13.03.20, 19:15

TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: Polacy potrafią działać. Podjęliśmy odważne decyzje

 Wychodzi słabość opozycji, która nie potrafi oddzielić spraw państwowych od spraw partykularno-partyjnych […] Pani Kidawa-Błońska opowiada bajki, a pan marszałek Grodzki pokazuje skrajną nieodpowiedzialność […] Władze lokalne i centralne we Włoszech zlekceważyły epidemię koronawirusa […] Polskie władze potrafiły wygrać wojnę z czasem - mówi Ryszard Czarnecki, polityk Prawa i Sprawiedliwości dla portalu Fronda.pl.

 
Fronda.pl: Czy w związku z pandemią koronawirusa polska opozycja zdała i zdaje egzamin z racjonalnego i odpowiedzialnego zachowania?
 
Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: Pamiętam jeszcze jak w pierwszych dniach epidemii opozycja grzała nastroje, dorzucała do kotła, oskarżała polskie państwo, polskie władze o to, że nie jesteśmy przygotowani, gdy okazuje się, że póki co jesteśmy jednym z lepiej przygotowanych państw w Europie. Ostatnia szarża marszałka Senatu, pana Grodzkiego, który beztrosko jedzie sobie do Włoch, przez co opóźnia posiedzenie Senatu, świadczy o kompletnej nonszalancji i nieodpowiedzialności.
 
Opozycja twierdzi, że polskie władze zbyt późno przystąpiły do konkretnych działań, chociaż dziś większość państw europejskich powiela rozwiązania przyjęte wcześniej przez premiera Morawieckiego.
 
Granie koronawirusem przez opozycję jest nieetyczne, niemoralne, i absolutnie nie do przyjęcia. Opozycja we Włoszech potrafiła poprzeć rząd- zrobił to nawet Berlusconi, który ma swoje rachunki do wyrównania. Opozycja w Polsce tak naprawdę nie wie czy należy popierać i milczeć, czy należy kontestować i atakować rząd w sytuacji niewątpliwej jedności społeczeństwa w tej sprawie. Tutaj wychodzi słabość opozycji, która nie potrafi oddzielić spraw państwowych od spraw partykularno-partyjnych. To wszystko jej się miesza, i to jest w moim przekonaniu dyskwalifikujące.
 
Liderzy opozycji nie radzą sobie zbyt dobrze z sytuacjami kryzysowymi. Z jednej strony mamy nieodpowiedzialne zachowania marszałka Grodzkiego, który naraża senatorów i pracowników Sejmu, z drugiej strony oderwane od rzeczywistości „odezwy i orędzia do narodu” kandydatki Kidawy-Błońskiej. Czy to są adekwatne do sytuacji zachowania?
 
Następuje tu rozjazd pomiędzy deklaracjami a rzeczywistością- papier zniesie wszystko i powiedzieć można wszystko. Z jednej strony pani Kidawa-Błońska opowiada bajki, a z drugiej strony ten który ma wpływ na rzeczywistość, pan marszałek Grodzki, pokazuje skrajną nieodpowiedzialność i brak poczucia interesu państwowego. I to jest najlepsze podsumowanie- po stronie pani Kidawy-Błońskiej „słowa, słowa, słowa”, a po stronie tego polityka Platformy, który ma jakąś tam realną władzę, zaprzeczenie tych szczytnych sloganów.
 
Decyzja premiera Morawieckiego o zamknięciu szkół i uniwersytetów może świadczyć o tym, że sytuacja jest poważna. Francja i Wielka Brytania nadal nie zamyka swoich placówek oświatowych. Czy było to dobre posunięcie polskich władz?
 
Proszę zobaczyć co stało się we Włoszech, kiedy to władze lokalne i centralne zlekceważyły epidemię koronawirusa. Tam ofiary śmiertelne idą już w tysiące. Polskie władze potrafiły wygrać wojnę z czasem i poprzez bardzo zdecydowane, stanowcze działania profilaktyczne spowodować znaczne zmniejszenie potencjalnej liczby chorych. Ta krzywa zachorowań w Polsce rośnie znacznie wolniej niż w innych krajach.
 
To sukces polskiej administracji ale też przykład na to, jak to w historii bywało, Polacy, naród polski w sytuacji wielkiego wyzwania typu okupacja, powstania, wówczas potrafi się zmobilizować i potrafi wykazać i samoorganizację, i bardzo dużą sprawność. To pokazują i polskie władze i polskie społeczeństwo. Ja jestem dumny z tego, że polskie władze tak sprawnie przygotowują się do tego co nas czeka. Rozwój epidemii nie ominie naszego kraju, ale w tej chwili trwa walka o to, żeby ludzi, którzy będą ofiarami było jak najmniej.
 
W Polsce mamy co najmniej dwa tygodnie powszechnej kwarantanny. Jaki dalszy scenariusz może nas czekać?
 
