17.07.19, 10:15(fot. flickr/PiS)

Von der Leyen przed głosowaniem dzwoniła do Morawieckiego

Ursula von der Leyen, chwilę przed samym głosowaniem nad wyborem szefa Komisji Europejskiej, dzwoniła do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" z szefem polskiego rządu, rozmawiała również kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Decyzja strony polskiej zapadła po długich wahaniach. Jak się okazuje, wpływ na nią mogły mieć także starania Niemiec – pisze gazeta.

Ursula von der Leyen została nową szefową Komisji Europejskiej. 383 europosłów było za, 327 przeciw, 22 wstrzymało się od głosu. Potrzebna była bezwzględna większość, czyli 374 głosy. Urząd obejmie 1 listopada. Wynik głosowania do ostatnich chwil nie był przesądzony. 

Jak się okazuje, Niemka wygrała dzięki Prawu i Sprawiedliwości. PiS dostarczyło aż 26 głosów, co zdecydowało o jej zwycięstwie. 

Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, polski rząd może być zadowolony, bo jest przekonany, że von der Leyen wie nie tylko, dzięki komu wygrała, ale dzięki komu będzie miała większość w PE.

Już wczoraj Jarosław Kaczyński ujawnił, że do premiera Mateusza Morawieckiego z przeprosinami dzwoniła również kanclerz Niemiec Angela Merkel. Kanclerz odniosła się do głosowania nad kandydaturą Beaty Szydło

- To zaskoczenie nie tylko dla nas, bo mieliśmy zawarte pewne porozumienia na najwyższym szczeblu. Premier Mateusz Morawiecki informował mnie, że tuż po tym głosowaniu zadzwoniła do niego kanclerz Niemiec Angela Merkel z przeprosinami, wyrazami zdumienia i szoku po tym, co się stało. Zapewniała, że wszyscy przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej głosowali za kandydaturą pani premier - stwierdził prezes Kaczyński.

 Sam Mateusz Morawiecki ujawnił również kulisy rozmowy z Merkel.

- Wyraziłem swoje ogromne niezadowolenie i dezaprobatę wobec łamania pewnych konwenansów, pewnych norm, pewnych standardów Unii Europejskiej. UE nie powinna łamać swoich własnych standardów, swoich własnych rozwiązań, które przyjmuje. Wśród tych rozwiązań było to, że komisja ds. zatrudnienia, stanowisko jej przewodniczącego, zostało przypisane dla grupy EKR. Kandydatem EKR była pani premier Beta Szydło, myślę, że najlepszy kandydat w Europie na to stanowisko - podkreślił premier 

Z kolei "Rzeczpospolita" pisze o tym, że Niemka wygrała dzięki Prawu i Sprawiedliwości.

- Poparcie PiS, a nie niemieckich eurodeputowanych, zdecydowało o sukcesie Ursuli von der Leyen. Została ona właśnie pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej.-  czytamy

Opowiadaliśmy się za kandydatem kompromisu, który będzie dawał nadzieje na pojednanie. Pokazaliśmy naszą skuteczność. Pokazaliśmy, że opowiadamy się za Europą normalności, by dla Polaków europejskość kojarzyła się z konkretem. Taka będzie też nasza dewiza w negocjacjach – mówił Prezes Rady Ministrów na konferencji po ogłoszeniu wyników głosowania w Parlamencie Europejskim.

 

