21.10.19, 18:11Zdj. Claude Truong Ngoc, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Verhofstadt bez immunitetu? Polski sąd wyraził zgodę

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia postanowił wystąpić do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Guyowi Verhofstadtowi.

Belgijski polityk w 2017 r. nazwał uczestników Marszu Niepodległości „faszystami, neonazistami i białymi suprematystami”. Prywatny akt oskarżenia, w imieniu dr. Bawera Aondo-Akaa, złożyli prawnicy Instytutu Ordo Iuris.
commons.wikimedia.orgSąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia postanowił wystąpić do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Guyowi Verhofstadtowi. Belgijski polityk w 2017 r. nazwał uczestników Marszu Niepodległości „faszystami, neonazistami i białymi suprematystami”. Prywatny akt oskarżenia, w imieniu dr. Bawera Aondo-Akaa, złożyli prawnicy Instytutu Ordo Iuris.

W maju 2019 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wydał postanowienie o umorzeniu postępowania wskazując, że, rzekomo, nie ma podstaw prawnych do przekazania wniosku pokrzywdzonego o uchylenie immunitetu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi. W związku z tym sąd nie zezwolił na ściganie pochodzącego od uprawnionego podmiotu.

Zażalenie na to postanowienie złożyli prawnicy Ordo Iuris zarzucając m.in. naruszenie szeregu przepisów regulaminu Parlamentu Europejskiego przez Verhofstadta oraz wskazując na zablokowanie oskarżycielowi prawa do sądu. Sąd Okręgowy w Warszawie w całości przychylił się do zażalenia i uchylił postanowienie Sądu Rejonowego, wskazując, iż ma on obowiązek wystąpienia do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w celu rozpoczęcia procedury uchylenia belgijskiemu politykowi chroniącego go immunitetu. W związku z tym sąd pierwszej instancji wydał finalnie postanowienie o wystąpieniu do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi.

„Uprawnienie sądu powszechnego do przekazania wniosku o uchylenie immunitetu europosłowi stanowi realizację prawa obywatela do sądu. Przyjmując interpretację przeciwną dochodzenie swoich praw przeciwko europarlamentarzyście jawiłoby się wyłącznie jako uprawnienie natury formalnej, które nigdy nie może przynieść skutku. Oczekujemy teraz na stanowisko Przewodniczącego PE” – powiedział adw. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

„Niestety, z uwagi niezawiłości proceduralne i bezczynność ze strony sądu polskiego postawienie przed sądem Guya Verhofstadta za zniesławiające sformułowania pod adresem dra Bawera Aondo-Akaa trwało prawie dwa lata. Liczymy na to, że eurodeputowany podczas obrad Parlamentu Europejskiego wyjaśni pokrzywdzonemu dlaczego użył w m.in. wobec niego tego rodzaju obraźliwych sformułowań. Być może debata w Parlamencie Europejskim skłoni go do refleksji, a nawet przeproszenia pokrzywdzonego za użycie krzywdzących i nieuzasadnionych słów wykraczających poza granice wolności wypowiedzi” – dodał adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej.

yenn/Tysol.pl

Komentarze

toja2019.10.22 6:51
11 listopada to nie maszerują faszyści tylko komuniści w czerwonej oprawie!
Przeciw kretynom2019.10.22 12:57
Więcej! To maszerują ufonauci w kamuflażu. A ty ustaw sobie przypominacz na tabletki.
zbycho2019.10.21 23:43
Panie doktorze bywam czasem tam gdzie pan mieszka.Wymieniamy sympatyczne dzień dobry.Mam do pana bardzo duży szacunek za odwagę w działaniu i konsekwencję.Proszę nie przestawać.Ja wolę z mądrym nawet stracić niż z głupim zyskać.
ymil2019.10.21 21:51
Trzeba tego Guya zaprosić na Marsz. Już niedługo będzie - niech to ktoś zrobi, kto ma do niego maila. Może jak zobaczy, zmieni zdanie? Przypomni sobie, jak był młody?
Grizzly2019.10.21 21:49
Immunitet honorowy stracił również, każdy może to bydle obrzucić jajami, pomyjami i, co tam kto ma pod ręką!
JanP2019.10.21 21:06
E tam, belgijski polityk tylko wyraził swoją opinię. Polscy politycy też używali tych stwierdzeń i jakoś nikt do tej pory nie został o nic oskarżony.
stan2019.10.22 0:22
A dziennikarz TVN (ten sam, który teraz oskarża Banasia!) zorganizował i nakręcił hucpę z polskim nazistą - obchody urodzin Hitlera, ale mu się nie udało wmówić Polakom nazizmu - czy ktoś słyszał, by za to odpowiedział przed polskim sądem?
Lech Keller-Krawczyk zyd homo pedofil2019.10.21 20:30
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-genetyk "słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 (tu ma racje) żyje w tzw. lala land. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
PolakNieLeming2019.10.21 20:22
Przeczołgać lewaka po polskich sądach ! Byle dobrze zapamiętał ten lewacki faszysta, że nie obraża się Polaków.
Wies2019.10.21 19:31
Jak to mówią: kto mieczem wojuje od miecza ginie.
JS2019.10.21 19:27
Teraz się okaże jaka jest praworządność w EU GmbH. Myślę, że będzie jak za standardów PO. Winny ale będzie broniony i jeszcze przypuści kontratak w obronie swojej "niewinności". Zdemoralizowani, pozbawieni honoru, sumienia, poczucia uczciwości, sprawiedliwości, zdrowych norm społecznych ludzie ! Nie nadają się do żadnych rządów, do żadnym parlamentów ani innych urzędów publicznych ! A jednak dostali się, czymś musieli się zasłużyć - gorliwością w rozprawianiu się z nowymi państwami Europy Wschodniej, które nie chcą podporządkować się władcom w EU GmbH. Pozdr.
Mokabe2019.10.22 2:32
Dobrze wiemy że Verhofstadt to podła lewacka kanalia a lewactwo unijne będzie go bronić. Każdy europoseł z PiSu czy Konfederacji powinien zamykać mu od razu gębę jak tylko by chciał gadać na temat Polski. Życzę Aondo-Akaa wygrania procesu i by w końcu ta kanalia unijna została ukarana za obrażanie Polaków, choć wątpie wto by tej lewackiej unijnej bandzie.
JS2019.10.22 7:51
Ja już myślałem, że Aondo-Akaa zrezygnował z procesu, bo wystraszył się ważnej figury z Brukseli. Dłuuuuugo to trwało ale ruszy proces. Media na zachodzie tego pewnie nie pokażą, nie opiszą, że jakiś śmiałek z Polski wyzwał do sądu Verhofstadta. Pozdr.
JPIII2019.10.21 19:11
Ten tzw. dr Bawer Aondo-Akaa to chory człowiek ale nie wiedziałem , że on też i na łeb jest chory. Dlaczego pedophil "bug" mu nie pomógł? Mógł chociaż łeb mu naprawić.
fred2019.10.21 20:18
ale jesteś cienki
PolakNieLeming2019.10.21 20:19
Spadaj ,chamie niemyty, tam, gdzie twoje zawszone miejsce. Do budy !
Mordka2019.10.22 16:58
Dureń z ciebie i do tego drań!
grimm2019.10.21 19:08
Zróbcie szkolenia sądom rejonowym. Bo być sędzią i nie znać prawa to chyba powinna być jakaś kara dla nieuków?
ymil2019.10.21 21:49
Tutaj nie chodzi o znajomość prawa, ale o wiarę w jego obowiązywanie. Już nawet sędziowie ją utracili. No bo ja k można w coś takiego wierzyć?