania cybernetyki ta cena jest trudna do wyobrażenia. Jedyne co możemy zrobić, to unikać jak ognia przekazywania informacji wrażliwych, co na dobrą sprawę w polityce i gospodarce jest nie do zrealizowania. Powrotu do czasów sprzed panowania cybernetyki nikt rozsądny nie bierze pod uwagę, ale zagrożenia jak widać są ogromne, a zabezpieczenia nie są wystarczające. Możemy się tylko skupić na wymyślaniu coraz bardziej wyrafinowanych zabezpieczeń i liczyć na to, że nie zostaną one zbyt szybko rozpracowane przez przestępców. Jak widać, kraje technologicznie przodujące mają z tym taki sam kłopot jak my.

 

Fronda.pl

 

 

Komentarze

O tym nie dowiesz się ze Szczujni2021.06.23 7:58
Służby specjalne ogłosiły, że "cyberatak na Polskę" to robota "grupy UNC1151", a cała operacja nosi nazwę "Ghostwriter". Jak sprawdziliśmy, źródłem tych informacji jest amerykański portal, który ujawnił je prawie rok temu. Wtorkowy komunikat Stanisława Żaryna, rzecznika koordynatora służb specjalnych, mrozi krew w żyłach. Czytamy w nim, że "Działania, które dotknęły w ostatnich tygodniach Polskę, to element akcji 'Ghostwriter', której celem jest destabilizacja sytuacji politycznej w krajach Europy Środkowej". Powołując się na "ustalenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego", rzecznik podaje, że "za atakami stoi grupa o nazwie "UNC1151" zaś "służby dysponują informacjami świadczącymi o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych."Wbrew tym twierdzeniom nie są to "ustalenia ABW i SKW", lecz twórczo przerobiona kopia dwóch raportów, które w lipcu 2020 r. i w kwietniu 2021 r. ukazały się na amerykańskim portalu Fireeye. Czytamy tam m.in.: "Ghostwriter to informatyczna kampania wpływu, skierowana głównie do odbiorców na Litwie, Łotwie i w Polsce, promująca narracje krytyczne wobec obecności NATO w Europie Wschodniej". https://wyborcza.pl/7,75398,27235414,afera-mailowa-rewelacje-o-rosyjskich-hakerach-abw-zaczerpnelo.html
Anonim2021.06.23 7:52
Donieś na "hakerów", lampucero.
Monika2021.06.23 7:27
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89
MaxFiend2021.06.23 7:20
Musisz sobie poprawić czytanie ze zrozumieniem i wnioskowanie "wykształciuchu" :-D :-D :-D :-D :-D
Emeryt2021.06.23 5:42
Czytam te komentarze i jestem zaskoczony ich zawartością. Czy to naprawdę jest ważne , który złodziej wszedł do domu gdzie wszystkie drzwi sa otwarte i zabrał z otwartego sejfu pieniądze? Czy naprawdę nikt jeszcze nie pojął, że wina leży nie po stronie hakera, zresztą dość prymitywnego, ale po stronie naszych harcerzyków rządowych, którzy nie mają zielonego pojęcia jak wygląda rzeczywisty świat. Wręcz żenujące jest to szukanie, który haker dostał się do otwartej skrzynki kiedy jej właściciel zachowuje się jak dziesięcioletnie dziecko. Za przechwycenie tych skrzynek i ujawnienie państwowych informacji winni są tylko ci politycy, którzy nie przestrzegali procedur IT i w normalnym kraju już dawno podaliby się do dymisji. Polski król jest nagi i chodzi w butach każdy z innej pary ale tak właśnie wstaje się z klęczek. Przykre to wszystko ale już wszędzie widać brak kompetencji. Przypominają mi się czasy wczesnego PRL kiedy budowano od zera nowe kadry.
Grizzly2021.06.22 21:18
Świat jest mały... Ta kobieta jest z moich stron... znana na żerowaniu i ocieplaniu się blaskiem spraw, których nawet nie znała wcześniej. Pani "migotka":))). A żebym nie był gołosłownym, to przytoczę historyjkę, jedną z wielu, ALE Z KRĘGU RODZINNEGO!!! Wuj nadajnik załatwiał, wiele lat, pisma, badania opinie itp (bezpartyjny, z pewnością nie pisior). I w końcu się udało. A na otwarciu ta kato-locha z pisu śmietankę spija...
Anonim2021.06.23 7:50
To przecież standard u PiSdzielców, nie ona jedna.....
aa2021.06.22 20:40
Co za idiotka! "wysoki poziom proesjonalizmu" ?! Kto w te brednie wierzy? Takie tłumaczenia na bezmyślne klikanie w każdy mail bez weryfikacji z jakiego adresu mailowego przyszło. Ot, najprostsze. Na wyżyny intelektu muszą się wspiąć żeby rozpoznać fałszywy adres. Kretyni nami rządzą.
AAAtomek2021.06.22 18:42
PiS + internet = tragedia...
Darek2021.06.22 21:05
PiS + cokolwiek = tragedia
JonB2021.06.28 17:13
PiS sam to juz tragedia. Nic wiecej nie trzeba.