bz/rp.pl/dgprawna.pl/fronda.pl

Komentarze

Foster2019.07.17 17:41
Polska dyplomacja jest dnem, skoro trzeba cały kraj informować o tym, ze ktoś dzwonił do naszego premiera. Czy rzeczywiście Polska jest aż tak bardzo ignorowana w UE, ze nawet o telefonicznych rozmowach trzeba suwerena informować ?
Maria2019.07.17 16:20
O byśmy tego nie żałowali.
twitter:@PromocjaPWS2019.07.17 15:31
Przypominam, że w UE od Traktatu z Mastricht jest organizowana według Manifestu z Ventotene - trockisty Spinellego. Poczytajcie główne założenie traktatu, a zrozumiecie polityczną i gosp. stronę UE. To samo jest z polit. gender mainstreaming (potocznie zw. równościową) - wpr. Traktatem Amsterdamskim z 97 r. Celem gender mainstreaming jest obalenie tożsamości płciowej, bo ta jest podstawą wszystkich innych, a jej obalenie prowadzi do zatracenia możliwości przez jednostkę do obiektywnej weryfikacji otaczającej rzeczywistości, a to jest niezb., by przepchnąć federal. UE bez oporu ludzi. UE musi się sfederalizować jak najszybciej (data podana przez Schulza to 2025 r.), bo elity europejskie są świadome nadch. kryzys - od dziesięcioleci Europa jest bankrutem, tzn. nie wytwarza dóbr, które konsumuje. Ten dobrobyt jest podtrzymywany przez pracujących Azjatów - głównie Chińczyków. Jeśli oni odmówią, to czeka nas tragedia, bunt i na tę okol. musi być stw. aparat terroru - zlikw. armie UE, stworzona armia UE i zlikwidowane państwa narodowe. Ważną rolę odgrywa tu też masowa imigracja z Afryki i Bliskiego Wschodu. Więcej o tym i procesie deindustrializacji jest tu: historiasztuki.com.pl/strony/024-00-02-DEINDUSTRIALIZACJA.html , Manifest z Ventotene: historiasztuki.com.pl/strony/021-12-00-ANTYKULTURA-SYSTEM.html#1 , GENDER: historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mag42 , NOWA WĘDRÓWKA LUDÓW historiasztuki.com.pl/025-00-06-WEDROWKA-LUDOW.php
Zennon2019.07.17 16:24
W sedno.
Foster2019.07.17 15:15
Być może uprzedziła go lojalnie o tym, ze Komisja Europejska wkrótce uruchomi procedurę w związku z naruszeniem praworządności przy wyborze sędziów KRS. Domyślam się, że tym było spowodowane nieoczekiwane tajemne spotkanie KRS z politykami PIS w Kancelarii Prezydenta RP. Coś tu śmierdzi.
Urszula2019.07.17 12:53
No i co wynikło z tych przeprosin? Wielkie nic.
Mirek2019.07.17 12:20
Sytuacja jak zwykle. Polacy dali wszystko co mogli, nawet wbrew swoim interesom. A w zamian dostali niespełnione obietnice i przeprosiny. Jak zwykle frajerzy. Tak jak z pomocą Anglii w II wojnie.
robaczek 2019.07.17 11:37
NO I JEST SUKCES!!!! zadzwoniła! oj patuski patuski ........... ech ;/
Szymon2019.07.17 11:35
Wiecie co? Wy nawet nie rozumiecie, że zostaliście wydymani bez mydła. Do dzisiaj to do was nie dociera. Z tym Timmermansem ograli was jak dzieciaków, a dowodem na to, jest właśnie to, że do dzisiaj tego nie rozumiecie. W UE wszystko jest tak, jak sobie to zaplanowali, PiS nie miał na to najmniejszego wpływu i bez względu na to co PiS by zrobił, szefową i tak byłaby Ursula. Wy dostaliście tylko ochłap w postaci iluzji, że macie na cokolwiek wpływ i ktoś się z wami liczy, a tak naprawdę, patrząc z perspektywy PiSu wybór Ursuli jest gorszy niż Timmermansa. Ale wy i tak będziecie gadać, że to wasz sukces. Potem dopiero będziecie to odszczekiwać i kłamać, bo Ursula zadba o praworządność w krajach EU znaczenie bardziej niż Timmermans, a wam z praworządnością nie po drodze.
szymek2019.07.17 13:44
Wiecie , wy , was , zostaliście , wasz , wam.......ależ ty musisz cierpieć wśród takiej masy durniów !.....jeden jedyny ? ......nie czujesz się samotny ?......zaśpiewaj sobie piosenkę o słoneczku , poczujesz się lepiej , moźe zapisz się do grupy wsparcia , takich marudów jest więcej , pomagajcie sobie nawzajem , ale między swoimi , nie biegaj ze skargami do innych , bo jak pisiory dostaną po pysku to i tobie się dostanie , no chyba , że masz już glejt , list żelazny , że ty jesteś z tych porządnych......
michalina2019.07.17 14:23
Timmermans dla którego głos z Polski ,że białe jest białe będzie zawsze czarne jest wzorem praworządności
anonim2019.07.17 10:55
Gdyby nie Marawiecki i PiS to Von der Leyen nie została by wybrana na najważniejsze stanowisko w EU (UE). W tym kontekście bardzo znamienne jest nie wybranie Szydło. bo jest katoliczką. Wszystkie grupy lewicowe będące pod wpływem agentury Sorosa i światowej masonerii ją atakują i niszczą w EU. robią to już teraz w sposób nachalny i bez kamuflażu . Bardzo widoczne jest obecnie działanie masonów na każdym kraju w zwalczaniu chrześcijaństwa, a zwłaszcza katolicyzmu. Nawet w Posce: garść przykładów PO walczy z wiarą wprowadza LGBT, związki jednopłciowe, pracę w niedzielę... i oszukując ludzi ogłąsza sie partią chadecka, a jest partią lewacką wskrzeszająca agenturę PZPR i ubeków (SLD,Nowacka, Nowoczesna i ciągoty do partii Biedronia). Wyszło też na jaw , że Mark Zukengrg (szef faceboka) robił wszystko, by niszczyć co było w obronie przeciw aborcji w Irlandii, zapłaci on ogromne kary za manipulacje i podstępne działania nielegalne, ale co z tego ? jak za jego przyczyną aborcja przeszła w Irlandii a on odbije sobie kasę na użytkownikach faceboka.. Takich podobnych złowieszczych działań światowej masonerii i Sorosa jest ogromna ilość we wspólczesnym świecie, Europie i w Polsce.
Foster2019.07.17 19:44
Szydło jest katoliczką a Ursula von der Leyen - kim ?
T2019.07.17 10:53
Zabawne, bo węgierska prasa uważa, że wygrała dzięki Fideszowi. Każdy sobie zasługi przypisuje tam, gdzie ich nie powinno być.
szymek2019.07.17 10:41
Angela przeprosiła , a Robercik , przecudnej urody kłamczuszek i cwaniaczek o pedalskim poziomie kultury osobistej , wyraził zrozumienie , co oznajmił zbolałym głosem i rozpromienioną twarzą .......
Cogito tego sum2019.07.17 10:36
PiS w awangardzie praw kobiet. PiS miał kobietę Premier a teraz wybrał pierwszą kobietę na to stanowisko. Lewactwo chciało samca robiącego karierę na dramacie homoseksualizmu.
Ja 2019.07.17 10:28
Źle zrobili. Będzie grillowania Polski ciąg dalszy.
janosz2019.07.17 10:18
Niemcy też kłamią jak widać.