17.09.14, 20:30Prof. Andrzej Nowak (fot. Fronda Gliwice)

Ukraina jest sama - tak jak Polska w 1939

„Tak, jak wtedy, samotna Polska musiała zmagać się z ciosem w plecy zadanym przez sowieckiego agresora, w momencie, kiedy broniła się przed Niemcami, tak dziś wydaje się, że podobnie Ukraina zostawiona samej sobie, a nawet nakłoniona przez swoich zachodnich „sojuszników” (czyli przede wszystkim Niemcy), musi podnieść ręce do góry i oddać wschodnią część swojego terytorium – już nie pierwszą, ale drugą – agresorowi ze wschodu” – powiedział prof. Andrzej Nowak w rozmowie z „Radiem Maryja”.

„Smutna powtarzalność opuszczenia krajów Europy Wschodniej przez zachodnich sojuszników, jak w 1939 roku Polski przez Wielką Brytanię, Francję. Teraz to Ukraina jest pozostawiona de facto samej sobie, wobec agresji rosyjskiej” – dodał uczony.

bjad/rirm

Komentarze

anonim2014.09.17 20:39
Porównanie całkowicie nie jest uprawnione. Dobrze brzmi ale znający dobrze historię nie mogę się z tym zgodzić.
anonim2014.09.17 20:41
Inna geopolityka, zupełnie inny charakter nacjonalizmu faszystowskiego o rosyjskiego, inny charakter dyktatury, inne zamiary. W końcu to zupełnie inny świat po pierwszej wojnie światowej i obecnie.
anonim2014.09.17 20:48
To że uczony nie znaczy że mądrze mówi. Bardzo złe porównanie.
anonim2014.09.17 21:07
No cóż, trudno zaprzeczyć że "pośród dobrych przyjaciół wilki psa zjadły".Na razie może jeszcze nie zjadły tylko po kawałku Rosja rozszarpuje Ukrainę. Protest Niemiec wobec budowy baz NATO na terenie Europy Wschodniej i przesunięcie terminu stowarzyszenia handlowego z Ukrainą pokazały jasno Putinowi że ma wolne ręce i czas na rozprawę z tym krajem. Więcej honoru niż UE miały opluwane tu Węgry które mimo sprzecznej retoryki realnie dostarczają Ukraine broń.
anonim2014.09.17 21:13
soowieci w 1939 wtargneli do Polski aby wesprzeć mniejszość Białoruska tak brzmiał oficjalny powód dokonania zbrojnej napaści podobieństwa z współczesnymi wydarzeniami są uzasadnione tylko patałachy liberalno - lewicowe na wikipedii się opierają albo szmatławcach wyborczych lub lisowych
anonim2014.09.17 21:16
patrioto5.._ tak, zgadłeś, prof.A.Nowak jest tym, nie znającym historii... brawo !!
anonim2014.09.17 21:22
Hitler w przeddzień napaści na Polskę w swoim parlamencie przemówił ' zostalismy zaatakowani przez Polskę, musimy odpowiedzieć atakiem' .. jest nagranie.. słynne. Podobnie wtedy działała rosja.. to był generalnie taki styl uprawiania polityki wojennej zatopionej w dosłownie bezkarności i brutalności. Nie zostalismy wybici do cna bo oba kraje potrzebują 'czarnych murzynów' do pracy i do zarabiania..Polska sie musi odrodzić ..podobnie ukraina. Jesteśmy przedstawicielami cywilizacji miłościa nie jak rosja czy niemcy , imperium..Wystarczy przypomniec sobie Pana Tadeusza,.jaka ta polska piękna i szlachetna...na ziemi tej duch zgody i braterstwa...a za granicami mordowanie i niesprawiedliwość. Ukraina weszła w stadium podobne do naszego.. stadium 'układania się' z Rosją.. tyle że oni żyja naszym, Polskim, doświadczeniem, więc to będzie ukąd podobny, a nei taki sam . Podobny, ale nie wiemy jaki. Wierzę że im sie uda!
