09.06.21, 20:31Fot. screenshot - YouTube (CBS News, Guardian News)

USA, Niemcy, Nord Stream 2: Ciąg dalszy zwodzenia Ukrainy

Decyzja administracji amerykańskiej ws. zawieszenia części sankcji wobec Nord Stream 2, oznaczająca de facto pozwolenie na dokończenie projektu, była dla Ukrainy nieprzyjemną niespodzianką. Waszyngton i Berlin zapewniają, że dołożą starań, aby Kijów nie ucierpiał przez Nord Stream 2. Ukraina nie powinna jednak w to wierzyć – zwłaszcza, że USA i Niemcy nie mają pomysłu, jak zmusić Rosję, by nie wykorzystywała broni gazowej przeciwko Kijowowi.

Decyzja ekipy Joe Bidena ws. Nord Stream 2 wciąż budzi ogromne kontrowersje w Kongresie, i to nie tylko wśród republikanów. Sekretarz stanu Anthony Blinken bronił decyzji ws. zamrożenia sankcji na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Przyznał, że na politykę administracji w tej sprawie przede wszystkim wpływ ma chęć porozumienia się z Niemcami, a te konsekwentnie chcą dokończyć gazociąg. Blinken wskazał też jednak na to, o czym parę tygodni powiedział sam Biden, mówiąc, że nie było już sensu walczyć z gazociągiem, bo ten był de facto już zbudowany. Sankcje na Nord Stream 2 AG i Matthiasa Warniga już by tego nie zmieniły – zapewniał Blinken. Więc, jak tłumaczył, lepiej „zrobić coś pozytywnego ze złej sytuacji, którą odziedziczyliśmy, kiedy objęliśmy urząd”. Blinken zapewniał kongresmenów, że w rozmowach ze stroną niemiecką (wiadomo, że niedawno w Waszyngtonie przebywała niemiecka delegacja ws. Nord Stream 2) zawarto umowę, że zostaną podjęte jakieś kroki, jeśli działania Rosji zagrożą bezpieczeństwu lub bezpieczeństwu ekonomicznemu któregokolwiek krajów uważających dziś, że Nord Stream 2 im zagraża. Jeśli chodzi o Ukrainę, Blinken mówił, że prowadzone są z Berlinem rozmowy, aby „zrekompensował” Kijowowi straty wynikłe z możliwego wstrzymania tranzytu rosyjskiego gazu inwestycjami w energetykę alternatywną. Blinken nie wyjaśnił jednak, jak USA i Niemcy zamierzają wpłynąć na Rosję, gdyby ta chciała wykorzystać Nord Stream 2 jako broń gazową – co zresztą niedawno, w odniesieniu do Ukrainy, zasugerował Władimir Putin. Rosyjski przywódca zasugerował, że Gazprom mógłby nawet zwiększyć tranzyt przez Ukrainę, ale wtedy, gdyby w Kijowie była inna władza. Trudno uznać to za coś innego, niż używanie przez Moskwę gazu jako oręża politycznego. Warto zauważyć, że dopóki nie było ze strony USA jednoznacznej deklaracji o zgodzie na dokończenie Nord Stream 2, ze strony Rosji takiego szantażu nie było. Kreml czuje się teraz bardzo pewnie, stąd słowa Putina. Gdy zostanie dokończony Nord Stream 2 i Rosja będzie mogła przekierować większość surowca eksportowanego teraz via Ukraina na kierunek bałtycki, Zachód straci jakikolwiek wpływ na sytuację. USA nie będą miały możliwości „karania” Moskwy – bo trudno sobie wyobrazić, żeby Niemcy ograniczały swe własne zyski z importu rosyjskiego gazu przez Nord Stream 2. Nie ma realnej możliwości wynagrodzenia Ukrainie strat wynikających z budowy gazociągu przez Bałtyk. Zresztą uderzone zostaną inne kraje, choćby Polska, przez które płynie też dziś gaz do zachodniej Europy z Rosji. Co więcej, jeśli nawet w przypadku aspektu ekonomicznego można mówić o jakichś próbach rekompensaty dla krajów tranzytowych, to nie należy zapominać, że uruchomienie Nord Stream 2 osłabi też ich bezpieczeństwo.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

