25.01.22, 11:18fot. osateam/materiały prasowe

Uczniowie z Krakowa pokonali prawie tysiąc drużyn i wygrali najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej

- Ależ to jest wielkie! Ci do bólu skromni 17 latkowie z Krakowa wygrali właśnie najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat, pokonując prawie tysiąc zespołów ze wszystkich krajów Europy! - pisze w mediach społecznościowych Krzysztof Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema z Krakowa.

Polscy licealiści z Krakowa wygrali właśnie konkurs CanSat, organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Co szczególnie nobilitujące polscy nastolatkowie pokonali prawie tysiąc startujących w konkursie drużyn.

Zwycięzcy to uczniowie VIII Prywatnego, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie: Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński i Piotr Wyżliński. Stworzyli oni zespół OSATeam.

ESA postawiła przed startującymi zespołami zadanie zaprojektowanie i zbudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity.

Celem konkursu było przede wszystkim zaprojektowanie i wybudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity. Zaprojektowane przez naszych młodych Polaków rozwiązanie jako pierwsze na świecie tak redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi, które pozwalają odpowiedzieć nam na pytanie o prawdziwą kondycję naszego domu. Ziemi. Stworzyli technikę autonomicznego pobierania wielu próbek przez wiele małych sond wyposażonych w proste czujniki i pojemniki na próbki – wyjaśnia szczegóły zadania prezes Kawecki.

Uczniowie poza stroną techniczną musieli także zająć się szukaniem sponsorów oraz wsparcia merytorycznego - nawiązali współpracę z ośrodkami naukowymi i publikowali swoje osiągnięcia.

"Taką mamy właśnie w Polsce młodzież. Zdobyli pierwszą nagrodę! Zmagania trwały ponad rok! Celem konkursu było zaprojektowanie i wybudowanie w pełni działającego prototypu minisatelity. Ci młodzi Polacy zrobili to najlepiej w Europie! Przepiękna historia o pasji, wiedzy i geniuszu napisana przez czwórkę wspaniałych młodych Polaków Aleksego Grymka, Stanisława Michalika, Miłosza Słowińskiego i Piotra Wyżlińskiego!" - pisze z dumą Krzysztof Kawecki, prezes Instytutu Lema.

geekweek.interia.pl

Komentarze

Krakus2022.01.25 19:09
Bo w Krakowie jednak madrzy ludzie żyja :) Krakow przeprasza tylko za Długopisa, Psa i Zero.
Jan2022.01.26 0:03
I za tutejszego syna ojca i ojca córki, niejakiego doktora.
Hannah2022.01.25 16:26
chłopaki - na polskich uczelniach - jak Uniw. Warszawski NIC się nie nauczycie ! Uciekajcie od Uniw. Warszawskiego - to najgorsze badziewie lewackie !! NIC się tam nie nauczycie. Chyba, że w Lublinie, Rzeszowie lub ewentualnie na Politechnice Warszawskiej.
Anonim2022.01.25 15:39
Oby pozwolono się im rozwinąć i nie zmarnowano talentów.
Adeptus2022.01.25 15:38
"Przepiękna historia o pasji, wiedzy i geniuszu" Bluźnierstwo i pycha, najgorszy z grzechów! Jaka pasja, wiedza, geniusz? Toż zwycięstwo osiąga się dzięki modlitwie i łasce bożej! A jeśli nie, to jest to bezwartościowe, szkodliwe, szatańskie zwycięstwo, które wbija człowieka w pychę! A przecież lepiej być głupim i bezużytecznym, ale pokornym i bogobojnym, niż mądrym i przydatnym, ale pysznym! adeptusrpg.wordpress.com
SatelitaMożeZajrzećBoziPodPłaszczGwiezdny2022.01.25 13:05
Koniec z tymi szkolnymi fanaberiami, z przeszkadzaniem pambukowi w niebiesiech! Następny rocznik młodzianków płci męskiej będzie mógł brać udział tylko w konkursie na Zespołowe Obciąganie Proboszczowi, ogłoszonym przez Kuriatorium sKULwysyna Czarnka oraz Ministerstwo Dziedzictwa Dziewictwa i Czystości Narządów Narodowych.
paszoł won2022.01.25 13:48
lewacka q całkiem ci się w tym tępym łbie pomieszało
Grizzly2022.01.25 12:44
Wielkie gratulacje! ... ale, ale, ale.... gdzie parytet płci?
robaczek2022.01.25 11:29
I KAŻDY Z NICH POŚPIEWUJE .................. ***** *** .............................. podziękujcie Czarnkowi ;]
Anonim2022.01.25 11:46
idź na WP lub Onet toczyć swoją kulę g... robaczku gnojarzu
Grizzly2022.01.25 12:45
Za***** PO i rudego szczura!
tak jest2022.01.25 12:54
Ci pośpiewujący 500 zwrócili...