anonim2014.09.17 22:09
Porównanie kretyńskie, jakby ucznia z podstawówki, który wagarował, gdy odbywały się lekcje historii. Polski nikt nie podżegał przeciwko Niemcom - Ukrainę cały czas nawet my szczujemy i zachęcamy do wojny. Hitler od początku dążył do wojny, chciał to zrobić wespół z Polską lub bez niej (Polacy wybrali drugą opcję) - Putin nie miał zamiaru atakować Ukrainy, a nawet dziś nie wprowadził tam swoich wojsk. Gdyby majdaniarze nie obalili legalnej władzy, to ocaliliby jedność kraju - w Polsce 1939 r. nie było żadnego zamętu wewnętrznego. Polska miała podpisane sojusze z największymi (zdawało się) potęgami światowymi - Ukrainie nigdy nikt żadnego sojuszu przeciwko Rosji nawet nie proponował itd, itd. Porównania pana profesora chybione na całej linii.
anonim2014.09.17 22:23
@CzęstochowskiPoeta To naprawdę mocna i merytoryczna krytyka.
anonim2014.09.17 22:25
To że CzerwoneICzarne, patriota5, elzata, enrque111 są opłacanymi przez kacapów propagandystami najniższe kategorii też wszyscy wiedzą, a dalej śmiecą wpisami na forach. Ciekawe ile dostaje za wierszówkę - kopiejkę? A że pederasta CzęstochowskiPoeta im wtóruje też nic dziwnego, bo to debil, którego kacapy pierwszego by zlikwidowali jakby weszli. I tyle można o ciemniakach, bo z takimi idiotami nawet dyskusji podjąć się nie da, można ich tylko eliminować, ale administracja Frondy im sprzyja...a więc niedługo tylko oni będą komentować artykuły na Frondzie i dominować, bo normalni ludzie przestaną.
anonim2014.09.17 22:40
Zwracam uwagę na różnicę w położeniu geopolitycznym Polski i Ukrainy w przełomowych dla nich momentach. W dniu 1.09.1939 roku Polska była związana z Francją i Anglią sojuszem wojskowym.Z tego powodu mogła liczyć na pomoc militarną swoich aliantów. W momencie utraty Krymu przez Ukrainę ta ostatnia nie była związana żadnymi umowami o charakterze militarnym ani z Polską ani z NATO ani z USA. Ukraina nie może oczekiwać od nas bezpośredniej pomocy wojskowej.
anonim2014.09.17 22:45
@enrque111 Gdybyś wagarował tyle co on to może też zostałbyś prof zwyczajnym i wykładowcą historii na U.J. Pewnie też miałbyś taki dorobek naukowy i tyle publikacji dotyczących Rosji. A może się mylę, bo gdy przedstawisz się z imienia i nazwiska to twój dorobek naukowy uzasadni twoje obraźliwe stwierdzenia? Oby sie nie okazało tylko,że jesteś ekspertem znanym zaledwie z nick-a na Frondzie bo będzie wstyd. A co do twojego komentarza, to naprawdę twierdzisz że nie ma wojsk rosyjskich na Krymie i Ukrainie? To pewnie kosmici w pojazdach z rombami. Czym innym jak nie judzeniem do wojny były gołosłowne zapewnienia Brytyjczyków o pomocy wojskowej Polsce? Czy Beck poważył by sie na wojnę gdyby nie te zapewnienia z 1939r
anonim2014.09.17 23:00
@Ems Jeżeli chodzi o bezpośrednią pomoc wojskową to masz rację. Zapomniałeś jednak że zarówno Rosja jak i USA gwarantowały Ukrainie integralność terytorialna za zrzeczenie się broni atomowej. Rosja tę umowę złamała, więc Ukrainie przysługuje zwrócenie się o pomoc do USA
anonim2014.09.18 7:12
Jak Komuchy Hitlerowcy będą wisieć Banderowcy!
