18.05.17, 20:41Fot. screen z TVN24

Witek o relokacji: To zamykanie ludzi w gettach

"My jako rząd odpowiadamy za wszystkich obywateli. Tusk siedzi okrakiem, trzeba określić. Jeśli rozumie racje polskiego rządu to niech to powie" - stwierdziła Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do nacisków Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej dotyczących relokacji uchodźców.

Polityk wyraziła przekonanie, że sprowadzanie uchodźców do danego kraju wbrew ich woli jest bezcelowe:

"Oni tutaj nie chcą być, to sztuczne zamykanie ludzi w gettach, bo to jest tworzenie dla nich takich obozów jest dla nich gettem. Dziś prawnik rodziny, która opuściła Polskę, żąda by pozbawić ich statusu uchodźców, bo nie mogą skorzystać z zasiłków w Niemczech. Jeśli ktoś ucieka przed wojną i nie chce skorzystać z pomocy to czy to rzeczywiście są uchodźcy uciekający przed wojną? Uchodźcy nie chcą u nas być. Mamy ich trzymać na siłę?" - mówiła Witek w "Gościu Wiadomości" w TVP.

Jak dodawała:

"Mamy zaryzykować? My jako rząd odpowiadamy za wszystkich obywateli. Tusk siedzi okrakiem, trzeba określić. Jeśli rozumie racje polskiego rządu to niech to powie. Chcemy dalej być bezpiecznym krajem. Dobrze, żeby Tusk zajął jasne stanowisko, jeśli jak twierdzi rozumie stanowisko polskiego rządu".

daug/300polityka.pl