Polskie władze od początku dmuchały na zimne ale rzecz jasna ta walka trwa. Nie można przewidzieć, że za dwa tygodnie epidemia zacznie się cofać, czy cofnie się może za miesiąc. To może być wyzwanie nawet paromiesięczne. W innych krajach następują skokowe wzrosty zachorowań a także osób zmarłych. W Polsce tego jeszcze nie ma. Mam nadzieję, że ewentualne ofiary w zestawieniu z innymi krajami Europy Zachodniej i Południowej będą w Polsce mniejsze. Trzeba być przygotowanym na długi okres zmagań. Szczególnie zagrożone są osoby starsze oraz osoby z problemami kardiologicznymi i cukrzycą- to trzeba wiedzieć.
 
Mam przed sobą zestawienie, które może wskazywać związek pomiędzy reakcjami władz Hongkongu, Singapuru i Japonii a rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Okazuje się, że zamknięcie szkół, i lokali gromadzących duże skupiska ludzi, oraz dyscyplina społeczna znacząco ogranicza wzrost zachorowań. Czy może to potwierdzać słuszność zdecydowanych decyzji polskich władz?
 
Te decyzje są śmiałe, odważne, bo jednak mogły dodatkowo wyzwolić lęki, obawy i niepokoje w społeczeństwie. Ale uważam, że tę cenę warto było zapłacić. Na czas nie zrobili tego Włosi czy Francuzi. W Singapurze liczba zachorowań relatywnie była bardzo, bardzo duża, więc nie uważam, żeby wysuwanie Singapuru jako przykładu było tu rzeczą właściwą- w walce z korupcją tak, ale nie w walce z koronawirusem.
 