anonim2014.09.18 7:13
Jak Komuchy, Hitlerowcy będą wisieć Banderowcy!
anonim2014.09.18 7:20
Nabi.. nie koniecznie opłacani. .. w Polsce zawsze było sporo takich co za darmo będą sie w taki sposób angażować przeciw Polsce..tak było i jest. Polska Rzecz Pospolita... POSPOLITA..czyli taka dla wszystkich, czyli taka w której kazdy może spokojnie żyć..i zawsze znajdzie sie banda ktorej to sie nie podoba i będą niszczyć. Już stalin wspominał o pozytecznych idiotach i wcale nie muszą o być ludzie głupi, wręcz odwrotnie.. pożyteczność ich polega na tym że ich siła i intelekt kierowany jest gdzie indziej. btw..proponuje redakcji frondy taką sprytną moderację, by przy kazdym komentującym , ktoś z redakcji dodawał punkciki do skali 1-100 na której będzie widać czy ktoś moze być pozytecznym idiotą czy nie..taki czestochowski poeta już na starcie bedzie miał 100 punnktów.. ale pojawiło sie ostatnio sporo nowych dusz:)
anonim2014.09.18 9:02
Dato_ .. co jest bez składu ? potrafisz to uargumentować ? ..wątpię.. L.Twardowski _ profesor prowadził przez kilkadziesiąt lat pismo ARCANA.. sprawdz sam czy tam pisali gimnazjaliści..potem tu wróć i przeproś za pisanie głupot publicznie
anonim2014.09.18 9:20
Do Stowarzyszenia Przyjaciół i Obrońców Banderowców dołączył właśnie Aplegra7. Witamy w SPiOBie!
anonim2014.09.18 10:29
L.Twardowski.. rozumiem ze jesteś przed gimnazjum skoro nie potrafisz w 2 zdaniach powalić prof.Nowaka na łopatki wskazując nam gdzie popełnia błąd. Zajmujesz się piśmiennictwem typu ' jakby' ..opisując kogoś , coś, co gdzies istnieje ale z przyczyn nam nieznanych, nie mozesz zdradzić ani nazwiska, ani miejsca..a już nie daj Boże konkretni się wysłowić. Otóż tu i teraz prof.Nowak jest zapraszany i słuchany przez ELITY tego państwa, cytowany z tu i teraz gazetach i magazynach. Człowiekiem traktowanym z szacunkiem przez elite tego państwa. Pisząc o gimnazjaliście ośmieszasz się bo przecież cała elita polska nie moze sie mylić przez te dziesiątki lat... Czerwono-czarne.._ doczekam sie argumentu ? Czy moze usilnie będziesz obrzucał ludzi coraz to bardziej wymyślnymi frazesami..Wysil się..stać Cie na to ! uwierz w siebie..!
anonim2014.09.18 10:42
Aplegra ktoś, kto broni TAKICH porównań powinien się zastanowić nad sobą i swoją edukacją. Pan Profesor uskutecznia modną wśród 'elyt' retorykę probanderowską. Wstydź się koleś, wstydź.
anonim2014.09.18 11:11
Wojna w przestrzeni medialnej jest faktem, co nie dziwi, skoro polski kontrwywiad nie jest w stanie zlokalizować i unieszkodliwić sowieckich agentów wpływu...Zainfekowanie frondy dowodzi tego faktu znakomicie. Lista nazwisk do "odstrzału" wciąż jest uaktualniana a profesor Nowak jako bezdyskusyjny specjalista od problematyki wschodniej cały czas na jednej z najwyższej pozycji... Dowodzi to tylko tego, że jego wnikliwe analizy zagrożeń trafiają w punkt. ----------------------------------------------------------------------------------------------- Polecam "rozmowę" prof. Nowaka z ruskim dziennikarzyną Kirianowem...Do znalezienia w sieci i wiele mówiąca.
