Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał Cyfrowy Polsat dwiema wysokimi karami. Chodzi o postępowanie firmy w trakcie trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016.

Łącznie Cyfrowy Polsat będzie musiał zapłacić aż 34,9 mln złotych kary. Decyzja UOKiK zapadła 19 grudnia. Chodzi o usunięcie ze swoich list kanałów ZDF oraz Das Erste, na których transmitowane były mecze.

UOKiK podkreśla, że konsumenci mogli mieć na podstawie dotychczasowej praktyki przekonanie, że w trakcie trwania turnieju będą mieć dostęp do kanałów, które do tej pory były ogólnodostępne na takich zasadach, jakie obowiązywały wcześniej.

Jak stwierdza Marek Niechciał, prezes UOKiK:

Brak rzetelnej informacji o wprowadzonych zmianach i o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do kanałów ZDF i Das Erste powodował dezorientację u konsumentów. Wielu z nich mogło nie wiedzieć, że nadal mogą za darmo oglądać transmisje meczów. W związku z tym mogli niepotrzebnie wydać pieniądze. Nasza decyzja ma być sygnałem dla przedsiębiorców, że takie działania są niedopuszczalne”.

Decyzja nie jest prawomocna, spółka może się od niej odwołć do sądu w ciągu miesiącu od doręczenia.

dam/businessinsider.com.pl,uokik.gov.pl