27.12.19, 10:30(fot. screen)

Witold Gadowski: Dziwna sprawa Banasia

- Dlaczego przez cztery lata pan Marian Banaś miał dostęp do informacji niejawnych i był – według służb – bardzo wiarygodny, a naraz stał się niewiarygodny?  - zastanawiał się w rozmowie z Radiem Maryja Witold Gadowski


Witold Gadowski odniósł się do sprawy Mariana Banasia, prezesa NIK i do prób odwołania go przez Prawo i Sprawiedliwość. Według niego, "całość sprawia wrażenie kapitulacji albo pójścia na łatwiznę – urządzimy spektakl i jakoś wyjdziemy z niekorzystnej wizerunkowo sytuacji"

 

-Uważam, że stosowane są podwójne miary, dlatego że pan Krzysztof Kwiatkowski sprawował funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli, mając zarzuty prokuratorskie. Pan Marian Banaś nie ma w ogóle zarzutów. Zamiast poczekać na ustalenia prokuratury, na stanowisko służb specjalnych podane do opinii publicznej, na ocenę zarzutów, już podjęto decyzję o usunięciu pana Banasia. Uważam to za pochopne.  - stwierdził publicysta

 

Jak dodawał, "inną miarę stosowano wobec Krzysztofa Kwiatkowskiego, a inną wobec Mariana Banasia."

- Mogę – nie zadając sobie specjalnie trudu – wskazać ludzi władzy, którzy są bardziej „umoczeni” niż pan Marian Banaś. Wobec nich jednak nie podnosi się zarzutów. To jest tak, jakby działania PR-owe rządziły całym zapleczem ideowym rządu, a to nie jest dobra droga. - stwierdził

 

Pytany o ocenę działania służb, mówił:

- Pan Banaś był w rządzie Jana Olszewskiego, potem w pierwszym rządzie Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Pełnił funkcję wiceministra finansów. Nie pojawiały się żadne zastrzeżenia. Teraz przez cztery lata pełnił funkcję wiceministra finansów, szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a nawet ministra finansów i obecnie szefa Najwyższej Izby Kontroli. Nigdy nie zorientowano się, że coś jest nie w porządku? Dlaczego akurat teraz wyciąga się złe zeznania dotyczące majątku osobistego, skoro on te zeznania analogiczne składał od czterech lat? - zastanawiał się publicysta

Jego zdaniem, " jeżeli jesteśmy konsekwentni, to stawiając zarzuty Marianowi Baniowi, rzeczywiście trzeba postawić zarzuty również służbom, że nie dopełniły swoich obowiązków i nie podały do opinii publicznej czy też osobom odpowiedzialnym za kształt rządu ważnej informacji na temat Mariana Banasia, zanim odbyło się sejmowe głosowanie nad powierzeniem mu funkcji prezesa NIK-u."

Według Gadowskiego, "możemy tutaj tylko snuć jakieś hipotezy", ale sprawa powinna zostać wyjaśniona.

 

