17.02.21, 18:03fot. yt/vatican media

Watykańskie wytyczne na Wielki Tydzień

Stolica Apostolska zachęca biskupów do podejmowania roztropnych decyzji w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia, aby celebracje liturgiczne mogły się odbywać z pożytkiem dla Ludu Bożego, mając na względzie dobro powierzonych im dusz, a zarazem z poszanowaniem dla ochrony zdrowia i zgodnie z rozporządzeniami władz odpowiedzialnych za dobro wspólne. Czytamy o tym w ogłoszonej dziś nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Dykasteria przypomina, że ocena konkretnej sytuacji należy do kompetencji biskupa, który ma zadbać o dobro duchowe duszpasterzy i wiernych w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia. Normy zawarte w księgach liturgicznych są przeznaczone dla normalnych okoliczności i nie mogą być w pełni zastosowane w sytuacjach wyjątkowych, jak obecny kryzys sanitarny. Kongregacja odsyła biskupów do ubiegłorocznego dekretu w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia, który zachowuje swą aktualność również w tym roku. Przypomina też list kard. Roberta Saraha „Torniamo con gioia all’Eucaristia! – Powróćmy z radością do Eucharystii!” z sierpnia ubiegłego roku, wskazując na potrzebę zwrócenia uwagi na niektóre momenty i gesty, przy jednoczesnym poszanowaniu wymogów sanitarnych.

Kongregacja przyznaje, że korzystanie z mediów społecznościowych pomogło duszpasterzom w okazywaniu bliskości i wsparcia podczas pandemii. Obok rezultatów pozytywnych zauważono też jednak aspekty problematyczne. Podczas obchodów Wielkiego Tygodnia sugeruje się uprzywilejowanie transmisji z liturgii sprawowanych przez biskupa, zachęcając wiernych, którzy nie mogą chodzić do swego kościoła, by oglądali uroczystości diecezjalne.

Watykańska dykasteria zachęca też do przygotowania odpowiednich pomocy do modlitwy osobistej i w rodzinie. Wskazuje przy tym na możliwość wykorzystania niektórych elementów Liturgii Godzin.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze

OdKoziegoŁajnaKuWytycznymDykasterii2021.02.18 9:03
Pokorniejszy był, kiedy jeszcze siedział na golasa przed chatą z kozich gówien. Teraz wypierduje jakieś "roztropne noto-wytyczne kongregacji dykasterii", bo go przenieśli do złotego pałacu w Watykanie i kleryków ma na każde zawołanie.
Przeciw kretynom2021.02.17 21:18
Dzisiaj u mnie w kościele parafialnym, podczas mszy popielcowej proboszcz nie zastosował się do wytycznych Watykanu odnośnie obrzędu posypania głów popiołem. Było jak zwykle po staremu. Kapłani nie mieli masek i nad każdym wypowiadali popielcowe formuły. Brawo Wy! Jak widać posłuszeństwo też ma swoje granice. Watykanowi dziękujemy!
Katolik2021.02.17 18:47
Już niech się biskupi tak bardzo nie martwią naszym zdrowiem. Wierni sami mogą o siebie zadbać. Jak ktoś nie czuje się na siłach by uczestniczyć w liturgii wielkiego Postu i Wielkiego tygodnia, to zostanie w domu, a ten kto chce iść do kościoła ten idzie. Nie ograniczajcie nam tego pod pozorem fałszywej troski o nasze fizyczne zdrówko.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.17 18:30
do kompetencji biskupa prócz dbania o dobro duchowe duszpasterzy należy też tuszowanie pedofilii.
Anonim2021.02.17 18:24
Kardynale Sarah-Konar! Ratuj nas przed buntem maszyn!
Teofila ZjebGo2021.02.17 18:21
https://www.fronda.pl/forum/ks-dymer-pedofilia-a-homoseksualizm,104567.html
Teofila ZjebGo2021.02.17 18:26
Znowu się zesrałam katolicką miłością bliźniego. Trzeba szczuć na homoseksualistów kłamać, że orientacja ma cokolwiek wspólnego z pedofilią. Bboże świeć nad duszą śp. ks. Dymera.
Po 11 ...2021.02.17 18:17
Nie uwierzycie, ale ja też czasem potrzebuję wytycznych. Mam dylemat moralny. Mój kot ostatnio zrobił się osowiały, jadł normalnie ale zeszczuplał. Zabrałem go do weta i okazało się że mu nery siadły (ma 14 lat). Wet zrobił mu USG, badania krwi, zastrzyki, kroplówki, zalecił specjalną karmę itp, itd. Wydałem kilka setek, ale to nie koniec, szykują się regularne kroplówki, ponowne badania itp, itd. Dylemat jest taki. Kot nie ma duszy, nie ma świadomości, a ja wydaje na niego tyle, że można by uratować jakiegoś głodującego murzynka z Somalii. Czy ratowanie kota jest zatem moralne? Czy może to grzech mojej pychy i próżności? Czy może jednak walnąć go łopatą i wpłacić coś na Caritas? Co myślicie bracia katolicy?
Po 11 ...2021.02.17 21:46
Bracia katolicy jak zwykle zachowują się jak cipki. Albo bluzgają, albo czerwone łapki naciskają. Żenada...
ect2021.02.18 14:53
Przecież jesteś wolnym człowiekiem i masz swoje sumienie.