20.04.21, 09:39Fot. via Pixabay

W tamponach, mydelniczkach, tubkach pasty do zębów - tak przemyca się amantadynę do szpitali

Rodziny pacjentów przebywających w szpitalach z powodu covid-19 bardzo często przemycają do szpitali amantadynę, jak poinformowała pod koniec marca Gazeta Wyborcza.

W mydelniczkach, w opakowaniach po tamponach lub paście do zębów, w paczkach przekazywanych chorym leżącym w szpitalach - to niektóre ze sposobów przemycania amantadyny do szpitali.

Znacznie wzrosła również sprzedaż amantadyny i leków bazujących na niej, w tym także na czarnym rynku, gdzie osiągają one znacznie wyższą cenę. Nie odstrasza to jednak ani pacjentów ani ich rodzin.

GW dotarła także do wypowiedzi lekarzy, którzy potwierdzają, że taki proceder ma miejsce. Ponadto, zgodnie ze słowami tych lekarzy, pacjenci nie informują lekarzy, że przyjęli amantadynę albo informuję dopiero po jakimś czasie, kiedy lek nie zadziała w pełni tak, jak tego oczekiwali.

Sama amantadyna i leki ją zawierające są na receptę. Nie oznacza to jednak, że nie można jej kupić w inny sposób niż w wyniku przepisania tego leku przez lekarza. Często amantadynę można nabyć bezpośrednio od handlarzy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie - po pierwsze nigdy nie ma pewności, że kupowany lek jest bezpieczny i pochodzi z dobrego źródła, po drugie zaś powiniene on być stosowany pod kontrolą lekarza. Nie każdy może przyjąć amantadynę, ma ona istotne przeciwwskazania takie jak padaczka, wrzody, choroby nerek, alergia, problemy z ciśnieniem.

Mimo to amantadyna nadal budzi bardzo duże zainteresowanie, zwłaszcza po tym, jak o jej działaniu poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Warchoł w trakcie przechodzenia covid-19 przyjął amantadynę i zachwalał jej działanie.

Pomimo to stosowanie amantadyny spotyka się z krytyką ekspertów. Bywa ona określana lekiem medialnym, a jej stosowanie - nieetycznym - więcej czytaj tutaj. Ponadto według MZ jej stosowanie to eksperymentowanie na ludziach - więcej czytaj tu.

Mimo to resort zdrowia zlecił badania kliniczne na temat jej skuteczności. Prowadzący badania prof. Konrad Rejdak zapowiedział, że ich wyniki znane będą w maju - więcej na ten temat tutaj.