bz/radiomaryja.pl

Komentarze

BieS2019.12.27 23:10
PiS się podłożył totalnej, mniemając, że teraz to oni będą święci i oni tak z dobroci serca zajęli się Banasiem. Jeżeli PiS będzie tak naiwnie postępował z tymi, którzy za wszelką cenę chcą się dorwać do władzy i pójdą po trupach, to się szybko przewiezie. Im nie trzeba miłosiernie tłumaczyć tylko z tymi przekrętasami twardo walczyć i nie popuszczać nawet na milimetr. Świetnie potrafią posługiwać się kłamstwem, opanowali zamianę znaczeń i pewnie niektórych to zwiodło. Zawsze miałem zdrowy ogląd sytuacji, dlatego jeśli wymiękniecie to już nic nie zrobicie dobrego dla Polski. Wszelkie przeszkody trzeba pokonywać a nie rejterować bo oni nie są w stanie zmienić tego plucia,którym się posługują i dla dobra Ojczyzny nie mogą nigdy zostać dopuszczeni do władzy.
Dr Nobody2019.12.27 21:22
Jeżeli Banasia porówna się do śmierdzącej oPOzycji to to jest kryształowy człowiek! Gdyby Banaś był np. w PełO to na pewno by się go pozbyli bo tam "kryształowymi" są: szarańcza Schetyna, ch..a nam k...a sądy zrobią-Neumann, aparatczyk Goebbelsowski-Brejza, sprzedam działkę w warsiafce- deweloper Kierwiński, łapówkarz Grodzki itd. :):)
anonim2019.12.27 13:42
"- Mogę – nie nalewając sobie specjalnego trunku – wskazać ludzi władzy, którzy są bardziej „umoczeni” niż pan Marian Banaś." No tak, ale to są koledzy i koalicjani minstra-prokuratora-obersędziego Ziobry, więc chyba nie ma co liczyc, że państwo się z nimi rozprawi ?
Nina2019.12.27 12:39
Banaś nigdy nie był w PISe, niech POKOMUNA zajmie się swoimi przestępcami z PO czyli Przestępczej Organizacji, bo trzech dali do Senatu, a w Sejmie nie da się policzyc ilu z tej partii jest umaczanych po uszy.Na dodatek to antypolska partia zdrajców i targowiczan szkodzących Polsce z całą premedytacją.
Zosia. 2019.12.27 12:23
Dlaczego Radio MaRyja, zaprasza żydowskiego alkoholika Gadowskiego?!
Ryszard Olejniczak2019.12.27 12:14
dziwną sprawa to jest blokowanie na frondzi udokumentowanych (w tekście) poglądów tylko dlatego, że są antyliberalne - Wszyscy już zostaliście kupien?
kalif2019.12.27 12:08
paszowon bolszewickie gady
anonim2019.12.27 11:47
Pan Kaczyński powiedział, że rozstrzygnie prawo, więc w czym problem?
Oblech2019.12.27 11:27
Marian może mieć nagrania jak świętoszki pisowskie spółkują w "Domu Pielgrzyma" i stąd nie do ruszenia jest:)
Mirek2019.12.27 11:25
do Stalker . Za czasów gdy rządził Tusk i koalicja PO-PSL to dopiero był porządek . Każdy kradł ile chciał . Przez 8 lat złodzieje krajowi i zagraniczni ukradli 600 miliardów złotych .....i co ....i nic !! . Dlatego nic ponieważ złodzieje opanowali sądy i nie można im nic a nic zrobić !!! . Po prostu ŚWIĘTE ZŁODZIEJSKIE KROWY !!! . Mam nadzieję że po uporządkowaniu sądów dobiorą się im w końcu do skóry .
Urszula2019.12.27 11:54
I PiS nic z tym nie robi? Nie chce ukarać tych złodziei? Czemu? Bo też kradnie i to więcej niż PO?
Nina2019.12.27 13:08
PIS nie może karać to robią sędziowie, a tych PO tzw,Przestępcza Organizacja sobie kupiła i z nich POlitycznych sędziów zrobiła,dlatego tak boją się reformy sadów i sędizów sprawiedliwych, bo by z PO co drugi siedział za korupcję.
Urszula2019.12.27 15:33
Nie kombinuj z tymi swoimi pomysłami bo przekombinujesz. Gdyby zero chciał i mógł to już byłoby po sprawie, ale nie ma winnych i dowodów bo gadać sobie można, ale trzeba złodziejowi udowodnić, że ukradł. Jak każdy pismatoł jesteś mocno niedouczona w tej materii.
AntyUrszula2019.12.28 0:13
A ty jak każda POkraka potrafisz tylko rzucać inwektywami zamiast kulturalnie przedstawić swoje argumenty. A Durczoka to Ziobro z aresztu uratował czy sędzia? Cimoszewicza i Najsztuba to Ziobro oczyścił z zarzutów czy sędziowie? Nie rób z siebie większej idiotki udając, że nie rozumiesz, kto działał przeciw Polsce i prawu, a kto próbuje zmieniać kraj i prawo na lepsze.
celnik2019.12.27 11:24