anonim2014.09.18 11:22
@Schikaneder Wychodzi na to że Polska była naiwna przez całą II wojnę światową. Ale dam ci lepszy przykład. W 1920 r Węgry przesłały nam amunicję, dzięki której odparliśmy zarazę bolszewicką. Co na tym zyskały Węgry oprócz naszej wdzięczności? Nic.
anonim2014.09.18 12:07
@CzerwoneICzarne Gdybyś posłuchał prof. Nowaka to dowiedziałbyś się, że przed wojną banderowcy w większości siedzieli w więzieniach , podobnie jak działacze KPP. Państwo polskie doskonale panowało nad tym zagrożeniem ale wybuch wojny i osłona Niemców i Sowietów nakarmiła oswobodzoną bestię... I tu należy szukać winnych. Jak rozumiem zostałeś postawiony na odcinku pielęgnowania i podsycania ukraińsko polskich animozji... Moja rada, rób to inteligentniej bo wali prymitywem...
anonim2014.09.18 12:43
Marekwu oczywiście, wszyscy winni tylko nie Banderowcy...
anonim2014.09.18 15:45
@CzerwoneICzarne już odpuść.. widze że nie ma z tobą rozmowy.. jedynie obrzucasz wszystkich błotem bez argumentu. ..ludzie to czytają i rozumieją więcej niz ci sie wydaje. lepiej sie nad sobą zastanów czy nie szkoda ci czasu.. zajmij sie rodziną, dziecmi, zoną.. wakacje, praca twórcza..wypuść ciśnienie z wnętrza a zobaczysz że swiat jest piękny, ale niszczony przez takie agresywne teksty jak twoje !
anonim2014.09.18 16:37
Panowie marekwu i Aplegra7 tłumaczenie czegokolwiek lewym to strata czasu. Większość z nich to resortowi emeryci (często z żeńskimi nickami) proputinowscy, prosowieccy, bluzgający w najgorszy sposób itd itp. Ci ludzie są tu celowo i mają za zadanie z jednej strony dezinformację, mieszanie, kłamanie, propagandę, z drugiej uniemożliwienie prowadzenie jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji, ich zadaniem jest śmiecenie byle jakimi wpisami, oni nie są nastawieni na rozmowę, dyskusje itp, ale wyłącznie na tworzenie chaosu, zamieszania kierowanie wpisów na odległe tematy itp. Na szczęście większość z nich to matoły sterowane przez prowadzących, oni prawie nie czytają innych wpisów, najczęściej funkcjonuję na zasadzie kopiuj-wklej. Większość z nich znam z innych forów, rozpoznaję styl, czasem wręcz wklejane w całości te same wpisy na różnych forach. Niestety, administracja Frondy na taką ich obecnośc pozwala, czasem można odnieść wrażenie, ze wręcz ich uprzywilejowuje. Nadal nie ma plonek, które umożliwiłyby rozmowę, tym którzy chcą normalnie wymieniać poglądy, a to całe hultajstwo mogłoby pisać na Berdyczów, ale administracja nie chce wprowadzić plonek i śmiecące wpisy zniechęcaj do dyskusji, bo trzeba wśród nich wyszukiwać sensowne wypowiedzi.
anonim2014.09.18 21:50
@Aplegra7 Nigdy nie będę głaskał po główkach ani Banderowców ani Komuchów ani innego antypolskiego ścierwa. Istotnie, świat jest piękny, tylko szuje go zaśmiecają.
anonim2014.09.19 0:10
enrque111 " Gdyby majdaniarze nie obalili legalnej władzy, to ocaliliby jedność kraju " Do czasu - wystarczyło by, aby kolejne wybory wygrała opcja pro zachodnia, a Ukrainę spotkało by dokładnie to, co się dzieje teraz.