jkg/gw, radiozet

Komentarze

Anonim2021.04.20 15:55
Należy mieć świadomość, że w przypadku wykazania skuteczności Amantadyny (na co już są badania in vitro i statystyczne), przy braku niebezpiecznych skutków ubocznych, osoby które utrudniały leczenie tym specyfikiem zostaną oskarżone o przyczynienie się do masowych zabójstw.
robaczek2021.04.20 14:58
TAK TAK TAK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! łykać to i TLUMNIE DO KOSCIOLA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...................................................... CZAS SELEKCJI NATURALNEJ W SZCZYTOWYM MOMENCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;] biedne katole............ wymierają
strefa wolna od covid2021.04.20 14:42
Kudzu wykazuje zbiezne z amantadyna mechanizmy dzialania, pomocne m.in. przy chorobie parkinsona. Wzrost poziomu dopaminy, hamowanie aktywnosci receptorow NDMA dla aminokwasow pobudzajacych, najwazniejsze przy covidzie powinowactwo na enzym ACE2 I zmiana ph na zasadowe co zdaniem doktora Bodnara jest istota rzeczy.... ... Kudzu jest wszechstronnym ziolem z potwierdzonymi badaniami klinicznymi, polecane przez bonifratrow https://apteka.bonifratrzy.pl/artykuly/koronawirus-czy-rzeczywiscie-natura-nie-oferuje-nam-zadnego-wsparcia.html
Klapaucjusz2021.04.20 14:39
Wszystkim piszącym o cudownych własnościach leczniczych amandadyny polecam film Szulkina pt. “O-bi, O-ba - Koniec Cywilizacji”. Ludzie zawsze wolą mity od rzeczywistości.
Stały czytelnik2021.04.20 14:48
Klapaucjusz, nie bądź foliarzem, nie zamykaj oczu na rzeczywistość. Amantadyną leczą lekarze, nie szarlatani. Skuteczność potwierdzają wyleczeni ludzie, na przykład ja osobiście. Inni piszą o swoim wyleczeniu na forach. Do dr. Bodnara jeżdżą lekarze na szkolenia, potem sami zaczynają leczyć. Rozmawiałem z taką lekarką - twierdzi, że uratowała w ten sposób wiele ludzkich istnień.
Klapaucjusz2021.04.20 16:12
A gdzie można się zapoznać wynikami badań dr. Bodnara? Ilu pacjentów wyleczył i jaką dawką? Kiedy zaczęli przyjmować amantadynę; zaraz po zakażeniu, po wystąpieniu pierwszych objawów (i jakich objawów), w szpitalu? Ilu pacjentom podano placebo i jak wygląda ich powrót do zdrowia w porównaniu z amantadyną? Jakie jest prawdopodobieństwo, że pozytywnie skutki amantadyny to przypadek? Jak ma na nazwisko lekarka ratująca ludzkie istnienia amantadyną i gdzie można zobzayć jej wyniki? Niedawno była lekarka, która mówiła, że ludzie zabijali dinozaury kamieniami, więc opinie pań lekarek bez podania wynikow nie robią na mnie wrażenia.
Anonim2021.04.20 17:18
Nie kretyń, foliarzu. Nawet dziecko wie, że Bodnar nie prowadzi badań klinicznych, tylko po prostu leczy - na podstawie informacji naukowej, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę z pozostałych wskazań, u którego jednocześnie stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie rozwinął ciężkich objawów choroby. Praktyka to potwierdziła. Sam widzisz, że lewak = półgłówek, niepotrafiący tyłka podetrzeć bez "badań naukowych z grupą kontrolną".
Klapaucjusz2021.04.20 17:31
Rozumiem, żadnych wyników nie ma. Są tylko plotki, typu: “jedna pani lekarka mi mówiła” albo “wziąłem i mi przeszło”.
matis892021.04.20 13:44
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''
Anonim2021.04.20 13:41
Minister powiedział... "Warchoł w trakcie przechodzenia covid-19 przyjął amantadynę i zachwalał jej działanie." (to tak jakby agencja jpp - jedna pani powiedziała...) W medycynie muszą tysiące pań na własnej skórze... doświadczyć, a nie tylko jedna... powiedzieć! /stp/
­2021.04.20 13:29
Semka wychodzi z zapaści. Ale będzie inwalidą do końca życia.
Polska - czyli działamy "na rympał"2021.04.20 13:16
Frendzle!!! Przecież TO WY jeszcze nie tak dawno pisaliście, że cała ta pandemia to bzdura!!!! Jesteście jacyś dziwni...
?????????????? co to????2021.04.20 13:12
Gazeta Wyborcza w wersji poświęconej?
Bianka2021.04.20 13:10
Redakcja Frondy chyba zwariowała, żeby taki kłamliwy tekst walnąć...Jesteście popier....P. Bodnar od początku pandemii leczy koronę tym specyfikiem, a Wy piep..., że to eksperyment....!! CHORE!! CO JA ROBIĘ NA TYM PORTALU??!!!
Do ślepo wierzącej!2021.04.20 13:28
Co za bzdury piszesz! Nie ma dowodów na to że pomaga, statystyki i doświadczenia nie potwierdzają jeszcze skuteczności, więc co się rzucasz ja goła w pokrzywach
Stały czytelnik2021.04.20 14:50
Jak cię dopadnie, sam będziesz błagał, żeby ci ten lek przemycić do szpitala w mydelniczce. To skandal, że lekarze stali się naszymi wrogami, zamiast nas leczyć.
Anonim2021.04.20 15:57
Kłamiesz. Dowód doświadczalny to najwyższy stopień dowodu. Dowód statystyczny to również dowód. Opinia eksperta to z kolei żaden dowód.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.20 12:54
Niektorzy obzeraja sie fusami,inni arszenikiem.
