10.10.19, 14:40

Ważne. Brytyjczycy oferują Polsce kredyt na budowę Centalnego Portu Komunikacyjnego

Rząd Wielkiej Brytanii proponuje Polsce udzielenie kredytu eksportowego w wysokości 100 mln funtów (ok. 480 mln złotych) na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Taką informację podał wiceszef ministerstwa infrastruktury, Mikołaj Wild.

"Dzisiaj rząd Wielkiej Brytanii skierował do mnie list, w którym zaoferował rządowi Rzeczypospolitej finansowanie eksportowe z przeznaczeniem na realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego w wysokości 100 mln funtów – na finansowanie eksportowe" - powiedział minister.

Kredyt eksportowy jest bardzo nisko oprocentowany, niżej niż kredyty komercyjne. Jego warunkiem jest korzystanie z usług przedsiębiorstw pochodzących z kraju udzielającego kredytu.

"Wielokrotnie mówiliśmy, że jesteśmy w takim czasie, że to pieniądz szuka ciekawych projektów, a nie ciekawe projekty szukają pieniędzy. Dzisiejsze stanowisko rządu brytyjskiego pokazuje, że tak jest w istocie, że Centralny Port Komunikacyjny jest traktowany jako bardzo atrakcyjny projekt nie tylko dla interesów, ale także dla branży" - stwierdził minister Wild.

Centralny Port Komunikacyjny, mówił minister, ma nie tylko zarabiać pieniądza, ale także być "oknem na świat dla mieszkańców Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej".

Wcześniej rząd podawał, że budową CPK zaintersowane są także Chiny. Wydaje się jednak, że współpraca polsko-chińska będzie niemożliwa. Państwo Środka jest bardzo poważnym konkurentem globalnym Stanów Zjednoczonych. Fronda informowała niedawno, że doradca prezydenta USA ds. Chin, gen. Robert Spalding, mówił o konieczności wyboru, jakiego muszą dokonać wszyscy sojusznicy USA: współpracują albo z Ameryką, albo z Chinami.

Spalding podkreślił, że Polska już wybrała Stany Zjednoczone. Wskutek tej decyzji zrezgynowaliśmy na przykład z budowania sieci G5 razem z Pekinem. Skorzystanie przy budowie CPK z usług Wielkiej Brytanii byłoby tymczasem naturalnym krokiem wobec sojuszu polsko-amerykańskiego, jako że Brytyjczycy to jeden z najważniejszych światowych partnerów Amerykanów.

Polska tym samym zacieśniłaby więzi transatlantyckie, pozycjonując się w kontrze do możliwego sojuszu niemiecko-chińsko-rosyjskiego. Wsparcie Anglosasów mogłoby też oznaczać ułatwienie rozbudowy CPK jako centrum komunikacyjnego dla całego Trójmorza.

bsw/Forsal.pl, Fronda.pl

Komentarze

Janosik2019.10.11 0:01
To już wyprzedajemy nasze dobra narodowe, zanim je zbudujemy???
Max Fiend2019.10.10 22:29
Brytole zrobią wszystko by dokopać Niemcom przy każdej okazji. Nieważne jak, z kim i gdzie. Tak mają i już :-D
Tasman2019.10.10 22:00
Każdy kredyt trzeba spłacać. Z odsetkami!
miotła2019.10.10 15:34
A po co nam CPK? Nie mamy skąd latać? Czy może on jest potrzebny tym oddalonym od nas 4 godziny lotu na południowy wschód...? Oni sobie wybudują, a my będziemy spłacać.
stan2019.10.10 16:03
To mi przypomina wypowiedź Trzaskowskiego, po co nam port lotniczy, skoro mamy w Berlinie i Tuska - po co nam stocznie, skoro mamy po sąsiedzku w Niemczech.
Jarek2019.10.10 15:04
Entuzjastom współpracy z GB, przypominam: Konferencja w Teheranie listopad 1943 roku spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej (tzw. wielkiej trójki): prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i przywódcy ZSRR Józefa Stalina. m.in. Ustalono nową granicę wschodnią Polski i ZSRR na tak zwanej linii Curzona. Dokonano podziału krajów Europy na alianckie strefy operacyjne – na mocy międzyalianckich uzgodnień Polska znalazła się w strefie operacyjnej Armii Czerwonej. Tak naprawdę to Churchil nas sprzedał. Złota wywiezionego nie oddali - co chcą nam go pożyczyć na jakiś extra procent?
www 2019.10.10 14:55
sami budujmy ,kase też mamy
Andrzej 2019.10.10 14:55
Super i brawo. Można z dużym impetem brać się do roboty i wybudować CPK. Nie ma na co czekać.
JD"A2019.10.10 14:54
A co się stało ze złotem wywiezionym przed wojną , to nasze rezerwy państwowe .?
stan2019.10.10 16:01
Poszły na ratowanie Żydów. Ich przedstawiciel w rządzie londyńskim ciągle wytykał Polakom, że za mało przeznaczają kasy na ten cel. My za nich złoto, a oni - teraz opluwają nas na całym świecie i jeszcze chcą odszkodowań!