30.10.15, 07:39

Witek dla Fronda.pl: Podniesienie kwoty wolnej od podatku to priorytet dla PiS

O planach najważniejszych reform, które ma zamiar wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość rozmawiamy z Elżbietą Witek pełniącą funkcję rzecznika prasowego PiS.

 

Już wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość na pewno będzie mieć samodzielną większość w sejmie. Jakie będą pierwsze sprawy, który zajmą się Państwo w rozpoczynającej się kadencji?

Będziemy sukcesywnie realizować to wszystko, co zapowiadaliśmy w swoim programie. Najważniejsza dla nas będzie ustawa 500+, czyli wprowadzenie pomocy finansowej najbardziej potrzebującym rodzinom, a także obniżenie wieku emerytalnego, czy właściwie przywrócenie go do poprzedniego poziomu. Bowiem to były jedne z najważniejszych punktów naszego programu.

 

Na jakie jeszcze projekty ustaw i zmian możemy liczyć w bliskiej przyszłości?

Trybunał Konstytucyjny właśnie dał dowód zasadności naszego stanowiska w kwestii kwoty wolnej od podatku. Decyzja trybunału stwierdza jednoznacznie, że obecna kwota wolna od podatku jest za niska, co też podnosiliśmy jako opozycja w mijającej kadencji sejmu. W czasie kampanii próbowano zdyskredytować nasze postulaty dotyczące podniesienia tej kwoty. Teraz widać, że mieliśmy rację. Mamy rok czasu od wydania decyzji trybunału na podniesienie tej kwoty i tak właśnie uczynimy.

 

Czyli możemy się spodziewać podwyższenia tej kwoty już niedługo?

Projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku był w naszym programie od początku. Po prostu złożyło się tak, że Trybunał Konstytucyjny wydał opinię wskazującą jednoznacznie, że dotychczasowa wysokość tej kwoty była niezgodna z konstytucją, jako że wg obowiązującego dotąd prawa kwota ta była ustawiona poniżej poziomu zapewniającego minimum egzystencji. Wyrok trybunału daje nam rok na wprowadzenie nowego prawa w życie, a tym samym w tym okresie na pewno zostaną uchwalone stosowne zmiany.

 

Skoro mowa o Trybunale Konstytucyjnym, obecnie jego zdecydowaną większość stanowią sędziowie wybrani podczas rządów Platformy Obywatelskiej. Czy istnieją sposoby odwrócenia tej nierównowagi?

Nie, nie ma możliwości ingerowania w skład Trybunału Konstytucyjnego, który zgodnie z prawem został powołany. Sędziowie będą zasiadać w trybunale aż do końca swych kadencji, tak jak to przewiduje prawo. Sejm w żaden sposób nie może w to ingerować.

 

Kogo możemy się spodziewać w składzie przyszłego rządu?

Tego zdradzić nie mogę. Niebawem rząd zostanie oficjalnie wybrany i powołany i wszystko będzie jasne. Do tego czasu nie będziemy zdradzać żadnych szczegółów dotyczących jego przyszłej obsady. W mediach i tak funkcjonuje niezwykle szeroka „giełda nazwisk” i jest ogrom spekulacji, często nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością. Już niedługo wszystkie pytania znajdą odpowiedź, na razie proszę o cierpliwość.

 

Rozmawiał MW 

Komentarze

anonim2015.10.30 8:53
oho, toć to NOVUM w polskiej po-lityce: rząd który realizuje obietnice wyborcze
anonim2015.10.30 13:15
Jak PIS śmie podwyższyć kwotę od podatku i dać 500 zł na dziecko. PO twierdzi ze jest to niszczenie polski. Jak PIS spełni swoje zobowiązania, to PO wyjdzie na super nieudaczników i niszczycieli polskich rodzin. W historii zapisze się jako partia destabilizująca naród polski.