na rympał2021.04.20 12:42
A co ze święconą wodą? Co z wodą z cudownych źródełek???????
Stały czytelnik2021.04.20 12:33
Przeleczyłem ViregytemK siebie i rodzinę. Działa. PIS morduje Polaków. Trzeba normalnie otworzyć służbę zdrowia, zaprzestać masowych testów - leczyć amantadyną tylko tych, co mają objawy. Otworzyć gospodarkę. Liczba zgonów nie uzasadnia takich obostrzeń. Ludzie muszą znów normalnie żyć, inaczej będziemy mieć falę chorób psychicznych.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.20 12:56
Konfederacja ZAMORDOWALA tysiace Polakow. Delegalizacja zmniejszy zarazenia i smiertelnosc. Ale zwiekszy procent bezmozgich kretynow.
co się dzieje z tym portalem?2021.04.20 11:41
to ja może od razu na michnikowy szmatławiec wejdę.
Pisowiec2021.04.20 11:51
I bardzo dobrze! Won stąd! Won za Don do swoich paszoł won!!! Tu jest polski patriotyczny prawicowy portal!!! Won stąd!
Rafał2021.04.20 11:35
Moja mama miała być kierowana na oiom, na szczęście dostała w porę amantadynę (amantix) - brała wg. schematu wypracowanego przez dr Bodnara i po dwóch dniach nastąpiła poprawa, żadne antybiotyki, rewmisivir itp. leki nie pomogły a jedynie głupia tania amantadyna, więc następnym razem zastanówcie się co piszecie
Mateo2021.04.20 11:23
Toż od początku wiadome że szpital izoluje chorego by go wykończyć.Nawet najbliższej rodziny nie wpuszczą by nie było świadka.Zdjęto odpowiedzialność z personelu!Róbta co chceta za każdą skóre premia.Mordercy od szczytu władzy po sprzątaczke w szpitalu!!!!!!!!!!!!
Anonim2021.04.20 11:22
"stosowanie amantadyny spotyka się z krytyką ekspertów." A na jakiej podstawie ? Już ją przebadali ? Czy tych otrzymujących granty od producentów szczepionek, też ? Może amantadyna nie rozwiązuje problemu, ale co zrobiono poza oczekiwaniem na zbawcze szczepionki ? Jak ktoś nie ma planu B (eksperci), to często zostaje z niczym.
Anonim2021.04.20 11:42
To jest podobne jak gęganie oszustów pisowskich że eksperci mówią że Polakom żyje się dużo lepiej za naszej władzy. Ale ludzie mówią że nie! Ludzie to nie eksperci:) I cyk przebitka jak to źle było za PO i prognoza pogody i pasuje. Nie mamy pana płaszcza. I co pan nam zrobisz?
Albert2021.04.20 13:39
W odróżnieniu od wrzeszczącego katoprawackiego bydła, ci eksperci wiedzą jak działa amantadyna - i na tej podstawie doskonale wiedzą, że taki mechanizm nie sprawdza się w przypadku koronawirusem. Ale żeby o tym wiedzieć, to trzeba przeczytać coś bardziej skomplikowanego, niż ogłoszenia parafialne.
Stały czytelnik2021.04.20 14:56
Fakty ci przeczą.
Albert2021.04.20 16:04
Podaj te fakty.
Anonim2021.04.20 15:59
Inni eksperci wykazali już w jaki sposób amantadyna działa na kowida. Pamiętaj - stałeś się moralnie odpowiedzialny za śmierć wielu osób.
Albert2021.04.20 16:04
Jacy eksperci? Wymień ich.
kasia2021.04.20 16:17
A jakie eksperty..? Te co biorą w łapę od Pfizera? Bo eksperci z Cambridge mówią co innego.Może po prostu dobrze zarabiają jako naukowcy i nie muszą brać kasy pod stołem. Może kłopot z amantadyną nie polega na tym czy leczy lecz na tym,że straciła ochronę patentową i nie da się na niej zarobić tak, jak na EKSPERYMENTALNYCH szczepionkach, dopuszczonych przez EMA warunkowo i na rok?Furda,że już 1121 osób po nich w Polsce zmarło. Kasa się liczy przecież. "Spowiedź ratownika" dobrze to wyjaśnia. https://wiadomosci.wp.pl/amantadyna-naukowcy-z-cambridge-potwierdzaja-odkrycie-polakow-6586888034057024a
Pisowiec2021.04.20 11:11
Słusznie Fronda podnosi problem przemytu leków do szpitali!!! Z takimi typkami trzeba walczyć twarda ręką! Nie może byc tak że ktoś bez wykształcenia medycznego sobie decyduje czym i kogo leczyć!!! Dość tego!!! Rząd weźmie się za takich! Tego oczekuje naród polski! Chcemy ochrony zdrowia gwarantowanej przez państwo! A nie jakieś hokus pokus szarlatanów!!! Naprzód PiS! Nie ma wyjścia, trzeba ich zamykać do kryminałów!!!
od razu do obozów koncentracyjnych!2021.04.20 11:43
Po kolejnych wyborach koalicja z Biedroniem. Zamykać do obozów będziecie homofobów i koronasceptyków.
bella2021.04.20 10:32
Ta strona https://www.fronda.pl/ jest naprawdę super.
Anonim2021.04.20 10:12
Jprdle, czego ten głupi naród nie wymyśli, wstyd!
Ix Ypsilon2021.04.20 10:25
Właśnie dlatego, że jesteś głupi, piszesz anonimowo. Jaaaki wstyd!!!
Alojzy Cedzidło2021.04.20 10:41
A może by tak jakie uzasadnieńko do tego zdziwienia . Co ten " naród " wymyślił ,lub nie. wymyślił . A temat jest ciekawy . AMANTADYNA . Ten ciekawy " rozrzut " opinii na temat skuteczności leku . Mała reakcja doradców rządowych w tej sprawie Gdyby chodzi o pocenie nóg , pal licho .Jedni to lubię inni wolą zupę , ale tu chodzi o ,życie. A " sprzyjająca" Rządowi Gazeta Wyborcza tylko czeka na udzielenie mu "pomocy" . Artykuł Frondy jest jak widać bardzo kulturalnym streszczeniem chęci " opieki "nad Rządem.