Zgadzam się całkowicie z Panem redaktorem!!!W I kolejności zarzuty powinny mieć postawione służby, dlaczego do tego stanu dopuściły?Chyba, że jest to jedna wielka kolejna hućpa w wykonaniu wierchuszki PiS? A wmieszanie w to wszystko rodziny P. BANASIA nazywam zwyklym sq......syństwem!!! Póki nie na oskarżeń prokuratury i wyroku pisowskich sadów P. Banaś jest niewinny. Kwiatkowski, gawłowski ,bury i setki innych z zarzutami prokuratorskimi są bezpieczni, a z P. Banasia robią bandytę!!!! Dzięki takiej nadgorliwości i kolaboracji z anarchistami w togach, pederastami i koderastmi PiS przerżnie kolejne wybory z kretesem!!!!Czy przegrna do Senatu i nikła wygrana do Sejmu nie sklania do żadnych refleksji? Uczciwi wyborcy mają dosyć waszych pseudogierek politycznych!!!!
Mirek2019.12.27 11:30
PiS nie przegra następnych wyborów ponieważ obecna opozycja jest tak skonfliktowana i głupia że jest to niemożliwe . Poza tym w ostatnich wyborach na PiS głosowało ponad 2 miliony wyborców więcej niż poprzednio i ta baza będzie się poszerzać .
Mirek2019.12.27 11:18
Rzeczywiście pan Gadowski ma tu rację . Przecież jak na razie Banasiowi nic nie udowodniono !! . Ten człowiek na dzień dzisiejszy jest czysty jak łza . Czy jest winny przestępstwa okaże sie dopiero po przedstawieniu dowodów w sądzie .
obserwator2019.12.27 11:23
A z dowodami może być krucho!!?? okaże się że jest ścigany, bo inni maja coś na sumieniu i się boją!!
jula2019.12.27 10:45
Same dziwne sprawy,był w samym centrum PiS,weryfikowany,znający ,jak wszyscy w Polsce, podejście Prezesa Kaczyńskiego do legalności działań i nagle wszystkie przeprowadzane przez lata weryfikacje są funta kłaków niewarte?
andrzejhahn32019.12.27 10:44
Tak się kończy jak zamiast kompetencji i solidnego sprawdzenia delikwenta o korycie decyduje polityczne nadanie i kolesiostwo!
Urszula2019.12.27 10:43
"- Mogę – nie zadając sobie specjalnie trudu – wskazać ludzi władzy, którzy są bardziej „umoczeni” niż pan Marian Banaś." Jak widać Polską rządzą aferzyści, oszuści i złodzieje i durny pisowski zdemoralizowany elektorat jest zachwycony.
BieS2019.12.27 23:35
To ty jesteś zdemoralizowana bardziej niż to widać.
acotomadorzeczy2019.12.27 10:40
"Wczoraj wiózł mnie w nocy Jurij, wytatuowany na całym ciele. Wierzy w Boga i nie wierzy, dlatego jeździ w Wigilię i będzie w prawosławną. Na Ukrainie wierzył w Boga, którego nie ma w Polsce. - Dziwne te katoliki. Mówił. - Dziś się modlą, jutro piją. Jurij miał dziewczynę. "Moja Polska", tak ją nazywał. Ale Polska go porzuciła w Kaliszu i Jurij przestał wychodzić z domu. - Rosła mi broda. W Kaliszu łatwo o brodę. Wszyscy są smutni, a miasto za małe dla dwóch skłóconych osób. Dlatego Jurij od dwóch tygodni jeździ nocnym uberem we Wrocławiu. Kiedy przejeżdżaliśmy obok kościoła, rzucili się na maskę Jurija Polacy z wódką. Zatrzymaliśmy się, żeby żadnego nie zabić. Polacy otoczyli auto, wygrażali nam pięściami, butelkami i klęli. Auto Jurija ma ukraińskie blachy. Ale w końcu pijacy mają mało zapału, więc osunęli się po masce i wrócili pod kościół. Tym sposobem poznaliśmy z Jurijem Polaków katolików po pasterce. Pod domem cicha narada. - Niech pan nie wraca tą samą drogą. Proszę Jurija. - Modlę się, mówi niewierzący w polskiego Boga Jurij, żeby nie zamówił mnie żaden z tych ludzi."
ed2019.12.27 11:08
Podejrzewam, że pod kościół przyszła tzw. 'katolewica". To taka pokraka, ni pies ni wydra. Katolik nie idzie z flachą na pasterkę. Wiesz co, sam jesteś po kilku drinkach, "Na Ukrainie wierzył w Boga, którego nie ma w Polsce.", "Wierzy w Boga nie wierzy". Trochę taki bełkot. Generalnie chcesz powiedzieć, Polak katolik to alkoholik (nie rozumiem dlaczego nie Ukrainiec). ... a co to ma do sprawy Banasia?
BieS2019.12.27 23:33
Znów szpilka w Katolików. Jakiś obcy z Jurijem dywagują nad rzekomo polskim uprzedzeniem do Ukraińców wykonanym przez "Katolików pijanych po Pasterce przed Kościołem". Czy to wasz Bóg kazał wymordować niewinnych ludzi na Wołyniu? Mamy was tu już ponad milion i nikt nie czyha na wasze życie. Widocznie nasz Bóg jest miłosierny.
acotomadorzeczy2019.12.28 16:20
Co ma wspólnego życie wieczne z tym, że Polacy chodzą pijani na pasterkę?