Dobrze, że działania polskich władz w sprawie czasowego zamknięcia szkół i uniwersytetów zostały podjęte.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Jerzy2020.03.23 0:33
partykularno-partyjno?
em. inż.2020.03.15 12:25
Powiedz cZarniecki, dlaczego my nie mamy zaufania do ciebie. Zablokowałeś degradację WRONowcom, kryjesz swojego synalka z I voto, skandalicznie zachowywałeś się w Brukseli wiele wiele lat temu (byłem tam razem z tobą - np. sprawa basenu). Nie znajduję nic, co mógłbyś zrobic dla Polski, nie słyszałem, byś występował na forum PE itd itp!!!!!!!
Czesc2020.03.15 10:22
Cześć kotku, Szukasz seks przygody online? A moze w realu? Nie czekaj tylko dolącz do nas! www.xlove.com.pl ================ Miliony kobiet czekają aż wreszcie ktoś napisze do nich! Pokazy online chat skype i seks tel!
Marcin.. 2020.03.15 7:53
Gdzie jest ten tchórz kulawy karzeł z Żoliborza, bożyszcze powiatowej Polski, mieszkańców wsi i małych miasteczek. Polski zacofanej, zakompleksionej, płaszczącej się przed Proboszczem i miejscowym kacykiem pis, gotowej zatłuc sztachetami wszystkich, którzy wątpią w ich nieomylność.Tylko zasiłek i 500+ to ich życie. Prezesik nie pojawia się w Sejmie, ale kasę na konto pobiera. Może by wygłosił Orędzie do pisowskich obłąkańców? Nie on boi się wyjść ze swojej strzeżonej Żoliborskiej nory!!!
a.h2020.03.15 8:53
Brudasy" przyniosą wszystkie zarazy ze sobą. Obyczaje i prawo które siłą narzucać będą. Oni są tak zdoktrynowani, że zupełnie oślepli i stracili poczucie człowieczeństwa. Mają tylko jeden cel - ISLAM.
Izydor2020.03.14 20:08
Bo przecież w tym kraju z poświęconej dykty nic nie ma. Testów, respiratorów, miejsc w szpitalach, lekarzy. Wystarczy 2000 zarażonych i nasza służba zdrowia leży i kwiczy, Jedyna nasza nadzieja że ten zamordyzm i zamknięcie wszystkiego faktycznie zadziała. btw jakby tak Rysia Czarneckiego z posłem Suskim umieścić w tej samej przestrzeni powstałaby komedia wszechczasów.
JANOSIK2020.03.14 22:23
Przenies sie do innego kraju , na poczatek proponuje Rosje ,Norwegie ,Fillandie,Swecje ,puzniej proponuje Anglie ,Irlandie ,Francje ,Niemcy,Austrie i Czechy i sprawdzisz jak to dziala wtych krajach i porownasz do Polski to okaze sie ze u nas jest najlepiej.pozdro.
Izydor2020.03.14 23:40
Byłem w większości z tych krajów. Dodatkowo w paru azjatyckich i USA. U nas zdecydowanie nic nie działa najlepiej.
Urszula2020.03.14 18:08
Może ktoś mi wytłumaczy ten fenomen. Gość już od 3 lat nie pracuje w banku, ale pensję w milionach pobiera. https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/luigi-lovaglio-zarobki-bylego-prezesa-pekao-sa-w-2019/nprzdhw Może ten bank polską służbę zdrowia wspomoże skoro jest taki hojny dla obcych. Kraj nie jest absolutnie przygotowany do walki z koronawirusem. Brakuje wszystkiego. Szumowski robi co może, ale niewiele może skoro nie ma pieniędzy i sprzętu. Ratunek w unii, która ma przekazać Polsce największą pulę pieniędzy na walkę z wirusem. Widać wiedzą, że w Polsce jest bida z nędzą i nie ma z czego ratować Polaków. Dostaniemy kasę, ale polactwo i tak podziękuje unii parszywymi tekstami.
anonim2020.03.14 16:35
No dobrze , załóżmy ,że Polacy potrafią . Ale skąd R. Czarnecki to wie skoro nie jest rdzennym mieszkańcem tych ziem ?
Lennon2020.03.14 16:29
Jak już PIS polegnie, to do której partii zapisze się Riczard? Jak on już wszędzie był...
AAAtomek2020.03.14 15:22
Dwa miesiące miał nasz rząd na przygotowania do epidemii. Co zrobiły KOMUCHY z PRAWICY? Przekazli 2 miliardy złotych rocznie na TV, zamiast na przygotowywania do epidemii! Gdyby było inaczej, to telewizor rządowy od rana do wieczora pokazywałby pełne magazyny materiałów (masek, fartuchów, żeli, respiratorów itd) i rzędy gotowych łóżek na przyjęcie chorych . A nie pokazuje. Jedyne co ma rząd, to dobre rady. Jak na dłoni widać, że rząd się nie przygotował. Łapanka cieciów na ministrów zbiera swoje żniwo. Od powietrza, PiS, Dudy, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie.
JANOSIK2020.03.14 22:05
to wes se bronka,poskacz na krzesle i spadaj
Filmy online2020.03.14 12:13
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
MCN2020.03.14 12:02
Polacy nie ufają rządowi więc sami przygotowują się do epidemi... widać to po półkach sklepowych
katolik2020.03.14 7:47
Proszę Państwa ,gdyby Polska została opuszczona przez Boga, to teraz byłoby dno PO,a Polacy i Państwo Polskie znalazłoby się w padole zbiorowego grobu.
katolik2020.03.14 7:37
W stanie zagrożenia dla obywateli i funkcjonowania państwa - Proszę Państwa rządy sprawuje PIS , Prezydentem jest A. Duda. a taki twór jak dno mor-społ-polit-intel popslsldwiosnanowoczesnahołow już po prostu nie istnieje. Wszyscy juz zapomnieli ,ze było coś co dawało smród.Skończyło się debilstwo, orgie uliczne,dno za grzech społeczny Polaków zaciąga karę osobistego samoprzekleństwa.
Filmy online2020.03.13 22:56
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: Psy 3  w imię zasad (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
MaxFiend2020.03.13 22:35
Szkoda, że miesiąc a późno. Al przecież kampania PAD'a i podpis pod kasą na jej wsparcie były ważniejsze :-D
anonim2020.03.13 22:09
Bardzo dobre decyzje PiS podjęło . Szkoda , że o 2 tygodnie za późno . Rozumiem te wahania , gdyż gospodarczo będzie trudno . Ale jeszcze 1/ 3 Polaków to seniorzy , którzy pamiętają ciężkie czasy i łatwo się przystosują . A młodszym przyda się trochę szkoły życia . Balują we Wrocławiu studenci . Ciekawi mnie co zrobią gdy wirus zabije im rodziców ? Kto będzie ich utrzymywał i płacił za ich wykształcenie ? Odechce się im balowania w tak trudnym czasie .
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.13 20:44
Wiesz o tym że są FAKE NEWS ... Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
anonim2020.03.13 20:39
Dr Bartosiak o koronawirusie: Zacząłem się naprawdę niepokoić. W Europie nie myślimy, że to poważne youtube.com/watch?v=kpxS6uZ9W9Q
Olej2020.03.13 20:17
OOOOOOO !!!! Takkkkkkk !!!! Propagandowo !!!!! Stan zagrożenia epidemiologicznego !!!! Cholera ! ? A ja wracam właśnie - wróciłem z miejscowego Netto gdzie zaduch jak cholera, klimatyzacja nie działa, wietrzony sklep nie jest. Na kasie siedzi blondyna w rękawicach po same łokcie i kasuje. Zapakowane przeze mnie artykuły wyciąga ostentacyjnie z moich torebek i wali je na brudną jak ziemia taśmę. Komentując przy tym, że ona z worków nie będzie wyciągać, ja jej na to to po co pani ma rękawice na łapach ? Zamiast zrozumieć sytuację i fakt, że łapskami bierze pieniądze od setek klientów, że artykuły są worku po to aby czyste trafiły do lodówki. Nie ! to za dużo na jej ,,inteligencję'' Podsumowując - bałwany i bezmyślność to cech stanu ,,epidemiologicznego'' umysłów, tego się nie da zmienić inaczej jak tylko pałą. Miałem już wezwać policję i przedstawić warunki w jakich prowadzony jest handel, zapytać gdzie dezynfekcja przestrzeni publicznej ? Dlaczego taśma kasy jest brudna i zasyfiała ?. Dlaczego w sklepie panuje zaduch i smród ??? Machnąłem ręką ! To jest druga natura polska abym ja, a reszta ? A reszta niech się buja !