plum2021.06.22 18:40
Nie kumam nic po angielsku, ale wiem, że to coś prawdziwego: .. . https://www.theatlantic.com/health/archive/2021/04/mrna-vaccines-johnson-blood-clots/618594/?utm_source=pocket-newtab
plum2021.06.22 17:36
"Wynalazca technologii mRNA, o "szczepieniach" covid" ... ... https://gloria.tv/post/xJkbvjZiFCzS2s6y2kweWok4y
Skrzypek na dachu2021.06.22 17:35
Ludzie nie dajcie sie nabrac bo Pan Dziuk to menszczyzner w sukience .
Skrzypek na dachu2021.06.22 17:23
I slowo od mojego sponsora : Spolka Panstwowa GM oferuje poprawiona formule znanego i znakomitego produktu : "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spozycia" .
Skrzypek na dachu2021.06.22 17:29
Asio oszuscie ty zydzie Hertrich-Wolenski wymysl sobie swoj wlasny nick .
Skrzypek na dachu2021.06.22 17:34
Asio oszusty bo prawdziwy Skrzypek na dachu to strefa wolna od demoralizacji LKGBPQZ .
Skrzypek na dachu .2021.06.22 17:22
Fejkbuk to inwigilacja i cenzura przez CIA i Mossad . Do dzisiaj bardzo duzo poslow senatorow urzendnikow dziennikarzy i biurokratow nawet wojskowych nie chce to przyjac do wiadomosci .
Skrzypek na dachu2021.06.22 17:11
I slowo od mojego sponsora : " Rudolf Franz Höss : Nic tak sie nie pieni jak mydlo zrobione na czysto zydowskim tluszczu ! Mydlo jest swietne do mycia doopy ! Ale tylko doopy , szczegolnie dziury w doopie po srraniu !"
Skrzypek na dachu2021.06.22 17:23
Asio oszuscie wymysl sobie swoj wlasny nick .
anonim2021.06.22 17:29
Kiedy obrzydliwe paskudne troliska swe glupoty nudne smaruja , to znaczy ze ich ofiara ma racje . Plandemia to medialna sciema zadnej grypy nie ma , szczepionka gorsza niz zaraza .
Skrzypek na dachu2021.06.22 17:05
Ciekawe co na to powie Pan Minister Dworczyk i jego kochanka .
ryszard2021.06.22 17:04
Ta wypowiedź jest dowodem przyczyn naszej niemocy, jako państwa, w najważniejszych kwestiach systemowych i technologicznych (w tym również cyberbezpieczeństwa) . Niech politycy (jeśli już sobie ubzdurali że są do czegokolwiek potrzebni) zajmą się polityką, a zajmowanie się dziedzinami profesjonalnymi, pozostawią PROFESJONALISTOM. Cyberbezpieczeństwo to nie są techniczne sposoby zabezpieczenia danych - jak chce pani poseł. Takie stwierdzenie to nie tylko bełkot z punktu widzenia profesjonalnego ale również bełkot logiczny i językowy (sposoby to nie efekt jakim jest cyberbezpieczeństo a system cyberbezpieczeństwa to nie tylko elementy techniczne).
Skrzypek na dachu2021.06.22 17:10
Pani Basia Dziuk zna sie , niczym moj pies potrafi naprawic kolorowe telewizory szerokoekranowe .
Po11..."prof. dr" Hertrich-Woleński - Kloakacjusz2021.06.22 17:02
pisze CYT.: "Gaz, pała i kula. Tylko to rozumie przeciętny Polak."
Skrzypek na dachu2021.06.22 17:02
Ludzie nie dajcie sie nabrac bo juz wiadomo o co chodzi kiedy Rzad PiS klamie na uslugach bezboznych pazernych globalistow banksterow . Nowe podatki maja odebrac biednym uczciwym ludziom wlasnosc i walute .
Po 11 ...2021.06.22 16:55
Informacja ma ogromną cenę ... szczególnie ta o dobrym fryzjerze, krawcu, albo doborze dodatków. Inaczej wygląda się jak Dzik w Noże Ciało.
"prof. dr" Hertrich-Woleński - Kloakacjusz2021.06.22 16:37
pisze CYT.: "Jeebałem Jezusa w duupę a Maryję w mordę!"
Anonim2021.06.22 16:25
Donosicielka będzie nas uczyć cyberbezpieczeństwa... Kupa śmiechu, ale z przewagą kupy...😁😁😁😁
Klapaucjusz2021.06.22 16:17
Obywatel Dworczyk używal prywatnej skrzynki e-mailowej bo Pierwszy Obywatel Jarosław K. nie zorganizował mu szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. No to teraz wszystko jasne.
MaxFiend czyli żydowska ratyzacja Polski2021.06.22 16:05
Nazywam sie Hertrich-Woleński, nie jestem taki se zwykły "szczur"... Mam tytuły naukowe i byłem przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u mnie niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoję.
MaxFiend2021.06.22 16:03
Przecież już jest zabezpieczona. Macie system, infrastrukturę, szkolenia ... Dlaczego z tego nie kożystacie pisowskie niedokształty?
MaxFiend2021.06.22 16:05
Tak to jest jak wysiądzie "autokorekta". Trzeba będzie chyba jakiś automat "wykorzystać" :-D :-D :-D
Z twoim "wykształceniem"2021.06.22 16:42
potrzebujesz "autokorektę"? Cały PRL!