12.11.20, 13:15Screenshot Youtube

,,Watykańska fikcja trwa''. Abp Viganò reaguje na raport o kard. McCarricku

Arcybiskup Carlo Maria Viganò, były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, odniósł się w publicznym oświadczeniu do raportu watykańskiego Sekretariatu Stanu w sprawie byłego kardynała Theodore’a McCarricka, który został przez papieża Franciszka zdegradowany i wydalony ze stanu kapłańskiego. Liczący ponad 450 stron raport przedstawia dokumentację związaną z zarzutami o molestowanie seksualne ze strony byłego hierarchy.

W oświadczeniu, które zostało opublikowane m.in. na portalach „Church Militant” i „Life Site News”, abp Viganò zastrzega się we wstępie, że wyrazi swoją opinię o wartości watykańskiego raportu dopiero po przeanalizowaniu jego treści.

Jak twierdzi dalej: „Jednakże nie mogę nie dostrzec surrealistycznej operacji mistyfikacji, jeśli chodzi o to, kim są ci, którzy odpowiadają za tuszowanie skandali zdymisjonowanego amerykańskiego kardynała i jednocześnie nie mogę się powstrzymać przed wyrażeniem mojego oburzenia, widząc, że te same oskarżenia o tuszowanie wysuwa się przeciwko mnie, kiedy w rzeczywistości wielokrotnie potępiałem brak działania Stolicy Apostolskiej w obliczu powagi oskarżeń dotyczących zachowania McCarricka”.

Zdaniem abp. Viganò „nieuprzedzony komentator” powinien zwrócić uwagę na czas publikacji raportu, który jest „bardziej niż podejrzany” oraz na „próbę podważenia wiarygodności” jego samego „oskarżonego o nieposłuszeństwo i zaniedbanie przez tych, którzy mają wszelki interes, by delegalizować tego, kto wydobył na światło dzienne niespotykaną sieć zepsucia i niemoralności”.

Według arcybiskupa ta „sugestywna rekonstrukcja faktów” powinna tak naprawdę nosić nazwę „Raport Viganò”, ale – jak twierdzi – „wymagałoby to intelektualnej uczciwości, nawet przed umiłowaniem sprawiedliwości i prawdy”. Jednocześnie abp Viganò zaznacza, że nie ma powodów do obaw, że „prawda będzie przeczyć publicznym oskarżeniom, jakie wysunął”. Stwierdził też, że nie jest osobą, która dałaby się szantażować.

Abp Viganò uważa także, że wszelka próba wysuwania „bezpodstawnych oskarżeń” przeciwko niemu skończy się jedynie „daniem kolejnego dowodu zepsucia i złej wiary tych, którzy przez długi czas milczeli, zaprzeczali i odwracali wzrok gdzie indziej”, a którzy dzisiaj „muszą być pociągnięci do odpowiedzialności”. Swoje krótkie oświadczenie hierarcha kończy stwierdzeniem: „Watykańska fikcja trwa”.

