- Ależ to jest wielkie! Ci do bólu skromni 17 latkowie z Krakowa wygrali właśnie najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat, pokonując prawie tysiąc zespołów ze wszystkich krajów Europy! - pisze w mediach społecznościowych Krzysztof Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema z Krakowa.

Polscy licealiści z Krakowa wygrali właśnie konkurs CanSat, organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Co szczególnie nobilitujące polscy nastolatkowie pokonali prawie tysiąc startujących w konkursie drużyn.

Zwycięzcy to uczniowie VIII Prywatnego, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie: Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński i Piotr Wyżliński. Stworzyli oni zespół OSATeam.

ESA postawiła przed startującymi zespołami zadanie zaprojektowanie i zbudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity.

Celem konkursu było przede wszystkim zaprojektowanie i wybudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity. Zaprojektowane przez naszych młodych Polaków rozwiązanie jako pierwsze na świecie tak redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi, które pozwalają odpowiedzieć nam na pytanie o prawdziwą kondycję naszego domu. Ziemi. Stworzyli technikę autonomicznego pobierania wielu próbek przez wiele małych sond wyposażonych w proste czujniki i pojemniki na próbki – wyjaśnia szczegóły zadania prezes Kawecki.

Uczniowie poza stroną techniczną musieli także zająć się szukaniem sponsorów oraz wsparcia merytorycznego - nawiązali współpracę z ośrodkami naukowymi i publikowali swoje osiągnięcia.

"Taką mamy właśnie w Polsce młodzież. Zdobyli pierwszą nagrodę! Zmagania trwały ponad rok! Celem konkursu było zaprojektowanie i wybudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity. Ci młodzi Polacy zrobili to najlepiej w Europie! Przepiękna historia o pasji, wiedzy i geniuszu napisana przez czwórkę wspaniałych młodych Polaków Aleksego Grymka, Stanisława Michalika, Miłosza Słowińskiego i Piotra Wyżlińskiego!" - pisze z dumą Krzysztof Kawecki, prezes Instytutu Lema.

geekweek.interia.pl