Anonim2021.06.10 8:25
Już raz obiecywali Amerykanie Ukraińcom nienaruszalność granic wówczas, jak trzeba było zlikwidować potencjał nuklearny po byłym ZSRR? I co z tego mają Ukraińcy? ............ To doba przestroga dla Polski? Powinna być nauczką? Ale polscy żydokomuniści oddali władzę pod zarząd nowojorskich chazarskich żydów? I czeka nas los podobny do Ukrainy?
Anonim2021.06.10 8:39
W przypadku konfliktu zbrojnego z Rosją, goli i weseli oddajemy krew i terytorium do działań wojennych? w interesie nowojorskich zarządców świata?
PRAWDA2021.06.10 1:56
Białoruś czyli Łukaszenko == nie ma nic do Gadania i decydowania o Białorusi tam rzadzi Car Rosji od zawsze czyli 1918 rok ===Dlatego ,że są bazy Ruskie i nie wyjadą aż Rosja zostanie podzielona na 3 państwa --
Anonim2021.06.10 8:34
Łukaszenka dostał od nowojorskich chazarskich żydów propozycję nie do odrzucenia? Miał za obiecane dolary wprowadzić stan pandemii na Białorusi dokładnie tak, jak to zrobiły Włochy? Łukaszenka odrzucił propozycję, to ma rewoltę?
Prawda2021.06.10 1:53
Rosja i Niemcy prowdzą polityke z 1939 roku -----tylko dzięki Ameryce narazie w Europie i Polsce jest spokój ==
Anonim2021.06.10 8:30
Bo jako Europa przyjęliśmy amerykański model demokracji? Wyznaczany przez nowojorskich chazarskich żydów? Żaden sukces? Wojna wisi na przysłowiowym włosku?
Monika2021.06.10 0:03
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
sekretarz Bidena2021.06.18 20:19
Wchodzimy w to. Moj prezydent podpisał stosowne zlecenie. dzwon 7 495 3454343
gh2021.06.9 21:40
Szczuliście na Białoruś i zawsze staliście w szpicy sankcji na nią, to teraz będziecie gnojeni i szturchani ze strony wszystkich. Trzeba było robić z Łukaszenką interesy, wspierac go politycznie i finansowo, on do pewnego czasu dbał o polską mniejszość, a teraz nagle się na nas odgrywa we wszystkim. Przypadek? Nie, partacze. Jak zwykle wychodzicie przed szereg, myślicie, że będziecie poważani za walkę o demokrację. To jest tylko wytrych do realizacji interesów narodowych, pretekst do mieszania się w cudze sprawy. Niemców i Zachodu g. obchodzi demokracja, gdyby tak było, to dawno nie byłoby Putina i Łukaszenki. Co teraz mamy, ano Łukaszenkę, który idzie w objęcia Rosji i staje się jego popychadłem, który służy do napierdalania w Polskę, aleście nas zaorali. PISdy wspierały Cichanouską, a teraz ta nadaje na wicu niemieckiej V-kolumny w Polsce -Trzaska. Nic się nie zmieniło, Polak przed i po szkodzie głupi. Szkoda tylko, ze de facto cierpią Polacy, rząd zawsze się wyżywi. Gdyby nasi mieli jaja, to by choćby Duńczykom docisnęli śrubę w sprawie paszowców, nie mogą one łowić na wodach duńskich i niemieckich, a u nas mogą. Czemu nie zintensyfikujemy działań ekologów w Dani i Niemczech, czemu nie dociśniemy inwestorów duńskich w Polsce? A z Czechami to trzeba było wcześniej rozmawiać.
Magna Germania2021.06.9 21:20
𝐖𝐢𝐫 𝐡𝐚𝐛𝐞𝐧 𝐟𝐫𝐢𝐬𝐜𝐡𝐞𝐧 𝐓𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝐨𝐫𝐭 𝐯𝐨𝐧 𝐉𝐮𝐝𝐞𝐧. 𝐒𝐢𝐞 𝐤ö𝐧𝐧𝐞𝐧 𝐈𝐡𝐫𝐞 𝐁𝐞𝐬𝐭𝐞𝐥𝐥𝐮𝐧𝐠 𝐟ü𝐫 𝐒𝐞𝐢𝐟𝐞 𝐚𝐮𝐟𝐠𝐞𝐛𝐞𝐧. 𝐇𝐞𝐫𝐠𝐞𝐬𝐭𝐞𝐥𝐥𝐭 𝐚𝐮𝐬 𝐫𝐞𝐢𝐧𝐞𝐦 𝐣ü𝐝𝐢𝐬𝐜𝐡𝐞𝐦 𝐅𝐞𝐭𝐭.
Magna Germania .2021.06.9 21:07
Przecież nikt na poważnie nie traktuje żadnej ukrainy .
Anonim2021.06.9 20:47
a tyle lat lizali niemiaszkom buty, zwłaszcza ten nacjonalista poroszenko