jjf/LifeSiteNews.com, ChurchMilitant.com

Komentarze

Anonim2020.11.13 8:33
Czy możemy poznać sekret Franciszka, który dla wielu jest tajemnicą poliszynela?
admin2020.11.12 17:59
Czerwone lewactwo atakując wie, chce aby niedojrzali ludzie odeszli z kościoła. Ale tak na prawdę nie ma czym się przejmować. Przecież Jezus Chrystus miał teŻ Judasza koło siebie, tak to jest. Lewactwo i ludzie słabej wiary niech odejda , bo i tak pożytku nie ma z nich nikt. Oni ida w marszach i chodza do kościoła, szkoda dla nich tego koscioła.
Admin2020.11.13 16:45
No i odejda, tak jak odeszli juz wielu krajach. Zostana tylko ci, ktorych wiara jest prawdziwie silna i slepa, ktorej ani historyczne ani biezace przestepstaw KK zachwiac nie sa w stanie. Powodzania z taka wiara :(
Jaś2020.11.12 17:50
Niestety czerwona hołota wraz z masonerią skutecznie zaatakowała Kościół. Smród gender, gejostwa i innego zepsucia robi się coraz trudniejszy do zniesienia.
Stefan2020.11.12 17:54
Tak, rzeczywistość jest bardzo mocno zaatakowana przez zboczeńców, dewiantów i chciwców. Wiedzą, że na przeszkodzie ich śmierdzących planów stoi Kościół dlatego tak bardzo go nienawidzą i atakują.
MArian2020.11.13 9:17
Kościół jest atakowany / krytykowany za syf, zepsucie moralne, pedofilię, krycie pedofilii i hipokryzję, za bycie pasożytem i wyciąganie naszych pieniędzy z kasy państwa, ot tyle
Anonim2020.11.13 8:25
Atakowali tak mocno, że nawet swojego co systemowo pedofilów krył na papieża dali. I nawet dla niepoznaki komunę niby obalił.
Admin2020.11.13 16:46
A skulony ze strachu przed sprzesladowaniam Chrystus mówi na to ... Milosc :(
ladychapel2020.11.12 17:16
Reformatorzy 500 lat temu woedzieli co jest grane, chcieli reform - naprawy chorego kościoła. KK naprawy nie chciał walcząc z reformatorami kontrreformacją i teraz macie co macie.
Stały czytelnik2020.11.13 9:53
Jeśli pisząc o "reformatorach", masz na myśli Lutra, pozycją obowiązkową jest film G. Brauna "Luter i rewolucja protestancka", dokument, gdzie wypowiada się wielu historyków z kilku krajów. Dzisiaj nie można zabierać głosu w temacie bez znajomości tego materiału. Jesteśmy karmieni mitami i nieprawdą historyczną na temat tej okrutnej rewolucji.
fdf2020.11.12 16:55
Słusznie fikcją jest ta cała czarna hołota.
Andy2020.11.12 17:52
Czerwona. Hołota ma kolor czerwony. Przecież od zawsze komunistów i marksistów wszyscy nazywali hołotą. Nawet prof Rzepliński.
opty2020.11.12 15:23
Jeżeli dałem dooopy to siedziałbym i milczał...
Stały czytelnik2020.11.13 9:57
Akurat apb Vigano ma racje. On niejednokrotnie krzyczał i alarmował, w efekcie popadł w niełaskę, można powiedzieć nawet, że był prześladowany przez Watykan.
katolik2020.11.12 13:52
To Szatan wyje i próbuje atakować nasz święty Kościół bo wie, że zaraz przegra.
Szatan2020.11.12 14:07
Ja to już tylko siedzę z popkornem, i patrzę jak samo się wali...
MVD2020.11.12 14:17
Wymiatanie zarazy z pod dywanu to nie atak ! atakiem było zamiatanie przez purpurowe kanalie ! pod dywan ! w nadziei, że nigdy te brudy nie wyjdą ! a ślepy lud ulegnie narracji, że to atak na kościół ! równie dobrze można ten absurd przenieść na spowiedź świętą, że wyznanie grzechów - to atak na świętość grzesznika ! tak właśnie brzmi narracja tych którzy nie rozumieją- kto atakuje gdzie i kogo! diabełek może być tylko katalizatorem. ks Glas mówił o tzw ludziach perfektcyjnie "opętanych" białych kołnierzykach - to jak nazwać purpurata, który pod dywan zamiata ? Każdy kto będzie używał - tarczy, że to atak na kościół jest jak benzoesan sodu - który konserwuje ten ciepły smrodek ! i utrzymanie struktur godnych cosa nostry!
katolik2020.11.12 15:36
to ruchy masońskie, obliczone na długofalowe działanie rozmontowują nam Kościół. Kościół jest święty.
MVD2020.11.12 16:41
Ta a kamieniami na ten masoński mur są "pożyteczni" katoślepacy, co nie potrafią zrozumieć, że władza może zdeprawować ! Im bardziej kościół chce być hermetyczny, okryty całunem słodkiej niewiedzy, tym więcej tam brudu można upchać ! z czego skrzętnie korzystają kanalie ! Dla mnie atakiem na kościół jest tuszowanie, ukrywanie, udawanie i wypieranie ect prawdy ! jak jest napisane ? Stańcie w Prawdzie, a Prawda was wyzwoli! Pamiętaj, im więcej podobieństwa do cosa nostry, tym gorzej! ktoś musi ten ciepły leawendowo-pedofilowy qrfidowłek usunąć ! wałęsak - pniak pokazał - że iść w zaparte = koniec lechendy. Ja chciałbym wierzyć, że imię Jana Pawła II nie zostało szargane, umoczone !
Admin2020.11.13 16:50
Raczej sam sie wlasnie rozmontowuje, a conajmniej dostarcza niesamowitych argumentow przeciwnikom
NiewinnyKleruchJestTakRzadkiJakRóżowyJednorożec2020.11.12 13:49
Arcykleruch już spieszy z zapewnieniem, że jest niewinny jak dziewica i w dodatku to on piętnował swojego kumpla, innego arcy klerucha, który przez dziesięciolecia gwałcił dzieci, w tym swoje własne. Gdyby ich wszystkich palić na stosie, smród biłby poza galaktykę.
MVD2020.11.12 14:18
abp Vigano - jest jednym z moich ulubionych biskupów! chłop wie że trzeba dywan wymieść, trochę pewnie spóźnij włączenie odkurzacza.
Anonim2020.11.12 13:40
A co ten raport interesuje przeciętnego katolika? Może lewackich antagonistów polskiego KK, w którym wg nich jest 45x wymienione nazwisko kard.Dziwisza i to nie wiadomo w jakim kontekście.Na taki gruby egzemplarz to i tak mały pikuś.Neo- lewacy szukają dziury w całym!
MVD2020.11.12 14:24
Ty se chyba kpisz ! purpuraci zapomnieli ! że są sługami ! a nie panami ! Pan jest tylko jeden ! na takich naiwniaczkach, właśnie cały system jest zbudowany, bo ludzie wolą wierzyć, że to nie możliwe ! a ci hulaj dusza, piekła nie ma ! Dla purpuratów - którzy zhańbili się tuszowaniem tych zbrodni, powinien czekać wyrok- wydalenia z kapłaństwa i wór pokutny, oraz zimna cela ! Niech taki ślepak pogrążony w jakimś iracjonalnym dobru kościoła ! weźmie sobie do głowy, że nie tędy droga ! dla mnie atakiem na kościół jest postawa tych purpuratów ! gnuśnych sług ! ale nie! bo oni się każą całować i mówić ekscelencjo .. chyba sługo !
Aniołek2020.11.12 14:49
Halo !Tu Ziemia!Tu Ziemia!
Anonim2020.11.12 13:37
Wszyscy be, a on jak ta lelija przeczysta...
Hahaha2020.11.12 13:35
Następny niewinny. Normalnie aniołki.